1.380 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 23 Svar

Slår Alarm! Slår Alarm!

Tænkte i nok ville være interesseret i denne artikel
http://nyheder.tv2.dk/lokalt/2016-02-17-slaar-alarm-stor-stigning-i-efterladte-og-udsmidte-kaeledyr

Hvad tror i det skyldes?
Tror selv mest på at det er lovgivningen - katte behøver ikke blive registreret, så de kan jo nærmest bare gives væk i flæng.
Registrering koster jo penge.

Min mor spørger så hvor mange racekatte der hvert år ender på internater - nogle der ved hvordan man kan undersøge det?


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Montering af gardinstang – soveværelse. 500 kr.
  • Have mand 500 kr.
  • Nedtagning af ladeboks 1.000 kr.
  • hækklipning 1.490 kr.
  • Installation af vaskemaskine og tørretumbler 1.500 kr.
  • Rulle en rullegardin op 300 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Slår Alarm!
  • #3   17. feb 2016 Ja det er sørgeligt smiley
    Der burde være regler om neutralisering og mærkning som et minimum.
    Jeg kan ikke helt sætte mig ind i den mentalitet, nu er mine jo rasekatte, og jeg ville ikke byde dem at ende ude eller på et internat, skulle det komme der til hvor jeg ikke kunne have dem ( Gud for byde dette) så ville opdrætterene blive kontaktet, hvis ikke mine børn ville/ kunne give dem et hjem, og fik de ikke hjem samme den vej, så ville de blive aflivet, så lider de i alle til fælle ikke.
    Skulle de ved et uheld havne ude, så ville jeg søge med lys og lygte efter dem, de er mærkede og registrerede, og ingen kan være i tvivl om de er ejer katte så jeg håbe i den situation, at de hurtigt ville være hjemme igen.


  • #12   17. feb 2016 Det er så forfærdeligt at folk bare dumper sine kæledyr på den måde smiley hvordan kan man sætte et dyr i en papkasse og bare gå??? Synes det er et generelt problem for alle aldersgrupper at folk ikke længere vil tage ansvar for egne handlinger, og bare forventer andre kommer og "reder" dem når de fortryder en handling. Øv jeg bliver så træt!

    Når det så er sagt, så synes jeg man skal passe på med at dømme dem der går ned til internatet og afleverer sit kæledyr, der lægger højst sandsynligt noget bag og jeg er sikker på de fleste ikke selv ønsker at aflevere dyret, men måske er det det bedste for begge parter.


  • #13   17. feb 2016 Det er vel mere ansvarligt at være ærlig og sige "det her kan jeg ikke" og så gå til internattet og betale for at aflevere sin kat. Det er ikke altid at man har overskud ~ især hvis man står i en presset situation eller der er sket noget.
    Jeg synes mange opdrættere gør tingene så ansvarligt som muligt ~ kælekatte bliver neutraliseret før de forlader dem eller har en kontrakt som siger de skal neutraliseres.
    Racekatte plejer jo også at koste noget, og når man har betalt en del penge for en kat, så kan jeg ikke se hvorfor man ikke ville passe på den.

    Men når jeg så tænker på min far, farmor og farfar - så kan jeg godt se hvorfor det går galt for nogle. Min far er opdraget med siamesere opdræt og abyssiniere i huset, men han ville hellere aflive en huskat end betale mange penge hvis den kom til skade (han ville dog aldrig lade en fertil kat ind i huset).
    Min farmor og farfar lod deres elskede katte løbe ude ~ dyre katte som blev kørt over i mange tilfælde. Kun fordi de ikke gad bruge tid/kræfter på at lave indhegning eller holde dem inde i huset.
    Så det er ikke kun ungdommen som laver problemer, men de forældre som har en forskruet idé om, at man f.eks. kan give børn en kanin i fødselsdage så ordnet barnet alt ~ det lovede barnet jo. Men når så man indser at børn ikke kan passe dyret alene, så må man jo af med det. Og hvad lærer barnet så? At dyr kan smides væk når de bliver lidt for krævende -.-


  • #14   17. feb 2016 Det er fortvivlende og til at blive helt syg af smiley , og ikke til at fatte at SÅ mange mennesker er SÅ hjerteløse, for det er præcis det de er. Jeg fatter det simpelthen ikke! :-S Og der er jo endda tale om mange, mange flere, da dyreinternaterne kun ser toppen af isbjerget. smiley

    Mht. racekatte på internat så begrænses antallet, da der jo er penge i racekatte. Så ejerne sælger dem typisk, i stedet for at betale for at indlevere dem på internat. Da jeg var frivillig på internat, var der da nogle stykker, men ikke så mange.


