ulykker på gulvet ulykker på gulvet
Hej alle på kattegalleri...hjælp søges!!
Vores hun MCpå 1½år laver "lort" på gulvet. Det statede for ca 2 mdr siden, hvor vi havde en herreløs hankat rendende rundt nede på fortovet og kaldte. Hun gjorde det ude i køkenet hvor hun ligsom var tættest på ham og det var dagligt. Så gik hun i løb et par dage efter og vi sendte hende til parring (tidligere end beregnet -det var først planlagt engang i efteråret) Da hun kommer hjem en uge efter, (hankatten var fjernet) troede vi at hun havde "glemt" alt om hendes dumme vane, men nej...et par dage efter startede hun igen på at skide på gulvet - det var så on og off de næste par uger. Hun er drægtig og er på vej ind i 7 uge, og skider på gulvet i køkkenet 1 til 2 gange i døgnet.... Jeg vil høre om nogen har gode råd eller selv har oplevet dette eller noget lign. hilsen Irene
nov 2009
Følger: 55 Følgere: 55 Katte: 24 Emner: 58 Svar: 1.704
apr 2010
Følger: 2 Følgere: 2 Katte: 1 Emner: 5 Svar: 35
men gør det alligevel
maj 2007
Følger: 30 Følgere: 29 Katte: 5 Emner: 28 Svar: 754
Det er rigtig vigtigt hun ikke kan lugte at det er der hun har besørget tidligere, da hun så vil søge derhen igen.
Vask af med Rodalon IKKE med sæbe (så virker rodalon ikke og sæbe fjerner ikke lugten).
Er det evt muligt for dig at hun ikke har adgang til det rum, når I ikke er hjemme?
Prøv evt at rense og vaske kattebakkerne lidt ekstra, for at se om det er lugten der hun ikke bryder sig om. Igen med Rodalon ikke sæbe...
nov 2009
Følger: 55 Følgere: 55 Katte: 24 Emner: 58 Svar: 1.704
Så når du har 2 katte, så skal du have 3 bakker
apr 2010
Følger: 2 Følgere: 2 Katte: 1 Emner: 5 Svar: 35
Svar til Tine, jeg vasker altid kun med Rodalon og har af flere gange lade det sidde på gulvet (efter aftørring er det sprøet på igen) og så tørre det væk med en tør klud efter en times tid. Har også prøvet efter Rodalon og sprøjte med "gå væk kat". Hver gang vi skifter bakke bliver den både vasket i sprcielt kattebakkeafrens og rodalon.
Svar til Berit, ja det har stået på siden HB er ankommet -men også før, men der havde vi en anden hunkat som vi havde i pleje, hun blev så afhentet af ejeren mens vores var til parring.
dec 2007
Følger: 7 Følgere: 5 Katte: 1 Emner: 7 Svar: 18
maj 2007
Følger: 30 Følgere: 29 Katte: 5 Emner: 28 Svar: 754
Du kan ikke sikre dig at det kun er den ene kat der bruger den ene bakke, men du kna sørge for at holde dem grundigt rene, særligt i den første periode, så bakkerne ikke lugter så voldsomt (for katten, at forstå
Hvis det nu er at det ikke hjælper med en ekstra bakke, ville jeg gå igang med noget tillidsøvelser mellem de 2 katte, så de bedre kan bo sammen. De har jo sådan set ikke selv valgt at det lige netop er disse 2 der skal være venner
apr 2010
Følger: 2 Følgere: 2 Katte: 1 Emner: 5 Svar: 35
Trine, har du nogen gode "tillidsøvelser" ?
Indtil videre har det ikke gjort nogen lykke at sætte en extra bakke op...men det kan være at vi også skal prøve en 3 bakke.
nov 2009
Følger: 55 Følgere: 55 Katte: 24 Emner: 58 Svar: 1.704
Men en kat der er drægtig, kan altså være rigtig strid, så det er nok ikke nu du skal begynde med noget "tillidstræning"
Og husk endnu flere bakker mens der er killinger
maj 2007
Følger: 30 Følgere: 29 Katte: 5 Emner: 28 Svar: 754
Det hele handler om at de skal få en oplevelse af at det er fedt, når den anden er der. Så får man snacks, kæl og opmærksomhed. De skal nok ikke leges med samtidig lige nu, for der kan de nemt komme til at forskrække hinanden. (tangler, den ene hopper, den anden tror den bliver angrebet = frygt).
apr 2010
Følger: 2 Følgere: 2 Katte: 1 Emner: 5 Svar: 35
når vi giver slik/guf får de det altid sammen og de har det også godt med hinanden der er ikke noget der (de er fine venner i den retning)
ps. de deler også mad og vandskål sammen uden problemer
apr 2010
Følger: 2 Følgere: 2 Katte: 1 Emner: 5 Svar: 35
Hun har født sine killinger for næsten 3 uger siden, men vi har stadig dette problem med at hun laver stort på gulvet i køkkenet eller i gangen (samme steder hver gang) men nogle gange osse i bakken. Jeg er efterhånden godt træt af at tørre og vaske gulv hver dag og tænker osse på hvordan hun kan opdrage sine killinger til at gøre det i bakken, når hun nu selv gør det på gulvet...har nogen erfaringer med dette??
(vi har 3 bakker - to på de steder hun gør det og en på det værelse hun "bor" på om dagen og om natten - pga vores HB ikke kan lade kllingerne være i fred)
nov 2009
Følger: 55 Følgere: 55 Katte: 24 Emner: 58 Svar: 1.704
ulykker på gulvet