Fynbo

Fynbo

Medlemmer: 61
Forside Forum Medlemmer Annoncer Katte
1.222 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 0 Svar

Illegal dyrehandel over grænserne Illegal dyrehandel over grænserne

Tirsdag den 27. januar sender Kontant på DR1 et helt program, der udelukkende handler om hundehandel

Fælles front i håb om at redde hunde, der forsøges indsmuglet

Dyrenes Beskyttelse indleder samarbejde med Fødevarestyrelsen og dyrlægerne

Frustrationen er stor efter endnu en tragisk hvalpeaflivning i denne uge, og Dyrenes Beskyttelse har fået rigtig mange henvendelser fra borgere, der ikke kan forstå, hvorfor Dyrenes Beskyttelse ikke gør noget for at redde de hundehvalpe, der forsøges indsmuglet i Danmark, og som bliver aflivet.

- Vi gør noget, siger Lotte Brink, dyrlæge i Dyrenes Beskyttelse. Det er vores vigtigste formål at hjælpe dyr i nød, og vi vil gøre, hvad der står i vores magt for at hjælpe disse stakkels hunde, der kommer i klemme.

- Vi er netop nu ved at få etableret et samarbejde med Fødevarestyrelsen og dyrlægerne, så vi kan blive inddraget i samme sekund en hundesmugling bliver opdaget. Vi kan ikke love, at det vil redde alle hunde, for desværre er mange af de hvalpe, der bliver ulovligt importerede så syge, at det er mere dyremishandling end dyrekærlighed at lade dem leve. Vores håb er dog, at vi med hjælp af vores internater kan give hundene en fair chance," siger Lotte Brink.

Dyrenes Beskyttelses 20 internater bliver drevet af professionelle dyrekyndige mennesker, og derfor vil alle dyr, der kommer til dem, få den optimale behandling.

Men den helt store kamp handler om at få stoppet den illegale hundehandel, og Dyrenes Beskyttelse vil indtrængende, endnu engang, opfordre hundeelskere til at lade være med at købe "tvivlsomme" hunde - altså hunde man ikke ved, hvor kommer fra.

- Tirsdag den 27. januar sender Kontant på DR1 et helt program, der udelukkende handler om hundehandel. Vi kan anbefale alle potentielle hundekøbere og hundeelskere til at se programmet. Udsendelsen vil give en større indsigt i, hvad der faktisk foregår på det sorte dyremishandlingsmarked, slutter Lotte Brink.

Dramatiske optagelser fangede øjeblikket, hvor en hval kolliderede med en lille båd i Barnegat Bay, New Jersey, den 2. august. Sammenstødet fik båden til at vælte og kastede en kvinde i vandet. Det blev senere bekræftet, at en vågehval døde som følge af kollisionen nær kysten. Der er ikke rapporteret om andre tilskadekomne.
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rengøring i vores butik 800 kr.
  • Kan du skifte en vandhane? 1.000 kr.
  • Maling af brændt hele vejen rundt om huset. Ca. 50- 60 meter 1.000 kr.
  • Møbelsamling 1.249 kr.
  • Hækklipning 2.500 kr.
  • Hjælp til enhætte 1.249 kr.

Opret en opgave



  • Der er endnu ikke skrevet kommentarer

Kommentér på:
Illegal dyrehandel over grænserne

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce