505 visninger
|
Oprettet:
Efterlysning! {{forumTopicSubject}}
Min kat, Nella, stak onsdag nat af fra en ferielejlighed i Henne by. Lige ved siden af golfbanen.
Hun er sort, hvid på mave og poter og har et hvidt aftegn i den ene side af ansigtet. Hun er en indekat, og er bestemt ikke vant til at være udenfor
Hun kan godt være lidt sky over for fremmede, men enhver der finder hende bedes venligt om at tage hende ind og kontakte mig med det samme, hun er MEGET savnet
Hun er ikke øretatoveret, og har ikke noget halsbånd på.
Mit nummer er 60244759
Please!
maj 2007
Følger: 24 Følgere: 40 Katte: 10 Emner: 141 Svar: 7.112
jul 2009
Følger: 4 Følgere: 3 Katte: 4 Emner: 11 Svar: 11
aug 2008
Følger: 1 Følgere: 3 Katte: 4 Emner: 26 Svar: 602
dec 2006
Følgere: 102 Katte: 2 Emner: 68 Svar: 9.943
Led efter katten - på alle tider af døgnet. (hav godbidder med)
Lad om muligt et vindue stå åbent.
Strø evt noget brugt kattegrus ud - især hvis det er en kat, der ikke er vant til at orientere sig udendørs.
Katten kan være blevet lukket inde et sted, så bed naboer tjekke skure, kældre o.lign. Og bed dem give besked til dig straks, hvis de ser katten i nabolaget.
Meld katten savnet hos de lokale dyrlæger og dyreinternat/kattehjem. Og hold øje med hvilke katte internaterne får ind. Nogle internater lægger billeder ud på nettet af senest indkomne dyr.
Sæt efterlysningsopslag (med foto af katten) op i lokalområdet.
Efterlysningsannonce i lokalavisen
Sæt efterlysninger på www.dyrenesbeskyttelse.dk og www.forsvundnedyr.dk og hold også øje med fremlysninger.
Og efterlys på diverse kattefora.
Hvis katten er mærket, så efterlyses den (også) via katteregistrene.
Obs, der findes TO registre: Dansk Katteregister og Det Danske Katteregister. Katten skal selvfølgelig være korrekt registreret (ejer, adresse, kontaktoplysninger).
Hold øje med fremlysninger i aviser, på nettet og opslag i lokalområdet.
Håber katten snart bliver fundet i god behold.
Efterlysning!