{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.451 visninger | Oprettet:

Hjælp... Angribende kat :c {{forumTopicSubject}}

Hej smiley

Vi har en hunkat på 8-9 måneder som er begyndt at angribe.. Hun har altid været legesyg, og hoppet op på en men aldrig så voldeligt! Hun springer også op og ned af bordene som hun udemærket ved hun ikke må gå op på.. Og det har drevet mig og min familie til vanvid.. smiley

Hun er begyndt at bide sig fast i en når man kæler med hende.. Så rusker hun aggressivt i ens hånd mens hun borre tænderne ind i den og river ens arm med bagpoterne.. Her for knap 10 minutter siden sprang hun op i ansigtet på min mor mens hun snakkede med min far.. Hun fik nogle ordentlige rifter i hovedet. Det er ikke fordi vi ikke har fortalt hende at hun ikke må.. Men det er som om hun simpelthen ikke forstår det..

Nogen derude der har haft samme problem? Eller har dn ide til at få løst problemet??

Det haster rigtig meget da vi helst ikke vil have flere skræmmer men også fordi min mor ikke vil have hende længere.. smiley

Mvh en meget trist familie.. smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Vaskemaskine med vand problemer 490 kr.
  • Ophænging af 80’ tv og væg reol 1.299 kr.
  • 2x Radiator der skal genstartes 1.200 kr.
  • Hjælp til at samle skab 490 kr.
  • Reparation fuge i bruser mellem flise og afløbsrist. 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hjælp... Angribende kat :c
  • #1   24. mar 2013 Først og fremmest hun er i lømmelalderen hvor grænser skal afprøves..
    Hun skal stoppes med et bestemt nej når hun angriber, gerne når i kan se på hendes kropssprog at hun vil angribe (hun vil sansynligvis slå med halen og lægge ørene ned) Hun gør det formentlig i leg, men det er vigtigt at i ikke giver det opmærksohen stop hende og sæt hende ned, det skal måske nok gøres 200 gange før hun begynder at forstå det, og så afled hendes opmærksomhed med et stykke legetøj, en bold der kastes eller hvad hun nu syntes er sjovt..

    Og så vil jeg lige spørge er hun neutraliseret og er hun indeka eller inde/ udekat??


  • #2   24. mar 2013 Du skal forresten lige huske at ændre katgorien på tråden til generel diskussion og ikke Off Topic

  • #3   24. mar 2013 Hun har sikkert været sådan altid, men som killing hed det, at hun var legesyg - i dag at hun angriber.

    Hendes adfærd er ellers ret typisk for en kat, der er vokset op som alenekat i en lejlighed. Adfærden kaldes "legeaggression" og er et af de problemer, der sandsynligvis kan løses ved at anskaffe en jævnaldrende kat.

    Og så har I i bedste mening begået en brøler, nemlig ved at lade hende smage friheden udenfor og så tage den fra hende igen.
    (Tænker på, da I først på måneden havde hende med på gården på Fyn.)

    Din kat har det ikke i hvert fald ikke godt nu (og du heller ikke), og som situationen er, er mit bedste råd at lade hende neutralisere og så spørge dine bedsteforældre (på gården), om hun må være der.
    Så mister du hende ikke helt.



  • #5   24. mar 2013 Felis

    Det med katten ikke må komme ud!? Hva snakker du om? Vi går tur med hende??
    Jeg synes du er en god hjælp men du skriver ikke specielt venligt.. Du kender ikke situation hos os helt vel? Så at Kandy ikke ved at hun ikke må gå op på bordene ved du intet om? Hun ved det udemærket godt.. For hun bruger det for at få vores opmærksomhed. Selvfølgelig er andre af dine punkter korrekte og dem vil jeg tage stilling til.. Men en anden gang må du godt skrive lidt venligere.. Jeg beder om hjælp.. Man kan skrive hvis man vil hjælpe.. Ikke for at hakke ned på os..

    I 2 andre.. Mange tak!


