Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Bygge terrasse for spejderhytte 5.000 kr.
  • montering af sovesofa 800 kr.
  • Replacing smoke alarm battery 375 kr.
  • Sætte lampe op 500 kr.
  • TV mounting / hanging 600 kr.
  • Fjernelse af grene og vedbend 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  bygkorn måske
  • #1   23. sep 2011 nååårh hvordan det. men det var da godt jeg ikke begyndte på det så

    men er det min skyld, for plejer at fjerne dens søvn fra øjnene, da den ikke rigtig selv kan fjerne det ligemeget hvor store klumpen er


  • #9   23. sep 2011 Køb en pakke med små engangsampuller med sterilt saltvand hos apoteket, Matas eller en optiker.
    Den koster ikke alverden og da det har samme saltbalance som tårevæske, svier det ikke i øjet (i modsætning til ferskvand).
    Bruges til småbørn og til at rense kontaktlinser og det kan også bruges til dyr.

    Du kan dryppe det direkte i øjnene.

    Kamillete indeholder - uanset hvor godt det filtreres - små partikler, som bl.a. danner grobund for bakterier.


  • #11   23. sep 2011 Kamillethe er nok det dummeste man kan bruge til at putte i øjet på alle individer. PH værdien er helt gal plus de mikroskopiske partikler der altid vil findes i afkoget, kan gøre meget mere skade end gavn.
    Du skal bruge saltvand, som du kan købe på apoteket, jeg plejer at bruge de helt små ampuller, da der hurtigt kan komme bakterier i de store.
    Er det røde ikke væk i løbet af få dage, synes jeg du skal tage til dyrlægen. Det kan være en infektion der kræver receptpligtig behandling. Det kan også være noget der sidder og genere øjet, støv hår og gruspartikkel. I sjældne tilfælde kan det være nogle vipper der er begyndt at vende ind i mod øjet og det kræver en operation.
    Men prøv med saltvand først.


  • #12   23. sep 2011 Jeg kan ikke linke til noget der siger hverken det ene eller det andet om kamille te men min dyrlæge har advaret mig mod at bruge det. jeg troede nemlig også det ville være godt

  • #13   23. sep 2011 hmmm jeg ser hvordan det ser ud imorgen smiley ellers må man til dyr-læge

  • #16   24. sep 2011 det er da gået væk idag smiley

  • #18   24. sep 2011 vi har meget kort til en dyrlæge men gider ik betale hans priser. men 8 km fra os er der en der er god og billig

Kommentér på:
bygkorn måske

Annonce