5.548 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 12 Svar

Hvor længe skal en kat være inde for at blive hjemme? Hvor længe skal en kat være inde for at blive hjemme?

Hej!

Vi har fået en fin lille mis, for en uges tid siden, og vi vil gerne lukke hende ud, hvilket også var et krav fra sælgers side. Men hvor længe skal hun være indenfor? Min kæreste siger ca 3 mdr, men nu skal jeg lige høre eksperterne smiley

Ha en god aften.


 
Politi stopper motorcyklist med hund spændt fast på brystet
Politi stopper motorcyklist med hund spændt fast på brystet
00:00
/
00:33
LIVE

Politi stopper motorcyklist med hund spændt fast på brystet

NOW PLAYING

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Udskiftning af tagplade 1.200 kr.
  • Udskiftning afdørhåndtag til altandør 1.200 kr.
  • Altandør 1.150 kr.
  • Tætning af ovenlys vinduer 1.000 kr.
  • Ophæng af stort spejl i opgang 500 kr.
  • Hænge TV op, hænge hylde op og hænge gardiner op 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hvor længe skal en kat være inde for at blive hjemme?
  • #2   27. jun 2017 det er en god ide at få den neu og øremærket inden den kommer ud


    men ellers så 2-3 uger, men er det en mere forsigtig/sky kat så bør man holde den inde til den er helt tryg ved ejerene.
    men ellers bør katten være faldet helt til. den må ikke være en som bare ligger under sofaen. for så risikere man at den smutter.
    men der findes ikke nogle regler for hvor længe den skal blive inde. For det kommer helt an på katten. en forsigtig kat skal bruge mere tid på at falde til.
    men 14 dage for en kat som er fremme i skoene ja det er rigeligt.
    det var de råd vi gav da jeg var på kv

    så start med at få en evt neu overstået først.
    er den neu ja så hold øje og så vente en uges tid endnu, hvis den ellers er faldet godt til.


  • #3   27. jun 2017 Jeg er nød til at priotere at jeg nok selv skal beslutte om min kat skal være neutraliseret.
    Nu er hun tilfældigvis både neutraliseret og øremærket. Og registeret. (Af egen holdning vil jeg ikke have katte der ikke er neutraliseret da jeg er bekendt med katte problemet, men jeg skal ikke fortælles hvad der er rigtigt og forkert, jeg har selv en holdning og en logisk sans.).


    Jeg spurgte til ca tid hun skal være inde, og ikke hvad hun skal kunne. Jeg kan altid lokke hende til mig ved hjælp af hendes absolut favorit snacks. Hun er dybt madglad.



  • #4   27. jun 2017 Katarina ;
    Jeg er lige flyttet med min kat for 1 uge siden og de første dage tænkte jeg ; hun kommer til og skal være inde længe , men efter 2 dage i lejligheden blomstrede hun op indenfor og fandt alt interessant , på 4 dage valgte jeg og sætte en sele på hende hvor jeg så åbnede døren og gik med hende ud, hvor hun stille og roligt fik snuset og kigget rundt , nu er vi på 9 dagen og hun elsker og komme ud, dog bliver hun skræmt søger hun selv ind og hun ved heldigvis godt hvor vores indgang til lejligheden er , men hun har os haft over en uge til at sætte duft spot og snuse i haven og gårdspladsen smiley

    Mit råd er køb en god og sikker sele i kan gå rundt med hende i udenfor , men selvfølgelig først når i er helt sikker på hun er tryg indenfor smiley

    Og så vil jeg råde jer til og vente 3 uger før i lader hende gå uden selen og selv udforske smiley

    Det er det jeg vil gøre med min , så har lige 14 dage endnu i sele ... smiley


  • #5   27. jun 2017 Katarina: blev nødt til lige og pointere : Hold op vores misser minder om hinanden og så hedder de begge Mille smiley

  • #8   28. jun 2017 Min.
    Jeg har holdninger til alt, men det rigtige at gøre og min holdning stemmer ikke nødvendigvis overens. Derfor vil jeg være sikker i min sag.

    Felis, katten ligger herinde og søger "godkendelse" der står heller intet om at min kat ikke skulle være neutraliseret. I følge jeres svar , så opfordrer i mig direkte til at få det gjort, i spørger ikke, Men konstatere at hun ikke er det. Hvilket i mit hoved ikke giver mening.

