katteracer (lidt en hyggetråd) katteracer (lidt en hyggetråd)
Hej, hvordan fandt i ud af at netop denne race passer til jer? var det ved et tilfælde? eller læste i om alle racer, kontaktede div. opdrættere? Kunne være sjovt at høre hvad i andre havde gjort jer af overvejelser. Eller fortsætter i med samme race, fordi at i altid har været vant til netop denne race?
Jeg har selv læse meget om div. katteracer og besluttede mig efter det - besøgte også nogle opdrættere inden at jeg tog min beslutning. Jeg er ikke selv vokset op med kat, men kun med hund - men har senere fundet ud af at jeg er 100% hunde & katte menneske! Herhjemme har de så meget glæde af hianden kan jeg se
okt 2006
Følger: 47 Følgere: 43 Katte: 5 Emner: 268 Svar: 5.593
Derefter kiggede vi på billeder af de racer vi havde valgt ud, og så tog jeg sammen med min søster på et par udstillinger, så jeg kunne se de forskellige racer (vi havde 5 racer tilbage at vælge imellem på det tidspunkt)
Til sidst gik vi i peditesser, for at finde lige den race (efter vi havde sorteret alle de andre smukke racer fra) der skulle berige vores liv.
Da vi stod med 3 racer tilbage, fik min mand lov til at vælge, da han er "mindst" kattemenneske, og han ville have størrelse, så valget faldt på NFO.
Jeg har aldrig fortrudt valget.
maj 2007
Følger: 24 Følgere: 40 Katte: 10 Emner: 141 Svar: 7.112
Ej hvor var de skønne *g*
Mig i kontakt med opdrætteren, og så eller kører 2 timer hver vej (med ammestop da jeg dengang ammede min datter) op og se på de finde killinger.. De var bare dejlig..
Og opdrætteren var/er en dejlig kvinde der fortalte og fortalte og fortalte om den her dejlige race, gener, osv. Jeg blev bare betaget..
Jeg udvalgte mig lille Isodora, og fik så senere lokket kæresten med på besøg, der var jeg holdt op med at amme, men vi holdt så "flaskepause" istedet for
Dejlig var killingen stadigvæk og opdrætteren var lige så gæstfri som før
VI kørte så hjem, og jeg gik og ventede på killingen blev gammel nok.. Men så skete det så at opdrætterens dyrlæge opdagede hun havde en mislyd på hjertet
Hun var så på udstilling i Gram, og jeg tog derhen d. 5. for at kigge på den killing hun havde tilbage, dejlige lille Madeleine, og skønt hun ved et uheld kradsede min datter så kunne jeg se det var hende jeg skulel have
dagen efter tog jeg til Gram igen, og kørte hjem en kat rigere, og det er ikek fortrudt
Hun blev Ex1 og Nom i Gram da opdrætteren udstillede hende, og igen i Årslev da jeg udstillede hende, så hun udfylder helt klart det job hun er købt til *g*
Jeg har så snakket med opdrætter og har fået lov til at lave 1-2 kuld på hende, inden hun bliver neutraliseret, da det med den sjældne race hun er er synd at lade så gode gener "gå til spilde"..
Jeg skal dog have undsøgt om hun har A eller B blod først, hvis hun har B-type blod vil hun blive neutraliseret, da jeg kke syntes jeg er erfaren nok til b-blods-avl..
Jeg har så søgt opdrætter navn, så killingerne md det samme kan få en stamtavle, det ville være synd andet med den race
Men selve opdrættet er kun måske, kommer helt an på hvordan det nu går
Jeg vil gerne senere opdrætter Européer
apr 2009
Følger: 22 Følgere: 21 Katte: 3 Emner: 11 Svar: 926
Mine første kat var en aflivnings-killing (huskat), som var kommet ind på det dyrehospital, hvor jeg var elev. De næste 2 katte var også huskatte, nr 2 endnu en aflivnings, nr 3 en der kom til behandling på den dyreklinik, hvor jeg blev ansat efter jeg var færdig som veterinærsygeplejerske.
Da vi gerne ville have killinger begyndte vi at kigge efter race-katte, jeg ville sikre mig at dem der 'fik' mine killinger ville passe godt på dem, de fleste passer bedre på noget de betaler for, end for noget de enten får forærende eller får meget billigt.
Valget faldt på Norsk Skovkat, en af grundende var at jeg gerne ville have lidt langhåret, en anden at det gerne måtte være en så 'naturlig' kat, som muligt. Vi har haft en del skovkatte og måtte sige farvel til den sidste i februar 2009, 19 år og 10 måneder gammel. Da vores sidste (hus)kat ikke kunne mere i en alder af 16 år, skulle vi starte forfra og denne gang blev det bengaler.
Jeg har kigget på bengalere første gang for 3 år siden, men ville vente til vi ikke havde flere pensionister.
Årsagen til at valget denne gang faldt på bengaler er selvfølgelig (primært) deres smukke pels.
Aldrig alene-kat er et af mine slag-ord, så vi skulle have en mere og det blev så en 'sort panter', som passer smukt sammen med leoparden.
Charley, Chili & Pia
okt 2006
Følger: 47 Følgere: 43 Katte: 5 Emner: 268 Svar: 5.593
http://www.a-kitty-cats-life.com/bombay.html
apr 2009
Følger: 22 Følgere: 21 Katte: 3 Emner: 11 Svar: 926
Jeg havde også overvejet en melanistisk bengal (også sort som panter med næsten usynligt mønster), men er valgte altså en dejlig lille blandings-mis, men det kan være næste gang (om forhåbentlig rigtig mange år)....
Pia
okt 2006
Følger: 47 Følgere: 43 Katte: 5 Emner: 268 Svar: 5.593
Jamen jeg må da lige læse lidt mere om den ;-))
maj 2007
Følger: 24 Følgere: 40 Katte: 10 Emner: 141 Svar: 7.112
jul 2009
Følger: 12 Følgere: 12 Katte: 1 Emner: 83 Svar: 730
nov 2008
Følger: 6 Følgere: 5 Katte: 3 Emner: 13 Svar: 87
Men min ynglingsrace er en Hellig Birma. Jeg kendte egentlig ikke til racen før vi fik Sebastian. MCO har altid været min ynglingsrace da min mor havde mco opdræt da jeg voksede op.
Men efter at vi fik Sebastian, og mange troede han var en hellig birma, begyndte jeg at undersøge mere om racen, og blev helt forelsket i den. Og nu venter vi så på at få vores lille dejlige Hellig Birma dreng hjem, når han er gammel nok. Con Meo's Tiny, en dejlig lille smuk, blåmasket dreng
katteracer (lidt en hyggetråd)