988 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
17 Svar
SOS - Hele lejligheden lugter!! SOS - Hele lejligheden lugter!!
Hej Alle.
Jeg har to hankatte på 13 uger, der får dyrlægens killingemad - tørfoder og alm. vand.
De er gode til at bruge kattebakken, men den lugter bare af helvede til - pænt sagt...
Er der nogle der har nogle gode råd til mig om hvad jeg kan gøre.
Vi bruger alm. kattegrus nu og har oveni købet købt sådan noget duft noget man kan drysse ovenpå, men det hjælper ikke
Er der noget specielt slags kattegrus jeg kan bruge eller et eller andet??
Please hjælp, jeg vil gøre alt, da det påvirker os meget her hjemme.
Knus
0 synes godt om
feb 2007
Følger: 42 Følgere: 40 Katte: 8 Emner: 57 Svar: 678
inden jeg giver dig gode råd, vil jeg gerne høre dig om, hvad for noget kattemad I bruger? og navnet på jeres grus(og hvilken kvalitet det er, moler eller lign!)
hilsen Heidi og birmabanden
nov 2006
Følger: 2 Følgere: 1 Katte: 4 Emner: 1 Svar: 5
Vi bruger lige nu Misses kattegrus med brændt og granuleret moler. (Jeg ved godt vi skal skifte for det her er bare sådan noget billigt noget)
Af kattemad får de dyrlægens killingefoder - tørkost og alm. postevand.
de bedste hilsner
Tine
nov 2006
Følger: 2 Følgere: 1 Katte: 4 Emner: 1 Svar: 5
De bedste hilsner
Tine
nov 2006
Følger: 2 Følgere: 1 Katte: 4 Emner: 1 Svar: 5
nov 2007
Følger: 25 Følgere: 23 Katte: 5 Emner: 43 Svar: 2.028
Køb noget godt dyrt grus, det betaler sig i længden. Jeg bruger Ever Clean Fresh Guard den grønne. Synes den er drøj i brug og er tilsat noget antilugt. Har 3 burmesere og 2 toiletter.
dec 2006
Følger: 5 Følgere: 4 Katte: 1 Emner: 1 Svar: 63
jun 2007
Følger: 35 Følgere: 33 Katte: 1 Emner: 36 Svar: 453
Jeg har en kop eddike stående i stuen , hvor min ene kattebakke står , det tar både lugten fra kattebakken , tobaks røg og andre knapt så hyggelige lugte .
nov 2007
Følger: 46 Følgere: 43 Katte: 8 Emner: 44 Svar: 1.030
jun 2006
Følger: 15 Følgere: 14 Katte: 4 Emner: 21 Svar: 377
Heidi * Har killinger * W
Hvor længe står sådan en kop før den skal skiftes?
feb 2007
Følger: 42 Følgere: 40 Katte: 8 Emner: 57 Svar: 678
Hedder det "dyrlægens killingefoder" eller er det købt hos dyrlægen? fortæl lige hvad mærket hedder.
Men jeg ville personlig straks købe noget andet grus - jeg bruger Extrem Classic til vores 12 katte - og både katte folk og alm. mennesker..smiler..siger at hos lugter det ikke af kat.
Ja det er dyrt i indkøb, men har du kun 1 kat, så er der grus til ca. 4 måneder hvis du bruger det korrekt. Der koster 159,- i vejl. udsalgspris og der er 16 kg.
Hilsen Heidi
nov 2006
Følger: 2 Følgere: 1 Katte: 4 Emner: 1 Svar: 5
Killingerne er vant til lukket bakke og får det foder der hedder "Dyrlægens killingemad" - Det er ikke købt hos dyrlægen, men i Føtex. Jeg fik at vide at det var rigtig godt at give dem.
Nogle der har et forslag til hvad jeg evt. ellers kunne fodre med, hvis det nu er foderet der får dem til at lugte sådan.
Jeg tømmer kattebakken 3 gange om dagen: Om morgenen, når jeg kommer hjem fra arbejde og inden jeg går i seng.
aug 2007
Følger: 4 Følgere: 3 Katte: 3 Emner: 108 Svar: 684
Eller f.eks. Hills & Royal Canin i din lokale dyrehandel.
Så vil jeg næsten vædde med at lugten forsvinder.
Vi har 6 frække katte og bruger Royal Canin foder (som ikke er dyrere end det du nævner i længden) og så bruger vi Extreme Classic eller det med den grå killing på (samme prisleje) og vi synes ikke vi har lugtgener.
Selvfølgelig lugter det altid når de lige har lagt en ordentlig pølle, men er den dækket til, forsvindet lugten lige så hurtigt som den kom
dec 2006
Følger: 5 Følgere: 4 Katte: 1 Emner: 1 Svar: 63
okt 2007
Følger: 12 Følgere: 12 Katte: 4 Emner: 72 Svar: 1.348
nov 2006
Følger: 2 Følgere: 1 Katte: 4 Emner: 1 Svar: 5
Tusind tak til alle der gad svare
dec 2006
Følger: 5 Følgere: 4 Katte: 1 Emner: 1 Svar: 63
feb 2007
Følger: 42 Følgere: 40 Katte: 8 Emner: 57 Svar: 678
ja jeg tænkte det desværre nok, at det hovedsagelig er lugtgener pga. dit foder.
Netop pga. "Dyrlægens killingemad" er et falsk kvalitetsmærke - det er ikke et godt foder, og jeg vil personlig aldrig bruge det.
- hold dig væk fra tørkost købt i supermarkeder - dog ikke hvis du kan få fat i noget Eukanuba, for det er et super godt foder.
Ja pris og kvalitet hænger sammen i tørkost til katte. Alm. dårligt koster ca. 30 til 40 kg og køber du noget godt koster det ca det dobbelte
- men du køber bare en 10 kg sæk hjem, og så har du til mange måneder. Så ved du, at dine katte får optimal og korrekt foder. En sidegevinst er også, at det ser dyrt ud men det er det ikke i det lange løb, og prisen for 10 kg Hills eks. hos avifauna.dk er 440,- dvs. 44 kg (og hvad er forskellen så alligevel fra det dårlige foder til det gode?) - katten skal spise ganske lidt af kvalitetsprodukter, for at blive mæt og være sund og rask.
Dansk Supermarked profilerer sig flot med det foder (dyrlægens kattemad), som de står bag - jeg må indrømme, at jeg ikke kender nogle seriøse opdrættere, som kunne drømme om at bruge det foder.
Men hvor skulle du vide bedre som forbruger? I bliver først bag lyset, som jeg ser det - og køber noget som I tror er godt for katten, men så ikke er det.
Jeg kan varmt anbefale dig et killingefoderprodukt af et af følgende mærker, Hills Siense Plan (dyrlægen eller dyreforretning, Specifik (dyrlægen), Diafarm (dyrlægen eller forhandler), Eukanuba (dyrlægen eller dyreforretning) Royal Canin( dyrlæge eller dyreforretning), Precept (dyreforretning) - der er måske flere anbefalesværdige men det er produkter jeg selv har prøvet oig kan stå indefor som opdrætter.
Håber du kan bruge det her til noget, ellers skal du være velkommen til at spørge eller sende en PB
Hilsen Heidi og birmabanden
SOS - Hele lejligheden lugter!!