Huskat Liva 2005
830 visninger
|
Oprettet:
Huskat Liva
Fødselsår:
2005
Temperament
Liva er en lille og lidt tilbageholdende misser, men når først hun er tryg ved en, kommer der spilopper frem i hende. :0) Hun er et rigtig lille puttehoved, og elsker at få lov at putte ved en i timevis. Hun finder sig i meget fra Emmas side, men hvis hun får nok, skal hun nok få det "fortalt" :o) Hun elsker simpelthen at sove ved mig, så selvom min kæreste arbejder nede i landet, og ikk er hjemme i hverdagene, føler jeg mig aldrig ensom om aftene når jeg skal sove, for der ligger Liva altid lige ved siden af mit hoved, og på den anden side ligger Emma. :O) Og i ny og næ for man lige et lille pys på næsen fra dem begge 2, eller også ligger Liva med en pote på min kind og sådan ligger hun til hun er faldet i søvn. Det er som om hun tænker:" pas lige på mig mor, jeg kan ikk li at sove alene". hun er så kær! Hun fandt hurtigt ud af at det lækre mad var i køleskabet, så når jeg åbner det har jeg straks 2 katte kliistret op af mine ben, Og Liva kan simpelthen lave de mest bedende øjne, hun er næsten ikk til at stå for.
Tricks
Hmm tricks?? jeg har kun haft hende i nogle dage så har ikk opdaget nogle endnu, men det kommer nok.
Stævner
ingen
Stamtavle
heller ingen
Køn
Liva er oz en lille dame
Beskrivelse
Liva er brunsstribet og meget lille. Hvilket nok skyldes hendes hårde start på livet, eftersom dem der havde hende som killing prøvede at drukne hende! Heldigvis blev hun reddet, sammen med hendes søskende, af en bamhjertig pige, som afleverede hende på kattehjemmet, hvor jeg så købte hende. Så hun har fortjent at bo ved os, vi forkæler nemlig vores katte, de skal ha det bedste. Nå men tilbage til Liva. Hun er altid glad, men kan sende de mest "sølle" blikke til en :o) det er så sødt!
Hun har også fundet ud af at når mit vækkeur ringer, så skal jeg altså op! Ikke noget med at sætte det frem 10 minutter, nej om hun så skal stå på mit hoved og "dappe" så skal hun nok få mig op, Det er værre end at bo hjemme igen, hvor mor kom og hev i en når man ikke ville op. Hehe :O) så der er ingen chance for at jeg kommer for sent i skole mere :O)
Hun har også fundet ud af at når mit vækkeur ringer, så skal jeg altså op! Ikke noget med at sætte det frem 10 minutter, nej om hun så skal stå på mit hoved og "dappe" så skal hun nok få mig op, Det er værre end at bo hjemme igen, hvor mor kom og hev i en når man ikke ville op. Hehe :O) så der er ingen chance for at jeg kommer for sent i skole mere :O)

Huskat Liva
maj 2007
Følger: 111 Følgere: 108 Katte: 1 Emner: 3 Svar: 109
høj er give til din smukke og dejlige kat. knus fra mig. håber da af i kikker forbi mig og gizmo med en bedømmelses og kommenter igen
maj 2006
Følger: 43 Følgere: 43 Katte: 7 Emner: 3 Svar: 38
hvor er hun dog skøn. en høj herfra...
kig forbi min snubbie :o))
nov 2005
Følger: 146 Følgere: 144 Katte: 4 Emner: 11 Svar: 129
hej så har jeg været ved dig det er godt nok også nogen dejlige katte du har knus
apr 2006
Følger: 6 Følgere: 5 Katte: 1
Nuurh, lille puller Liva =) Den vil jeg altså snart ud og se... tror du hun vil ha ananas sodavand?
"Den er altså bare totalt militær den kat... Like, totally" Hihi
maj 2005
Følger: 83 Følgere: 80 Katte: 4 Emner: 162 Svar: 1.567
Super sødt navn, til en rigtig sød kat
maj 2006
Følger: 2 Følgere: 1 Katte: 2
Heej hun er da nuser HØJ fra mig
feb 2006
Følger: 6 Følgere: 5 Katte: 4 Emner: 15 Svar: 91
...til den lille dame ;o) Hvor er hun skøn!
dec 2005
Følger: 23 Følgere: 21 Emner: 20 Svar: 1.582
Hun ser bare rigtig sød ud
apr 2006
Følger: 6 Følgere: 5 Katte: 2
du skal da lige have et velkomst point her fra