1.156 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 1 Svar

Min kat løber hjemmefra Min kat løber hjemmefra

Hej.

Vi er flyttet til nyt hus for godt 2 mdr siden.
Og nu er vores kat for anden gang gået hen til vores gamle adr. ( ca 5 km) vi har holdt katten inde i ca en måned efter vi flyttede, for at den lige kunne vænne sig til de nye omgivelser. Hvad kan jeg gøre ved dette problem da jeg ikke gider og blive ved med og hente den på vores gamle adr.

Håber i har nogle gode råd


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Hylde mursten 500 kr.
  • Rådgivning støbning gulv 205 kr.
  • Rengøring af hel lejlighed 900 kr.
  • Hand curtain rail on ceiling 400 kr.
  • Afhente mindre fældet nåletrå 1.000 kr.
  • Ophæng af ting 400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Min kat løber hjemmefra
  • #1   13. nov 2012 Jeg prøvede faktisk det samme for godt 20 år siden. Vi flyttede 4 1/2 km. Holdt kattene inde i 1 mdr , før de fik lov at gå ud. Men en af misserne søgte til vores gamle hus flere gange. Den var hård at sluge, for den var jo åbenbart mere knyttet til huset, end til os.
    Vi gjorde det, at vi snakkede med den familie som nu boede i vores gamle hus. De var glade for katten, så den fik lov at blive der.
    Det kan være svært nå afstanden er så kort, og katten er bedre tilpas i det gamle.


Kommentér på:
Min kat løber hjemmefra

Annonce