Blanding af racer Crash 2010

732 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 13 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen kat er oprettet og stemt ind. Opret din egen kat

Play video

Blanding af racer Crash

Fødselsår:
2010
Temperament
Crash er en rigtig hyggefyr og bøllemis på samme tid.. han elsker virkelig at putte igennem, men er aldrig bleg for en leg eller at mule folks hænder og fødder hvis de tror det er noget.
han er utrolig modig og mente da nok en grå jaco papegøje kunne agere til hans første jagttrofæ..
Alt i alt har han et meget specielt sind, som om han altid ved hvad folk omkring ham føler og har brug for. Har jeg en off-dag så viger han ikke fra min side et split sekund, han venter udenfor soveværelsesdøren og han blir hos mig til alt er iorden.
Han elsker at hilse på fremmede gæster og gå med på tur og opleve nye ting, der er ikke rigtig noget han er bange for, men han har trods alt fået respekt for hestene efter modigt at ha hilst på dem ved første øjekast ;)
Tricks
Hmm.. lave ballade? tæller det?
og så han kan apportere ;0) og det er faktisk en af hans yndlingslege..
samtidig kan han også sitte, komme når man kalder og sætte sig pænt på bagbenene..
Stævner
nope never og aldrig :D
Stamtavle
nada.. altså vi fik at vide at begge hans forældre sku være norske skovkatte, men den tror jeg sku ikke helt på når man kigger på ham, og så så jeg desuden ingen af forældrene der var ude eller åbenbart lå og sov ovenpå så man ikke ku se den åbenbart ;)
men ren huskat er han nu heller ikke, han er rimelig stor og meget lodden ;) så måske 50% skovkat og 50% rundkørsel ;)
Køn
en dejlig kastrat..
Beskrivelse
Jamen hvor skal man starte.. Crash er alting på en gang ;)
Vi sku ud og se på en ny killing efter Olly (se profil) gik bort på tragisk vis pga. en virus i hjernen..
Og ja et fornuftigt menneske havde måske ikke købt en kat der havde lidt smuds i øjnene osv.. men ja jeg ku ikk rigtig efterlade ham da jeg først havde set ham, og selvom vi ikk så godt kan få det øjenbetændelse væk (har prøvet og været ved dyrlægen flere gange så hjælper det altså ikke)
men han er virkelig en kat der kravler under huden på en..
han har allerede en MAAAASSE der gerne vil være hans babysitter selvom han kan være en værre ballademager.
Han er også dyrelægens yndling, der roser ham som en meget kærlig og besynderlig kat ;)

Der er også en grund til han hedder som han gør.. 2 grunde faktisk..
Crash betyder jo sammenstød, og man bruger jo også Crashed om at gå død
og vi navngav ham egentlig efter det sidste fordi han kører på duracell batterier, og så gik han pludselig helt død.
Han tog så navnet lidt mere til sig end man kunne have ønsket ;) han kan godt fare rundt og så støder han enten ind i mennesker eller vægge/stole/borde/objekter når han pludselig mister herredømmet over farten, hvilket også har givet anledning til "blå mærker" på næsen ;)

han er født d. 9 september 2010 hvilket gør ham til 1 år og 2 måneder idag.. har haft ham siden han var 14 uger og han er vokset.. idag vejer han omkring 5,5 kg

Crash er en ordenlig kat, men han er stadig en killing på mange måder. Han er en ballademager ingen tvivl om det.. ingen ved nogensinde hvad crash finder på hverken mig eller Zion eller Saga (min halvstore tollerretriever hvalp på 10 måneder) Crash kan finde på alt.. lige fra at stjæle sko, vanter, bukser? og andre beklædningsdele, til at tisse i hundens madskål eller vælte ting ned fra hylderne, ja there is never a doll moment when he is around.
Man kan ikke opdrage på crash for han virker til at vide det er forkert og selvom man skælder ham ud vender han blot tilbage når man igen vender opmærksomheden bort, hellere tilgivelse end tilladelse synes han at tænke.
so Crash is a blessing and a curse ;) man kan umuligt leve med ham, man får spat af ham det meste af tiden og det synes de andre dyr i husholdningen vist også.. men når det virkelig gælder.. så er han vores alle sammens lille crash som vi ikke kan undvære.. selv zion vasker ham lidt engang imellem og Saga elsker at lege med ham hvilket Crash gengælder (han er måske endda lidt for god af sig, eftersom hans hale efterhånden er lidt tyndt behåret)
da jeg sku ha en ny kat efter efter Olly troede jeg aldrig jeg kunne finde hans lige og det har jeg heller ikke for Crash er en hel anden boldgade.. men jeg ville ikke bytte ham væk for nogenting.. om jeg så skal rykke håret af mig selv i galskab over hans narrestreger ;)
Man siger jo katte er enspændere, men ikke Crash.. Crash spinder lykkeligt når blot andre er i nærheden af ham eller snakker lidt til ham.. hvis du lader ham helt alene (dvs hvis han heller ikke har Zion eller Saga) så mjaver han ulykkelig rundt, og han opholder sig helst i et rum hvor hans mennesker er.. og synes han at han ikke får den opmærksomhed der bør ham tildeles.. så skal han nok sørge for at få den ;)
tilslut kan jeg måske nævne at Crash han elsker at gå tur og køre bil.. hvis han er i sele og du åbner bildøren så hopper han ind og sætter sig.. så blir han spændt fast og så kan han godt li at sidde og kigge ud mens vi kører :)
så.. det kan diskuteres om Crash er en sindsforvirret kat eller en underligt udseende hund.. han er vist også selv i tvivl.. men ingen ord kan beskrive Crash.. han skal opleves ;)

Han betyder i hvert fald utrolig meget for mig, har man en nedtur så er crash altid ved min side og han ved altid hvad han skal, om han skal putte eller han skal drille for at få mig i andet humør. Det blir en trist og grå dag, når Crash ikke er her mere.
ingen tror på han er som han er, men ingen er i tvivl om at det er han, når de først har mødt ham.
aldrig har man oplevet så skør men elskelig en kat :)

Crash og Zion er blevet ude/indekatte efter vi er flyttet på landet og de elsker det :D
Crash elsker at være ude (når der er solskin ;) det der med regn er ikke sjovt) han kan godt li at gå med op til hestene. Da han så hans første hest vandrede han direkte over til den og snuste til den, og den til ham, intet gran af frygt for noget 100 gange ens egen vægt ;) han blev jagtet rundt 3 gange før jeg fik ham overbevist om det var en dårlig idé, hmm hvad skal man så ? jo vi bider da i stødhegnet, heldigvis uden strøm i på daværende tidspunkt ;) - den kat bliver min død xD

Der er i hvert fald fuld af eventyr og spændende øjeblikke når man bor med Crash :)
Kommentér på:
Blanding af racer Crash
Annonce