{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
780 visninger | Oprettet:

Kælekatte får aids af vildkatte {{forumTopicSubject}}

Mange kælekatte bærer rundt på sygdomme, som de har fået af vildkatte.

Omkring 10-15 procent af vilde katte har sygdomme som katteaids og katteleukæmi, siger direktør for Kattens Værn Michael Christiansen til sn.dk.

Sygdommene overføres under slåskamp og formentlig også ved parring. Og uanset hvor dårligt en kat har kan den formere sig.

"Når kattene parrer sig eller tæver hinanden, overføres sygdomme, kattene er jo territoriale - så derfor kommer folks egne kæledyr også i fare, hvis ikke de er lukket inde hele døgnet - og det er masser af tamkatte jo ikke. Lopper og flåter er småting i forhold til problemet med aids og leukæmi," fastslår Kattens Værns direktør over for sn.dk.

Katteaids er mest udbredt på Bornholm, hvor cirka tre procent er smittede. I Nordsjælland er cirka 1,7 procent af katte smittede. Nogle steder i landet som på Falster og i Sønderjylland optræder katteaids ikke, mens den florerer i større sommerhusområder med mange udsatte katte.

Kilde:
http://nyhederne.tv2.dk/article.php/id-50461168:kælekatte-får-aids-af-vildkatte.html


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Hænge hylde op 450 kr.
  • Paint and wood work 10.000 kr.
  • Opsætning af håndvask og opvaskemaskine 1.640 kr.
  • Hækkeklipning 1.000 kr.
  • Rengøring 950 kr.
  • Hvide perle Steen lagt i have 4.800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Kælekatte får aids af vildkatte
Kommentér på:
Kælekatte får aids af vildkatte

Annonce