Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Sætte 2 lamper op 500 kr.
  • Fallen dryer blocking entrance into bathroom 2.000 kr.
  • Reparation af sage espessomaskine 1.000 kr.
  • Flydespartel 1.500 kr.
  • Montering af låge på intregreret opvaskemaskine / Siemens 1.540 kr.
  • Ukrudt fjernes 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  populære farver på kattens pels?
  • #1   10. nov 2011 Åh.. sådan over all set uanset race:

    Rød/creme
    Sølv
    Hvid

    Måske smiley


  • #2   10. nov 2011 Hva' med dig?

  • #3   10. nov 2011 Jeg syntes den er svær.. kender en del der ikke bryder sig om hvide katte hvilket jeg ikke forsstår. Er selv ikke så meget til røde og tortie
    Dog har jeg også hørt mange der syntes sort og hvid er kedelig, men det er vel en smags sag smiley


  • #4   10. nov 2011 Ja det er hver sin smag helt sikkert jeg elsker min kats farver det var derfor jeg valgte hende (:

    http://www.kattegalleri.dk/gal_visbil.aspx?ID=43221


  • #5   10. nov 2011 Måske lidt som min Tess. Altså ikke fordi at jeg ejer hende, men alle der har mødt hende er helt vild med hendes farver. Ligener lidt en polarræv:-) Men eller tror jeg også som Thilde skriver at dem med meget sølv er populære:o)

    Jeg elsker selv farverne på de blå og lilla maskede Birmaer, sammen med den creme hvide de har på kroppen.

    Og gælder det mønstre, så kan der vist ikke være ret mange der ikke syntes at en Bengal er flot.


  • #6   11. nov 2011 Jeg elsker Black Smoke farvede katte, og så er jeg helt skudt i Siamesere smiley

  • #7   11. nov 2011 Jeg er helt pjattet med chokolade farvet.. gerne med tabby smiley
    men min mor er helt vild med når de er røde så derfor er alle de damer vi har med rød i sig så hun kunne få sin vilje.


  • #8   11. nov 2011 er også helt tosset med sort smoke, også fordi det er lidt specielt smiley
    øjenfarve mæssigt er jeg også mere til grønne og blå, selvom min egen højt elskede mis har gule smiley


  • #10   11. nov 2011 Jeg er helt tosset med røde- og tortie farvet katte. Og kan absolut ikke se det flotte/spændende i en sort/hvid ell. hel sort og helt hvid kat smiley

    Men det er jo helt smag og behag


  • #11   11. nov 2011 Blå og smoke er der efterspørgeles på lige pt..

    for et år siden var det hvide..

    Jeg selv har en svaghed for de hvide, og de blå plus smoke..
    Griner, her er en blå men hun er tortie to smoke, den ene sort den anden tortie, og så har jeg mine hvide, mine røde og så mine tortier. og en sort/hvid.

    .jer der synes sort hvide katte er kedelige, prøv at smutte ind og se i mine album, der er et med en sort hvid pige, prøv at se hende og lig mærke til hendes snude.


  • #12   11. nov 2011 Som Hanne skriver så skifter efterspørgelsen jævnligt i farver.
    Men heldigvis finedes der mange forskelliger racer og lige så mange farver . Så det er jo til en hver smag :-))
    Fra barns ben har jeg altdi været vildt med rigtg tegl røde katte med hvidt.
    Men for mig er farven ikke vigtig mere , men personligheden .
    Og opdræst mæssig er personligheden - sundhed og type og linie vigtiger end farven.


  • #13   11. nov 2011 He He Heidi den glemte jeg..

    For mg, først sundhed, så personlighed så type, og så farve, og er det lige en farve for mig, ja så er det bonussen..


  • #15   11. nov 2011 Okay hvis tråden skal handle om hvad jeg foretrækker vil jeg da også skrive det:

    - Sort smoke UDEN hvidt
    - Sortsølv med masser af hvidt
    - Rød (absolut ikke tortie)
    - Til langhårede maskekatte: Lilla lilla lilla
    - Til korthårede maskekatte (siam fx): Brun

    Farver jeg absolut ikke falder for ved første øjekast:
    - Tortie
    - Helt hvid
    - Sort m. hvid
    - Sort tabby (brun)


  • #16   11. nov 2011 Jeg har ihvertfald selv oplevet at sort/hvide katte tager noget længere tid at få afsat. Min næste kat skal enten være en maske kat eller en chinchilla perser det er jeg helt forgabt i smiley men til alm huskatte er jeg mest til brun med tabby mønster evt med hvid.

    min første kat var tortie så undskyld mis smiley
    men van ( altså ens farvede katte med få pletter) og tortie, er hvad jeg mindre kan lide, men for mig er personligheden også vigtigere.


    er blevet meget overrasket når jeg har solgt killinger, at mange vælger inden de tager ud og oplever dem i virkeligheden, det ville jeg aldrig kunne gøre, man skal jo trods alt tilbringer mange år sammen fremover smiley


  • #17   11. nov 2011 Åh, det tror jeg ikke man kan sige.. Bare se de farver der bliver nævnt i starten..

    Jeg er f.eks. slet ikke til hvid.. og heller ikke sort m. hvid :o)

    Rød og tortie tabby kan jeg godt lide dog..

    Bare katten er klassisk/blotched tabby er jeg glad.. Men foretrækker de udfortyndede farver.. Dvs. sort fremfor blå, og rød fremfor creme...

    Men sølv er jeg jo helt sikkert vildt med.. Sort sølv klassisk tabby.. Og evt. også sort sølv tortie klassisk tabby..

    Men jeg oplever at folks smag er meget forskellig der, så tror ikke man kan sige noget generelt :o)


Kommentér på:
populære farver på kattens pels?

Annonce