    Qvinden28 Gud ja, ej hvor sjovt smiley


  • #9   28. jun 2017 Jeg kan næsten ikke huske hvor længe vi havde vores første før han blev lukket ud, men gætter på det var nok en måned eller to, minimum. Vi gik altid med ham og det var også godt for han fik rodet sig ud i ting hvor vi måtte hjælpe ham ned og ud XD Vores døre var åbne.
    Vi havde så besøg et års tid efter af en lille sort/hvid kat som ikke kunne finde ud af at komme hjem igen. Heldigvis havde den halsbånd på smiley

    Sele er også en god idé hvis ens kat vil XD


  • #10   28. jun 2017 grunden til at jeg spurgte var endelig hvor man gider at ligge i sin kat. for alt for mange syntes det er sjovt at få en kat men gider ikke at bruge penge på dem. Og oftes bliver disse katte pænt sagt smidt ud efter et par dage. og så er holdningen ellers " det er jo jeg ikke spilde tid på.

    de fleste herinde går meget op i kattene, også i andres katte. og lige netop spørgsmålet vedr neu kan få folk af stolen herinde. både på god og ondt.
    jeg selv har bejdet for kv i 6 år så er lidt "arbejdskadet" når det kommer til spørgsmål om katte. for når vi fik opringer vedr spørgsmål/efterlysninger var det første som man skulle vide var om den var neu, for at kunne et godt svar

    vi flyttede selv for 3 år siden - med 17 katte (nu er vi dog nedepå 14). og de første 14 dage var et helvede. for de havde ingen løbegård. så det var det første vi måtte lave. har haft løbegård i snart 20 år, så det er min klare holdning. men kan godt svare pænt på spørgsmål selvom det går imod min holdninger.

    held og lykke


  • #11   28. jun 2017 Hold da op en måde at tale på...
    Der var ingen der beskyldte dig for noget men gav dig et godt råd, da der intet var nævnt om mærkning g eller neutralisering i start indlægget, ej heller står der noget om alder, info der kan være ret væsentlig i forhold til hvor længe en kat bør holdes inde inden der lukkes ud på egen hånd. Ja det kan godt være din kat ligger til oprettelse, men langt fra alle ( jeg incl) ser på de katte der ligger til godkendelse.
    Egentligt havde jeg ikke lyst til at kommentere da jeg så dit svar, noget spidst svar og ret ubehøvlede svar, men skriver så alligevel.
    Du har egentligt fået svar, men tommelfingerreglen siger at man jo!der katten inde i 2-4 uger, så man er sikker på katten kender hjemmet og de dufte der omgiver hjemmet, samt at katten føler sig tryg ved sine nye mennesker og ved at her bor den. Det kan være en rigtig god ide at give katten sele på og lade den udforske have i sele og snor så den i fred og ro kan afsætte duftspor og lære omgivelserne at kende. Det er vigtigt den første tid katte er ude på egen hånd at den har mulighed for at komme hurtigt ind hvis den bliver skræmt, enten via åben dør eller kattelem.


  • #12   28. jun 2017 Katarina: jeg kan se på nogle af dine billeder at katten har halsbånd på , det ville jeg tage af Mille når i lukker hende ud da hun ellers nemt kan komme til og sidde fast i ting smiley

  • Bente N
    Bente N Tilmeldt:
    apr 2014

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 36
    #13   29. jun 2017 Dette forum er så dejlig en mulighed for, at spørge til råds om problemer mht. vores katte.
    Desværre oplever jeg af og til at der opstår misforståelser, hvilket resultere i lidt "kedelige" svar.
    Jeg mener, at ja-hatten skal på og klørene trækkes ind.
    Vær taknemmelig for, at nogle spørger ved tvivl. Vi vil jo alle vores katte det bedste, tænker jeg smiley


  • #14   3. jul 2017 Hvis du bor i hus, så kan du evt tage noget af kattens brugte kattegrus og skabe et duft spor rundt om matriklen. Der skal ikke så meget til. Så ved mis, hvor den hører hjemme og det holder fint indtil den har skabt sine egne spor. Mht tid, så er katte forskellige. Lad døren stå åben en dag og lad mis selv bestemme hastigheden.

  • Christina C
    Christina C Tilmeldt:
    sep 2018

    Følger: 1 Svar: 1
    #15   16. sep 2018 Hej jeg har en kat der hedder jasmin og hun miaver heletiden og selv om hun er ude i haven med snor på og når hun så kommer ind miaver hun igen og det bliver hun ved med smiley og det kan være lidt træls smiley

Kommentér på:
Hvor længe skal en kat være inde for at blive hjemme?

Annonce