{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
850 visninger | Oprettet:

Taget for tidligt. :( {{forumTopicSubject}}

Nu bor vi jo i Sverige og selvom vi har de katte som vi skal have, (I hvert for nu :b) så går jeg en gang i mellem ind og kigger hvad der til salg.. Det jo så bare både på godt og ondt for har det med at blive så forelsket i de små pus.. smiley Men her til aften støder jeg på denne annonce:

http://www.blocket.se/lund/Kattunge_soker_hem_37275697.htm?ca=23_11&w=1

Sådan som jeg forstå det, så sælger hun den killing videre her og nu.. Det jo selvfølgelig ikke 100 % sikkert da annoncen også er mangelfuld, men der plejer nu altid at stå hvornår fra at de sælger dem, og får sådan en dårlig smag i munden hvis det tilfældet at sælger skal til at sælge en 6 UGER GAMMEL KILLING videre.. Får virkelig lyst til at ringe vedkommet op og høre hvad *biiib* han/hun har tænkt sig. smiley

Måtte bare lige dele min harm med jer!


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Vaskemaskine med vand problemer 490 kr.
  • Ophænging af 80’ tv og væg reol 1.299 kr.
  • 2x Radiator der skal genstartes 1.200 kr.
  • Hjælp til at samle skab 490 kr.
  • Reparation fuge i bruser mellem flise og afløbsrist. 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Taget for tidligt. :(
  • #3   17. nov 2011 Hov nu fik jeg slettet mit gamle indlæg, inden jeg nåede at se at du havde svaret. Har nemlig endelig fundet det som lov vist nok:

    Fra: http://www.jordbruksverket.se/download/18.26424bf71212ecc74b080001024/2008-005.pdf - Statens jordbruksverks föreskrifter och allmänna råd om hållande av hund och katt;
    Beslutade den 19 mars 2008

    "9 § Kattungar får inte skiljas från modern annat än temporärt, så länge de behöver hennes mjölk och omvårdnad, dock tidigast vid 12 veckors ålder.
    Kattungarna får heller inte lämna uppfödaren förrän tidigast vid 12 veckors ålder om inte särskilda skäl föreligger."

    Oversat:

    "§ 9 Killinger må ikke adskilles fra moderen kun midlertidigt, så længe de har brug for hende mælk og ammende, men ikke før en alder af 12 uger.
    Killingerne må ikke forlade opdrætteren før mindst en alder af 12 uger, medmindre der foreligger særlige omstændigheder."

    Så det samme gælder altså herovre som i DK, og derfor må der være tale om lovbrud hvis sælgeren her, har tænkt sig at sælge sin 6 uger gamle killing videre nu. smiley
    Har lagt mærke til at man på en af billederne ser en sutteflaske, og uden at dømme for meget fordi jeg reelt ikke kender omstændighederne, så har de tilsyneladende opflasket den her ene killing. Tænker om det mon en de har fundet og de nu måske er trætte af det? Det ikke til at vide, men bare den dog også havde fået en ammemor. Hmm lige meget hvad omstændighederne er, så det modbydeligt at sælge så ung en killing.

    Er der overhovedet noget jeg kan gøre?? Man har jo bare lyst til at hjælpe den lille stakkel, for den får den bedste start på livet som overhovedet muligt.


  • #5   17. nov 2011 Jeg er helt enig Susan!

  • #6   18. nov 2011 Det ser da ud til annoncen er slettet nu smiley

  • #7   18. nov 2011 Ja, annoncen er væk nu

Kommentér på:
Taget for tidligt. :(

Annonce