  • #6   24. mar 2013 ***Hun er begyndt at bide sig fast i en når man kæler med hende.. Så rusker hun aggressivt i ens hånd mens hun borre tænderne ind i den og river ens arm med bagpoterne..***
    Tydeligt tegn på at nogen har leget for meget "fingerleg" med killingen da den var mindre. Nu tror den at hænder er legetøj og derfor godt må angribes. Jeg havde hørt om dette da jeg fik mine killinger og sørge for at end ikke gæster fik lov at lege "fingerleg" med kattene. Jeg har aldrig haft problemer med at de griber fat og bore tænderne ind. Dette input er taget fra Inges-kattehjem omkring opdragelse af killinge

    ---<b>Umotiveret aggression</b>

    En kat, der umotiveret går til angreb, vil ofte være dårligt socialiseret - typisk fordi den er taget for tidligt fra sin mor og søskende.
    <i><b>Dog ses denne adfærd nogle gange hos understimulerede katte.</b></i>

    <b>Du kan undgå aggressivitetsproblemer ved at opdrage din killing</b>

    <i><b>Du må aldrig lege med killingen med dine hænder og fødder. Så lærer du den, at du skal "fanges", og det er ikke længere sjovt, når katten er voksen. Når killingen alligevel prøver at fange dine hænder, så henled dens opmærksomhed på et stykke legetøj.</b></i>

    Lær killingen at blive håndteret. Væn forsigtigt killingen til at blive rørt i ørene, øjnene og på resten af kroppen. Dette forhindrer, at den bliver aggressiv, når den skal håndteres af f.eks. dyrlægen, eller hvis du skal give den piller senere hen.

    Har du en enlig killing på under 12 uger, er det livsnødvendigt for den, at den får selskab af en killing på samme alder. Killinger leger meget med deres søskende, og derigennem lærer de at styre deres aggressive leg. Hvis en killing river eller bider en anden killing hårdt, vil den bide igen eller afbryde legen. Hermed lærer killingen, at den bliver straffet, hvis den er for voldsom. Denne viden kan mennesker ikke lære killinger, og derfor ser man ofte aggressiv adfærd hos katte, der er taget for tidligt fra. Husk at det er strafbart for private at købe, sælge, overtage eller overdrage en eller flere killinger på under 12 uger.----

    Katten på bordet: NEJ katte ved ikke at den ikke må være på bordet. Den forstår at den får opmærksom når den går på bordet også kan den fidne på at gøre det når den keder sig og gerne vil have din opmærksomhed(selv hvis du råber Nej eller andet så vil katten se det som opmærksomhed og skelne imellem dårlig opmærskedhed eller positiv opmærksomhed.)

    Igen fra inges kattehjem

    ---<b>„Skæld ud” er no go</b>
    Først må vi slå fast, at en kat som udgangspunkt slet ikke forstår „skæld ud” - forstået som en hævet, vred stemme eller måske ligefrem råben. En kat er ikke et flokdyr, og den er fra naturens hånd ikke gearet til at rette sig efter små korrektioner i forhold til sin adfærd; slet ikke i relation til menneskers udtryk for vrede. En hævet stemme vil tværtimod typisk skræmme katten i en periode, hvorefter den forbliver døv over for høj stemmeføring resten af sine dage; katten ignorerer simpelthen ejerens anvisninger, hvilket mange katteejere sikkert kan nikke genkendende til. Derfor understreger vi, at „skæld ud” aldrig bør være på dagsordnen.

    <b>Beløn ønskelig adfærd</b>
    Det er vigtigt at gøre sig klart, at man kommer længst ved at belønne ønskelig adfærd og ignorere dårlig adfærd. Dette er den gyldne regel i forbindelse
    med opdragelse af kat - for selvfølgelig er det muligt i en vis udstrækning at præge sin kat (også den voksne!), så katten fungerer hensigtsmæssigt i hjemmet. Gør katten noget, man bifalder, kan man med det samme give en godbid, så katten forbinder den handling, den netop har udført, med noget positivt, og derfor vil være motiveret for at udføre samme handling igen.

