2.212 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 4 Svar

Scottish fold og opdræt Scottish fold og opdræt

Jeg kom forleden ud på lidt dybt vand i forhold til Scottish Fold. Jeg var overbevist om at den var forbudt at opdrætte jf. Fife og Tica i Danmark.
Men så får jeg at vide at det kun er Fife eller felis danica (og her bliver jeg i tvivl om disse to ting er det samme), der ikke godkender opdræt af katte med Osteochondrodysplasia, der forårsager tiltagende led-, knogle- og bruskdeformiteter eller om det også gælder Tica.
Og hvilke andre hovedorganisationer har godkendt denne kat til opdræt og findes den/de i Danmark. Og findes der nogle godkendte opdrættere af scottish fold i Danmark?

Nogle der kan gøre mig klogere :)?
Har forsøgt at læse mig frem til det på TICA's side, men synes det engelsk er en anelse for professionelt til jeg 100% forstår det smiley

(Dette er ikke en tråd, der skal omhandle folks meninger om racen, men det ovenstående)


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Skal have fjernet hvepsebo 1.000 kr.
  • Reparation af vaskemaskine 1.149 kr.
  • Møbler på plads efter gulvslibning 2.500 kr.
  • Nedtagning og bortskaffelse af trampolin 300 kr.
  • Elektriker - opsætning af lamper plus stikkontakt 1.400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Scottish fold og opdræt
Kommentér på:
Scottish fold og opdræt

Annonce