  • #16   17. feb 2016 Kender godt til de store og sørgelig racekatte tragedier - og ved også ikke alle går lige meget op hvad der sker når kræet er gået over dørtrinnet

    Har ikke selv, eller i mit netværk, haft en eneste kat der er kommet på internat - restriktive kontrakter der fortæller hvad der skal gøres kan man af den ene eller anden årsag ikke have katten mere er sikkert det der har gjort det


  • #17   17. feb 2016 da jeg var på kv i odense fik vi faktisk flere persere ind. katte som var fundet som tilløbere - ingen af dem var neu. alle med virkelig dårlig pels
    men det var tydeligt at se at de var ægte. vores internatsleder har selv avlet persere i over 20 år.
    der var også en ægte siameser - også tilløber

    og så fik vi en en indleveret hvor ejeren ikke længere kunne have katten. kan lige nu ikke huske racen, men den havde stamtavlen med. tog en snak med avleren men hun var ikke interessert. den blev dog solgt som værende huskat, da vi ikke måtte videregive tidligere ejeres navn.

    jeg tror at grunden til at der bliver smidt katte - og andre dyr- ud, hænger sammen sammen med at man jo bare får en ny. man bruger ikke penge på en pension, når man skal på ferie, men smider dyret ud, og så får man bare et nyt når man kommer hjem.
    har tilmed set en annonce på guloggratis hvor en kat blev givet væk fordi de skulle på ferie.
    man gør det jo med alt.


  • #19   18. feb 2016 Jeg har læst at især bengaler bliver brugt i "kitten-factories" eller killinge-fabrikker i adskillige lande ~ deres smukke markeringer og deres høje fertilitet gør dem nemme at formere og sælge smiley Det er simpelthen forfærdeligt at man kan finde på sådan noget ~

  • #21   18. feb 2016 Adskillige lande inkluderer også DK XD

  • #23   18. feb 2016 Ja og så skal man lige læse hele tråden for ejer har selv svaret i tråden smiley

    profilbillede
  • #26   18. feb 2016 Det var dog en forfærdelig ting at gøre mod et andet menneske D:
    Og så kattene! Personen må da være helt væk ...


  • #32   23. feb 2016 Ja selvfølgelig et spørgsmål om moral.......MEEN også dyrlægeprisernes himmelflugt...Det er blevet ALT FOR DYRT AT AFLIVE EN KAT ELLER ANDET DYR.
    Hvis jeg går tilbage i min hukommelse, så var der faktisk dyrlæger som aflivede gratis ind i mellem. I dag ville en dyrlæge hellere brække en arm end at gøre noget gratis....Og af én eller anden grund så er det faktisk ofte mennesker uden for meget på kistebunden som holder dyr og som er MEGET lykkelige for deres dyr. Hvad skal de gøre hvis dyret skal aflives eller andet, hvis midlerne ikke er der.


  • #34   23. feb 2016 En aflivning er heller ikke som den var før! Heldigvis.
    Hos min dyrlæge har der været god tid, både til at mine katte skulle sove ordentligt først, og til samtale med mig og til, at sige farvel, så der er da gået ca 1/2 time, måske mere før jeg har været ude af døren igen, og selvfølgelig koster det.
    Mine første 2 katte blev aflivet ved en landdyrlæge smiley det var ikke nogen rar oplevelse, begge katte hvæsede og knurrede da de fik en sprøjte i hjertet, der var givet noget andet først, men det virkede anderledes en de næste gange, det var som om katten var paralyseret, men de havde åbne øjne, og det virkede som om de følte angst og smerte,,,, så betaler jeg hellere noget mere.
    Selvom man har en kat man har fået gratis, er det altså ikke gratis at have den eller sige farvel til dem!


  • Louise H
    Louise H Tilmeldt:
    aug 2014

    Emner: 2 Svar: 9
    #36   24. feb 2016 Jeg elsker vores hittekkat. Efterladt i efteråret i beboelses område. Ingen henvendte sig på fremlysningen så nu hun en del af familien.

    profilbillede
  • #37   24. feb 2016 en gang jeg var hos min egen dyrlæge, faldt jeg faktisk i snak med en af dem som købte en af de der bengale.
    hun var rigtig gad for katten, men de bestilte faktisk ikke andet end at rende til dyrlæge hele tiden. den havde rigtig mange problemer.


    jeg har selv en hel del hittekatte:
    krumme: smidt af sammen med 2 andre
    Pyrus: smidt af på motorvejen med mor + 1 killing mere
    Birger: fundet som tilløbere (kv)
    sheila: fundet som tilløbere (kv)
    baby og muddi: er endelig kommet ind som løbere men vi tror desværre ikke på det - det var nok mere en god mulighed for at komme af med nogle ups-killinger (KV)
    Kisser: smidt af
    Micky: fundet på esbjerg havn (kv)




  • #38   24. feb 2016 jeg har også haft katte med MANGE problemer - men endnu flere UDEN.

    Der er uanset herkomst individer der har dårligere helbred end andre - sådan er det med ALLE levende væsener.


  • #40   24. feb 2016 de problemer denne bengal havde skyldes alle det beskidte hjem de kom fra.
    fatter så hellere ikke at der er nogen som kan have 100 katte i et hus. uden at man så selv bor der....



    så rolig nu ikke noget angreb mod avlere.... smiley

    men kun i forhold til den omtalte sag med de 100 bengalske katte
    hvor jeg så tilfældigt har snakket med en som har købt en af disse katte. kan bare ikke huske om hun sagde den var købt lige før at sagen blev kendt eller hvordan det var.
    tror dog ikke at den var gået igennem dyrlægekontrol med alle de skavanker den havde (der var bla luftsvejsproblemer, urenlig mm)


  • #41   25. feb 2016 anja n - det var jo ikke lige det man fik ud af det ved at læse dit først indlæg om bengal katten.

