{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Huskat .DOT 2009

604 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen kat er oprettet og stemt ind. Opret din egen kat

Mia J
Kvinde | 38 år | Oprettet: 7. okt 2007


Huskat .DOT

Fødselsår:
2009
Temperament
En dame der ved hvad hun selv vil, og hvor hendes grænser går.
Hun er helt klart dronning af huset - hvis man spørg hende altså :)
Tricks
Vi er lige begyndt og aktivere hinanden med div katte kunstner.

indtil nu hun blevet nogenlunde til:
Sit-Dæk-snorre rundt stående- løfte pote.

Vi er ved og lærer high five ;)
Stævner
hehe nej, det lader vi de seriøse om :)
Stamtavle
vi kan da godt lave en :)

Mor: kiki
Far: naboens kat
Køn
trunte dame :)
Beskrivelse
Endelig, beskrivelsen :)

.Dot er en meget bestemt dame som KUN gøre hvad hun selv vil, eller hvad en gang kød nu kan lokke hende til.
Hun er kælen, elsker at lege, og er rigtig dygtig til og lærer tricks.
.Dot kan med de fleste katte, som hun har mødt (svigermor har 12stk, og der overlevede hun da alligevel en ferie)

Jeg fik .Dot da hun var 12uger, og klar til og flytte fra det landlige idyl, ind til store farlige Odense C.
.Dot var næsten 7mdr før hun fik sit navn, før det blev hun bare kaldt trunte pigen.

Da hun var ene kat var hun det mest kælne putte hovede nogensinde oplevet før, kunne ikke gå i bad uden hun ville med ud på badeværelset og vente på mig.
Da vi (mig og .dot) flyttede ind hos min mand, blev hun ligesom jeg dybt forelsket i ham, og nu var det ham der var spændende, men også lidt skræmmende :)
tiden gik og vi fik en kat mere, denne gang en Maine coon pige Mini.
.Dot og Mini blev hurtigt slyng veninder, så det var bare perfekt :)
Vi fik endnu en kat, som desværre blev frygtelig syg (vides ikke hvad der var galt), og måtte aflives.
.Dot savnede den lille fyr lige så meget som os mennesker.

28.09.2010
Vi har fået endnu en kat i huset.
Dette var slet ikke planen, men svigermor havde fået en stor røde han MC hjem, da ejer ikke længere kunne have ham.
1.2.3 besøg og så havde han selv valgt sin nye familie, så han flyttede hjem til os.
Så nu har .dot rigtig haft travlt med og prøve grænserne af med ham :) Han hedder forresten Geo.

D.14.10.2010 Vores lille killing er klar til og komme hjem idag :) gad vide hvordan .Dot tager sådan en lille gut.

.Dot har heldigvis taget SÅ godt imod PellePelle. De leger sammen hele dagen, op og ned at klatre tårnet, ind og ud af dørene, op på stolene, ned igen.. og sørme om hun ikke gør en go insats for og lærer ham at gå på bordene.. SÅ dårlig en vane hun har fået der..
Kommentér på:
Huskat .DOT
Annonce