{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
3.289 visninger | Oprettet:

Kornfrit Kvalitetsfoder (tørkost) {{forumTopicSubject}}

Jeg har brug for et godt råd i forhold til foder.
Har gennemsøgt nettet og læst herinde, men kan se at den nyeste tråd omkring foder er fra 2013, så måske er der kommet nye gode fodervarianter siden.

Jeg har 2 katte, en MCO og en NFO - begge er lige fyldt 2 år.

MCO'en er kræsen og får desuden nemt infektioner i huden, derfor søger jeg et nyt godt kornfrit tørfoder.

Hun er vokset op på Hills killingefoder, hvilket var et hit, men siden dengang er hun ikke rigtig faldet for noget nyt foder.

Følgende er allerede prøvet - og afvist:
Orijen
Acana
Applaws
Royal Canin (Adult)
Hills (adult)
Oliver
Kingsmoor

Hun får i øjeblikket Essential, men det glider kun lige ned, hun er bestemt ikke begejstret, så nu er det igen tid til at forsøge med noget nyt.

Jeg har kigget på bl.a. Porta 21, Sanabelle no grain og Taste of the Wild men kan simpelthen ikke gennemskue hvad der er mest sundt af de 3 mærker, eller om der findes noget bedre.

Hvad er jeres erfaring, både i forhold til kræsenhed og evt. katte med allergi? Hvad er rigtig godt og hvad er bare noget skidt?

Kh Charlotte



Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Hækklipning 4.830 kr.
  • Ophæng af spejl i badeværelse (på fliser), tilslutning af spejllampe, ophæng af håndklæde knager og fugearbejde 1.500 kr.
  • Reparation af opvaskemaskine asko f67 1.350 kr.
  • Brændekløvning 650 kr.
  • Udskiftning af toilet 4.000 kr.
  • Udendørs vandhane lækker vand 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Kornfrit Kvalitetsfoder (tørkost)
Kommentér på:
Kornfrit Kvalitetsfoder (tørkost)

Annonce