{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Maine Coon Nalle 2004

1.053 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen kat er oprettet og stemt ind. Opret din egen kat

Laila  B
| 0 år | Oprettet: 27. okt 2005


Maine Coon Nalle

Fødselsår:
2004
Temperament
Vores egen store legeonkel. Ellers er han en kat, som elsker at blive nusset. Han er meget kælen, den der kæler blive slikket alt imens det står på, og kan også risikere at få et kærligt bid eller flere.. indimellem kan han altså også komme til at bide lidt for hårdt, så det kan mærkes. Han er ekstrem god til at gøre opmærksom på sig selv, da han vejer godt til, for han kommer bare springende med sin fulde vægt og lander i skødet på en eller maven..
Tricks
Stjæle mad. Han er ekstremt madglad, hvis jeg ikke er på vagt, mens jeg laver mad i køkkenet, kan jeg være sikker på at Nalle har været og stjæle. Han går da heller ikke af vejen for at stjæle af vore tallerkner medens vi spiser.
Stævner
Han har været på udstilling 1 gang og han skal da også prøves igen, men lader ikke til at det er noget for ham. Og hvis han er nervøs på næste udstilling han skal, holder jeg ham hjemme. Vil ikke stresse katten med det.
Stamtavle
ja, han er rimelig tæt avlet og jeg skal derfor passe på med, hvem af hunkattene jeg bruger ham til. Men han er meget kraftig bygget hankat og med det ene kuld han har lavet indtil videre, ser det ud til at det går videre til afkommet.
Køn
hankøn, men har endnu ikke registreret at han er en kat der strinter. Tror ikke rigtig han er opmærksom på at han er hankat. Har nok for travlt med at lege endnu. Hans far som er ved at være oppe i årene, er også stadig en legeonkel. Så håber det fortsætter.
Beskrivelse
En stor legedreng, som nok aldrig bliver voksen. Han elsker sin mor overalt, så meget at han kan finde på at prøve at parre mig. Nok den værste igangsætter jeg har i flokken indtil videre. Han er altid med, hvor der sker noget. Flere gange dagligt, tager han tur gennem huset og løbegården, hvis de andre sover, skal han nok sørge for at, de vågner og er klare til at tage en tur med ham.
Kommentér på:
Maine Coon Nalle
Annonce