    Kender godt til tilfældet - det var PÅFØRTE problemer - det kan racen ikke lastes for - kun kællingen der ikke var sit ansvar bevist


  • #42   25. feb 2016 det ved jeg godt.

    fatter ikke at folk kan finde på at lade dyr leve i sådan et svineri.
    jeg har bare 14 og her skal bare være klinisk rent.
    der var en som engang sagde til mig at hun ikke behøvede at gøre så meget rent, fordi kattene var jo ligeglad

    MEN det tror jeg ikke på. Katte er renlige dyr, så de vil da helst have en ren bakke og et indeklima som er til at bo i.


    jeg ville nu gerne have en bengal. syntes at det er en spændende race. Men pt står der ikke lige en racekat på listen.


  • #43   25. feb 2016 Felis - Ja, og alle de racerelaterede sygdomme findes jo så også i huskattene, for alle racekatte stammer jo oprindeligt tilbage fra huskattene. Og som man siger "recessives are forever" smiley Men selvfølgelig med en lavere frekvens hos huskattene, da populationen er enormt meget større.

  • #45   25. feb 2016 Vi går vist lidt for meget væk fa topic ~ Det er ikke en diskussion om huskat vs. racekat - der er åbenbart nogle der, undskyld sprogbruget, har lidt i ondt røven når vi nærmer os noget som bare kunne antyde racekat vs. Huskat.
    Jeg spørger simpelt om I har nogle bud på hvorfor man smider sine dyr væk og hvordan man muligvis kan løse det.
    Så bare for at komme tilbage til topic, så har jeg en idé om, at der ikke er særlig mange racerene katte der ender op på Kattehjem - måske er der nogle der har mere information om dette ~ Jeg er meget nysgerrig omkring, da man i f.eks USA har deciderede internater til racekatte eller "Rescue Groups" måske er vi bare for små til det?


  • #46   25. feb 2016 Felis - Det er så det der gør forskellen i frekvenser. Men mutationer der giver sygdomme opstår jo, og med de mange år katten har eksisteret som art vil det jo være utopi at tro at der ikke findes en gevaldigt masse recessive sygdomme hos huskatte såvel som racekatte.


    Og for lige at kommentere på den der med bengalerne, hvor damen betegnes som opdrætter. Det havde vedkommende været, men var stoppet for flere år siden med at stambogsføre, så derfor var der jo ingen i racekatte verdenen der havde kontakt med vedkommende. Ligesom de katte der blev solgt blev solgt fra vedkommendes private hjem, fremfor det hus hvor hun opbevarede dem alle i. Og ja, det var omkring 110 katte der blev fjernet, hvor de 100 af dem blev aflivet pga sygdom eller så dårlig socialisering at de var for angste til noget som helst smiley



    Årsagen til at folk smider så mange katte ud har flere skrevet mit bud på også - manglende ansvarsfølselse overfor levende dyr.


  • #47   25. feb 2016 der kommer nok flere racekatte på internatterne end de fleste nok er klar over
    nu kender jeg kun til hvordan det foregår hos kv, men her må der ikke oplyses tidligere ejeres navn/eller andre kendetegn som kan føre tilbage til denne.
    derfor følger stamtavlen ikke med -ergo katten bliver så solgt som værende huskat.

    pt ved jeg at Husdyrenes vel i ringe har to cooner siddende.

    vi havde mange gange persere inde, siamesere har der også været.

    men oftes så kan de jo sælges -billigt - i guloggratis mm hvis det går helt galt

    de racekatte vi havde inde var dog alle katte som var tilløbere/nok smidt ud. så nogle mennesker er bare ligeglad med hvad katten har kostet....
    derfor brugte vi også rigtig lang tid på at udspørger folk når de kom for at købe en kat. vi har bedt nogle om at pænt sagt, gå. Mennesker som burde have en tøjkat fremfor en levende kat

    tror nu ikke at der ligefrem er et behov for et raceinternat. tror de internatter som der allerede findes, gør et kæmpe stort arbejde, om det er racekat eller huskat, godt kan varetage den opgave. det vigtigste er jo at finde det rigtige hjem, sådan at katten kan blive tryg og få et godt langt liv.


  • #49   26. feb 2016 kattene sagde ikke noget om hvem der lige skulle være "afsender"

    men en af perserne blev fundet i en baggård
    resten ved jeg ikke så meget om, da de oftes er kommet ind via kattefangeren.

    så om det er en dårlig avlere eller en ejer som bare har mistet interessen for pelspleje, det ved jeg ikke noget om.
    men den som har haft katten - i alle de sager hvor katten var en perser - har ikke haft pelspleje som interesse. for alle har måtte blive klippet helt ned.


Kommentér på:
Slår Alarm!

Annonce