4.353 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 5 Svar

Kattens øre - hudlommen Kattens øre - hudlommen

Ved for det første ikke om dette er det rigtige fora, men prøver alligevel. Det er jo katterelateret, men ikke på den måde man ellers snakker i generel diskussions foraet.
Har studeret Brums øre (underligt, jeg ved det ;)) og fandt så denne hudlomme smiley alle katte har den, det er en del af deres anatomi, men hvorfor?
Mit spørgsmål er, hvorfor har de den? smiley


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Løsne 10 skruer 800 kr.
  • Ophængning af 3 billeder og et spejl 1.500 kr.
  • Samling av sofa 500 kr.
  • Vandtilførsel 500 kr.
  • Afmontering af gammel vaskemaskine + montering af ny (væg-gennemføring) 1.000 kr.
  • Udskifte kuglehane 843 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Kattens øre - hudlommen
  • #3   13. feb 2015 Jeg er ikke sikker, men jeg tænker det er en fold som gør at katten har mere bevægelighed i øret. Kattens øre kan jo bevæge sig i alle mulige retninger, og specielt i vrede og frygt vil øret jo ligge helt nede ved hovedet. Hvis du kører din hånd fra snuden og følger ned og nakken vil øret naturligt lægge sig ned, og der vil du se at det folder sig sammen. Mit andet bud ville være at det er et spørgsmål og akustik, og at det forøger kattens hørrelse. Men det er et sjovt spørgsmål, og det giver stof til eftertanke.

  • #4   13. feb 2015 Nu har jeg søgt op på det og kattens hudlomme hedder på engelsk noget så fancy som "coutaneous margin pouch". Ingen kan sige med sikkerhed hvad der er, men baseret på den viden at katten har 10.000 flere nervebaner i øret end mennesket har, så er det en del af designet for at optage lydbølger bedre.

  • #5   13. feb 2015 Så kom der da mere lys på sagen smiley

  • #6   13. feb 2015 Haha, ja du fik da lige vækket min nysgerrighed der. Tænk jeg er vokset op blandt katteelskere, og har selv haft katte altid, og jeg har aldrig tænkt over den hudlomme..

  • #7   13. feb 2015 Jeg har lagt sig hele ugen og han har lagt ved mig smiley så kigger man jo lidt mere på dem end normalt og så slog det mig, hvad er det? ??

Kommentér på:
Kattens øre - hudlommen

Annonce