    <b>Straf aldrig fysisk</b>
    Fysisk afstraffelse af katten må naturligvis aldrig finde sted, men andre handlinger kan være lige så skadelige. Man må f.eks. aldrig tage kattens hoved og presse snuden ned i den våde plet, hvis katten har været urenlig. Den bliver bange for ejeren, da den ikke er i stand til at koble handlingen (i dette tilfælde at tisse ved siden af bakken) sammen med den afstraffelse, som efterfølgende overgår den. Dette gælder også i alle andre tilfælde, hvor katten har forbrudt sig mod de regler, man har stillet op for den; gået på bordene, gravet i planterne, etc.

    <b>Giv alternativer</b>
    Men hvad gør man så, hvis man ikke må skælde ud og eventuelt straffe katten? For det første giver man den gode alternativer: Sørger for at kattebakken altid er indbydende, så katten ikke finder den ulækker, at katten kan komme højt til vejrs i hjemmet på anden vis end ved at betræde bordene, og at den har et sted at grave, hvor det ikke generer. Man kan næsten altid give sin kat et alternativ, hvor den dårlige vane ikke er noget problem. Spekuler i det hele taget over, hvordan det er at være kat i dit hjem: I hvor høj grad kan katten udleve sin naturlige adfærd? Ved du ikke så meget om emnet, kan du låne bøger på biblioteket eller kontakte Inges Kattehjem.---

    Hvis din kat går på bordene er det fordi den får noget ud af det, opmærksomhed, udsigt til vinduet, madrester.
    sørg for at udelukke disse "belønninger2 som katten finder ved at hoppe op på bordet. Hvis der nogle gange ligger krummer(som på et køkken bord) så sørg altid for at fjerne dem.
    Hvis det er for at se ud af vinduet at katten går på bordet så giv den et alternativ, stil et kradsebræt i nærheden og hvis katte er på bordet så lok den over til kradsetræet og beløn den med en godbid for at side på kradsetræet i stedet.
    Ved at belønne den ønskede adfærd vil katte få en positiv oplevelse af ikke at være på bordet også skulle den begynde at lade være.



    Ude/indekat - Hvis katten har haft været ude i sele er det ikke sikkert at den kan affinde sig med at være indekat. Mange katte bliver forvirret når de får "halvt" tilbudt udelivet også ser man at de vil ud ud ud ud ud fordi de simpelthen kan gå og få indekulder når nu der er så meget mere spændende ting udenfor.
    Hvis i ikke vil have hende fritløbende så skal i måske overveje at bygge et voliere hun har afgang til i løbet af dagen så hun kan få brugt sin energi.
    Mine katte har været indekatte i 5 år men jeg så de mest fantastiske ændringer i min "overaktive" kat da han blev udekat. Jeg har altid skulle bruge meget meget energi for at aktivere ham men nu løber han rundt uden for, kommer hjem 10-20 gange om dagen også hjem til senge tid.


  • #8   24. mar 2013 Fint.. i get it.. du har fat i noget..
    Det er ikke forbi jeg er en eller anden flabet teenager..
    Det chokerede mig bare en del da jeg faktisk bare ville have hjælp så både familien og Kandy får det godt sammen.. Der blev jeg så rimelig faktisk ked af at du så begynder med "Og så ser jeg lige, at Mega skriver I har ladet katten komme ud og det kan den ikke igen nu.....FY!!!
    DET gør man bare ikke-"

    Jeg er da utrolig glad for du ved en masse om katte og faktisk gider at hjælpe mig. Det skal du sørme have stor tak for. Men synes bare det er fair fra mig af at fortælle dig at jeg ikke var tilfreds med den måde du skrev det på..

    Men nok om det.. Kandy har aldrig været ude at løbe rigtigt.. Hun har haft snor på hele tiden som nok ikke er sååå meget frihed for en kat eller et andet hjemmeholdt dyr.. smiley desværre må hun ikke gå ud...


    Sasha G:

    Læser dit når jeg får mere tid.. Men mange tak fordi i alle gider at give mig råd.. kan godt se at jeg var nød til at få hjælp fra starten af men dengang var jeg endnu ikke medlem af KG og derfor brugte vi bare dyrlægens råd..


