ang katte vasken {{forumTopicSubject}}
ja jeg sad lige og læste det andet indlæg med hvordan man vaske en kat, og har dertil et sprøgsmål:
Den anden dag vaskede jeg min ene maine coon Funkyflower, da hendes pels virkelig virkede beskidt og på en måde fedtet efter uttalige have mudder besøg he he. jeg vaskede, brugte noget balsam også, fra Jehob tror jeg det hed. Og føntørrede og redte igennem til sidst. Hun duftede og var lækker blød bagefter. Dagen efter var hendes pels helt klasket sammen, og hun lignede noget katten havde slæbt med hjem
Hendes pels så endnu mere fedtet ud, og ja.. puha..
Hvad kan jeg gøre? Vaske hende igen i noget andet? Eller bare vente til det naturligt selv opretter sig??
Nogle gode råd ?
Mvh Christina og en klasket kat :-)))
dec 2006
Følger: 230 Følgere: 199 Katte: 6 Emner: 227 Svar: 3.947
dec 2007
Følger: 22 Følgere: 22 Emner: 42 Svar: 180
Hvad kan jeg gøre nu? Skylle hende bare i vand? Det er ca 5-7 dage siden hun blev vasket.
feb 2008
Følger: 10 Følgere: 9 Katte: 4 Emner: 125 Svar: 692
det er i hvert fald et link jeg vil anbefale
feb 2005
Følger: 11 Følgere: 10 Katte: 2 Emner: 67 Svar: 759
det passer ikke ang. balsam til langhårskatte.. jeg har perser katte, som er den eneste langhårs race ( de andre racer er semi langhår)
Det hele kommer an på hvilke produkter du baruger og hvordan du bruger dem..
Jeg bruger fx 3 forskellige produkter når jeg har min perser i bad.
Først så affedter jeg hende, så bruger jeg en god shampoo og derefter slutter jeg af med en god balsam..
Jeg bruger produkter fra pitstop der hedder pet silke..
Min perser er altid fantastisk i pelsen.
Man skal dog være ob s på at når man føønner sin kat, at den bliver 100% tør det er vigtigt.. ellers kan man starte forfra dagen efter..
knus
ang katte vasken