{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Huskat Bamse 2006

794 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen kat er oprettet og stemt ind. Opret din egen kat

Charlotte J
| 34 år | Oprettet: 12. maj 2005


Huskat Bamse

Fødselsår:
2006
Temperament
Han er fuld af energi, men elsker også at sove.
Tricks
Ingen.
Stævner
Ingen.
Stamtavle
Mor: kattemor.(Også mpr til Ursula)
Far: Patrik.
Begge katte er fra min mormor.
Køn
Ja, han er en lille bamse mis ^.^
(Han kat.)
Beskrivelse
Da vi tog Bamse & hans søster Gerda hjem til os, viste hans mor ikke særlig meget interresse for dem. De var i starten et kuld på 3 killinger, men efter en måned døde hun stille og rolig, hun var en lille tyksak(pågrund af moder mælkeastatningen), men til sidst ville hun ikke spise mere, og det ente til sidst med døden for hende.
Men Bamse og Gerda overlevede. I starten var de nogle små bitte kravl der skulle have mad hver 2 time, og så var det bare hjem fra skole hvert frikvater. Men det har været det hver. De kunne ikke gå i de første par måneder hjemme, men nu hopper de rundt som to små killinger skal med resten af husets andre 3 katte.
Bamse & Gerda er små af deres alder, men det er fordi at de ikke har haft det så godt da vi fik dem, Bamse havde en meget slem forkølelse.
Dyrlægen ville i starten have de blev aflivet, da vi snakkede med ham i telefonen om killingerne og moder mælkeastatning, men det ville min mor ikke have, så vi kørte ud efter killingerne og ud til dyrlægen midt om aftenen, da han så så at det var os kunne han godt se at vi ville kunne klare det. Vi har før taget katte ind som havde hårdt brug for en ny chance, Pjevs Mollies killing og Ursula.

Hver aften får de mælkeafstatningen, så de er rolige når de skal sove, for Bamse har det med at skulle hoppe op og ned af sengen om natten, hvis han ikke har fået mælkafstatning.

Resultatet er så blivet at Bamse er lille af sin alder, men vokser utroligt meget for tiden, men også super dejlig og tyk, hypperkat.

Men Bamse er en lille, tyk, hypper kat der er sort og hvid.
Kommentér på:
Huskat Bamse
Annonce