  • #9   24. mar 2013 Farligt emne for sådan er den ene af mine katte også og jeg for afvide det er bare min skyld





    Jeg gør det at jeg sprøjter lidt vand på ham (han elsker vand så han komme rvæk fra hånden) mens jeg siger ''Arh arh arh''

    Det er begyndt at gå bedre nu bider han maks 1 gang om dagen og han har fået hele 1½ år hos os


  • #10   24. mar 2013 Tja bare gør som Felis skriver det er sådan set det jeg gør men HUSK tålmodighed

  • #11   24. mar 2013 Kailie J

    Mange tak! Prøver også med det.. smiley


  • #12   24. mar 2013 På Animal Planet kan du se "min umulige kat", der er det oftest katte med de adfærdsproblemer som du nævner.
    Men hvis du ikke har mulighed for at se dette program, kommer jeg lige med én kort "guide":

    1) først og fremmest skal du og din familie forstå at det ikke er katten der skal opdrages, men jer.

    2) Lær at forstå din kat, sæt dig ind i hvordan det må være at være et jagt dyr, uden nået at jage, og uden mulighed for at komme ud, og få én masse nye indtryk hverdag.

    3) Når nu din kat er indekat, så sørg for at katten har mulighed for at udfolde sig. Som der er skrevet tidligere, elsker katte at hoppe op på ting (kan ikke forstå de steder hvor katte ikke må komme på bordene, men det er én anden snak), så sørg for at katten har massere af muligheder for at komme op i vejret.

    4) aktiver din kat. Gå tur i snor er, for mig, fint nok (jeg gør det selv ca 2 x 30 minutter om dagen, hvor han får lov at klatre i træer, fare rundt, jagte fugle og blade), men dette skal ikke være den eneste aktivitet. Køb nået aktivitets legetøj til din kat, nået hvor den får brugt hovedet, eller du kan lave det selv. F.eks. tag et bræt, klistre en masse toiletpapirs paprør på, og giv katten sin mad i disse, nogle af rørene skal være klippet godt ned, til at starte med, så katten nemt lære konceptet. Herhjemme har det fungeret rigtig godt. Eller én foderbold, dette har vi også herhjemme, og min hankat elsker den.
    Dernæst skal I (hele familien) ofre nået tid, til legetid til katten, eller rettere sagt én hel masse tid. Køb én drillepind, med lang snor, og gerne med fjer som target, sådanne én koster max 30 kr, og gå så i gang med at lege, lige indtil katten selv siger stop, flere gange dagligt.

    Jeg vil mene at med disse fire grundregler har man skabt ét godt miljø for én indekat.
    Jeg har selv én kat med nogle adfærdsproblemer, og har med bl.a. hjælp herinde fra (bl.a. fra Felis), og sund fornuft, næsten fået én velfungerende kat, som får brugt alle sine sanser.

    Dernæst er der én anden bruger der rådede mig til at prøve at klikke træne min kat, dette er super skægt, og giver én et helt andet forhold til katten. Selvfølgelig skal man først lærer at bruge det selv, inden man pådutter katten til det.

    Alt i alt er det jer der skal lærer af katten, og ikke katten der skal lærer af jer.


  • #13   24. mar 2013 Heidi K

    Vi har prøvet at skabe så meget legetøj for hende som muligt.. Hun har en hel kurv fuld. Hun får så lov til at lege med noget af det ind til hun ikke gider mere.. Så pakkes noget væk.. Næste gang er det noget nyt.. Det heller ikke fordi jeg ikke leger med hende.. Jeg har selv taget ansvaret for at lege med hende da det er min kat. De andre gør det også engang i mellem det er som om hun er blevet træt af at lege..

    Men det jeg så har et spørgesmål om..
    Legetøj hvor hun skal bruge hovedet...

    Andre idéer der ikke har med mad at gøre? Mad interessere hende åbenbart ikke.. Kun hvis hun er sulten.. ?

    Men ellers maaange tak! ser om jeg ikke kan se det der fra Animal Planet smiley


  • #14   24. mar 2013 Som Felis skriver, så er det playagression og det kræver stor tålmodighed og viden at kurrere. Som tidligere skrevet var der i fredags nettop et afsnit af min umulige kat, der omhandlede samme problem. Måske du kan se hvornår det genudsendes eller kan finde det på nettet.
    Men ellers vil jeg meget kraftigt anbefale at kontakte en adfærdskonsulent, med forstand på katte, for jeg tror ikke, det er noget du/i selv kan klare, desværre.


