ræven tager kattene!?! {{forumTopicSubject}}
Så sent som i dag var min far nød til at aflive en af vores katte, fordi ræven havde haft fat i den. Min far fik skræmt ræven, men den havde desværre nået at gøre for meget skade på katten.
Er der nogen der har et godt råd til, hvordan vi undgår det? Er kattene blevet mindre vagtsomme? Vi forsøger at vende vores katte til, helt fra små af, at hunden ikke er farlig, og vores hund må ikke jagte katte. Men hvis vi nu lod ham gøre det, om så kattene vågnede op, var mere på vagt? Det skal lige siges, at vores hund ALDRIG gør en kat fortræd, men han elsker når de løber..
Eller kan man komme af med rævene på en anden måde?
Nogle gode råd, for det er efterhånden trist, at vores katte ryger på den måde
mar 2007
Følger: 31 Følgere: 26 Emner: 24 Svar: 1.698
apr 2008
Følger: 15 Følgere: 14 Emner: 14 Svar: 786
jul 2007
Følger: 4 Følgere: 3 Emner: 93 Svar: 603
nov 2005
Følger: 6 Følgere: 5 Katte: 6 Emner: 7 Svar: 49
Den her kat var fra sommeren sidste år! Og ja, min far hørte katten skrige, og gik ud for at se hvad det var, og i lyset af lygten ser han en ræv, som stikker af med det samme.. Og jeg tror næsten det er den samme, for der er efterhånden forsvundet en del katte mellem 6-18 mdr gamle, tror jeg det er ca.
Det hjælper ikke med en løbegård, og det vil desuden være synd, da vi bor på en gård, og kattene primært er musefangere.. Men vi vil jo heller ikke at de lider på den måde.. Kattene bor i stalden, hvor ræven ikke kommer ind, og så kan de vælge at gå ud, hvis de vil det. Så det bedste ville være hvis vi kunne få ræven fjernet.
Er der nogen der ved, om det er lovligt med sådan en fælde, hvor ræven bliver fanget levende? Altså i et bur? For vi tænker vi ville prøve det, og så, hvis den går i fælden, få en med jagttegn til at skyde den. Er det lovligt at gøre på den måde?
nov 2005
Følger: 6 Følgere: 5 Katte: 6 Emner: 7 Svar: 49
nov 2005
Følger: 6 Følgere: 5 Katte: 6 Emner: 7 Svar: 49
nov 2005
Følger: 6 Følgere: 5 Katte: 6 Emner: 7 Svar: 49
jan 2005
Følger: 8 Følgere: 9 Katte: 5 Emner: 20 Svar: 65
Generelt er jeg imod jagt, men det er da endnu værre det overhovedet er tilladt at skyde dem udenfor jagtsæsonen hvor de måske har hvalpe.
Synes sQ det er synd!
nov 2005
Følger: 6 Følgere: 5 Katte: 6 Emner: 7 Svar: 49
nov 2015
Følger: 1 Svar: 2
Denne indedørs-kasterede-kat havde et undertrykt instinkt, vidste ikke helt hvad som var farligt og hvad ikke var farligt, den havde meget at lære, og var i det hele taget ikke særlig god, til at socialisere med andre katte, den var mere interesseret i mennesker og insekter.
Den var ligefrem bange for de store fugle, indtil den til sidst lærte at det behøvede den ikke at være.
Dagen før katten forsvandt var der natte frost, og natten den forsvandt var der dog ikke frost, men forholdvis varmt og så var der helt vindstille og fuldmåne.
Det var perfekte forhold for et rovdyr at jage før det bliver koldt, og hvis det er sulten nok og har kendskab til at der bor en meget lidt klog kat, her som ofte er ude i haven, så er det et let måltid.
Jeg kan ikke konkludere at det var en ræv det tog min kat, jeg så ikke noget andet end at den mangler, der er dog ingen tidligere tendens til at den skulle have lyst til at strejfe, og dens døde krop er ikke at finde nogen steder, så det indikere at det kunne være en ræv.
Når folk skriver at ræve tager kun katte hvis katten er syg og svag, det må være en tommelfinger regel, jeg tror også at der spiller en del andre faktorer ind: så som har ræven erfaring med at tage katte, og er ræven meget sulten, og har katten meget lidt erfaring med ræve og rovdyr. Måske har ræven ofte mødt katten og vuderet hvor meget den skulle anstrenge sig, og hvilket tidspunkt den ofte ser katten osv, og skulle den blive sulten nok så kunne katten godt stå på menu kortet måske lidt længere nede under lettere bytte som mus, rotter, høns og menneskeskrald, men jeg tror ikke ræven er kræsen.
nov 2015
Følger: 1 Svar: 2
Faktisk ugen efter min kat forsvandt, så jeg en ræv lige ved vejen, ved et Tkryds, hvor jeg drejede af, og den var kun lidt skræmt af blilygterne der lyste lige på ræven, som ikke flyttede sig end ikke da jeg kørte lige forbi. Efter min kat forsvandt, gik der 2 dage så efterlyste jeg den på nettet, og gik op til vejen for 3 gang, spurgte en mand i hans traktor som klippede rabatten der havde kørt op og ned i begge sider om han havde set en kat, det havde han ikke, og den selv samme morgen kl 5,00 efter katten blev lukket ud, var jeg ude og kigge ved hovedvejen.
Jeg undersøgte om den sad fast bag brændestavlen, den var en glad kat også det sidste jeg så til den var den i haven og legede. Den var lidt kræsen og spiste ikke så meget af sin tørkost så jeg havde suppleret med kattesticks af ørred i et par uger. Med hensyn til mad var den tilfreds især på sticks.
Den her kat har jeg kun haft i 1 år, jeg har ingen kattelem så det foregår ved at jeg lukker vindue op eller lader det stå åbent, eller en terrasedør står åben og det er sådan det er sket i 1 år selv om vinteren, har sågar lagt og frosset om natten for at holde vinduet åbent til soveværelse, fordi jeg ikke ville have andre katte ind, og altså ikke alle mulige vinduer åbne.
Fordelen med denne løsningsmodel fremfor en kattelem er at jeg ved faktisk ret meget om hvornår katten kommer og går, jeg ved hvor mange gange om natten den vækker mig, og hvor dens natlige aktivitet har været stigende i det sidste halve år uanset om det regnede eller ej, men den kom altid ind 2-3 gange på en nat, og aldrig i 1 år der er gået har den været udenfor en hel nat.
Nu er den væk og det er 4 uger og 2 dage siden den forsvandt, men allerede 3 dage efter den forsvandt blev vinduet lukket, fordi jeg var allerede der klar over at den ikke kommer igen, hvis den gjorde ville jeg bliver overrasket.
Jeg fandt aldrig dens lig ved vejen, og hvis den var kommet til skade og havde slæbt sig lidt væk så er området afsøgt mellem huset og vejen. Den kan være at den blev ramt af en bil også tog en ræv den efter den var død, men det kunne også være en ræv der tog den, Den er ikke blevet samlet op af nogen, den er mærket, og et katte halsbånd falder nemt af afsig selv hvis man presser det lidt, Sagen er den at her på vejen hvor jeg bor er der mange katte man ikke ser så tit mere. skal nok have mig en ny kat.
jun 2016
Følger: 1 Svar: 2
Kattene elsker at gå tur med mig ude i haven, men det tør jeg ikke nu. Føler også at det er farligt at lukke dem ud i gården.
feb 2015
Følger: 9 Følgere: 133 Katte: 1 Emner: 73 Svar: 830
ræven tager kattene!?!