  • #15   25. mar 2013 Marianne

    Ville det være forkert at give det er forsøg først?
    Fordi det ikke fordi hun gør det hver dag. Det er mere i perioder..


  • #16   25. mar 2013 Nej, man skal altid forsøge, men det er vigtigt at vide hvornår du/i skal bede om hjælp, så situationen ikke forværres.
    Men jeg glemte at skrive at jeg også vil anbefale at få katten undersøgt meget grundigt af en kompetent dyrlæge, så eventuel sygdom kan udelukkes.


  • #17   25. mar 2013 Hvordan finder man sådan en der adfærdskonsulent?

  • #19   25. mar 2013 Man kan vel altid høre hvad de har at sige?
    Har allerede kontakten en.. Har ikke tænkt mig at hun skal komme og bede om en masse penge. Men måske er hun sød og gide give os flere råd.

    Men synes bare at de råd i har givet os.. Kan ikke finde rigtig rundt i dem.. Hvilket af det jeg SKAL gøre.. For nu ved jeg ihvertfald hvad jeg ikke må.. Men synes også det lidt svært at arbejde med når Kandy pludselig er holdt op af sig selv? nogle der har en forklaring? ellers kommer det måske tilbage igen snart.. i don't know.. er bare lidt på dybt vand omkring dette.. smiley


  • #20   25. mar 2013 <i>Men synes også det lidt svært at arbejde med når Kandy pludselig er holdt op af sig selv?</i>

    Nu tænker jeg lidt, hvis hun pludselig er holdt op med at være aggressiv, så tænker jeg at det godt kan have noget med løbetid at gøre, nogle hunkatte kan blive lidt mere aggressive når de er i løbetid, og jeg tror ikke helt du fik svaret os på om hun var steriliseret, men jeg antager at det er hun ikke og så kunne en sterilisering være en nem løsning, samt bliver det ikke gjort så vil det fortsætte hver gang hun kommer i løbetid ca hver 3. uge.


  • #22   25. mar 2013 Hun er ikke steriliseret.. Men her for et par dage siden hvor hun angreb meget var hun ikke i løbetid mere.. Hun havde lige været det.. Men det kan sagtens have noget med det at gøre. For nu er det kun blide bid hun giver mig..

    Jeg vil prøve mig frem.. Tror det hele nok skal komme til at gå godt når hun bliver steriliseret og nu hvor jeg prøver at få hele familien til at tage sig sammen og se om hun gør nogle bestemte tegn før hun begynder på den slags.. Kan være hun slår meget med halen.. Det skal jeg lige blive opmærksom på.. smiley

    Men synes min viden om hende og katten er blevet MEGET større pga jer så MANGE TAK!!! smiley


  • #23   25. mar 2013 Dejligt at du kunne bruge vores råd og er blevet klogere på din kat, det er altafgørende.

    Og så må jeg opfordre dig til at få bestilt tid til sterilisering, jo flere løbetider din kat gennemgår uden parring jo større risiko er der for livmoderbetændelse m.m. Samt at hun kan risiker at begynde at blive urenlig eller strinte, og de uvaner er jo værd at forhindre..

    Held og lykke med det hele smiley


  • #24   25. mar 2013 Når hun ikke er steriliseret, så vil jeg kraftigt anbefale dig at få det gjort. Jeg har selv en hunkat, der ikke trives som fertil og slet ikke på p-piller. Hun er pænt sagt sur og tvær og meget uselskabelig og absolut meget anderledes, når hun er drægtig. Hun ryger under kniven her efter påske, for hendes skyld. En kat, der er meget hormonpåvirket, kan måde med og uden p-piller risikerer hormonel livmoderbetændelse, hvilket ikke er ufarligt.
    Gør din kat og jer selv, den tjeneste at få hende lukket, så skal du se at du får en helt anden og mere kærlig og harmonisk kat.


  • #25   25. mar 2013 Tak! Det skal vi også gøre. Tror også Kandy bliver meget gladere da det virkelig tager hårdt på hende.. smiley

    Mange tak! virkelig! smiley


Kommentér på:
Hjælp... Angribende kat :c

Annonce