Råd omkring make-up {{forumTopicSubject}}
ja sagen er den at jeg aldrig går med makeup og aner faktisk ikke rigtigt hva jeg skal stille op når jeg kigger på den afdeling i matas.
og tør ikke at spørger i butikken af forskellige årsager.
så håber i dejlige kattefolk kan hjælpe
flere har nævnt at de syntes jeg kunne se lidt bedre ud og virke friskere hvis jeg nu tog lidt makeup på, så jeg ikke ligner noget der lige er stået op. og det er vel sandt når de nu er så flinke at sige det til mig.
jeg er ledig og skal ud "Sælge" mig selv. og har hørt det hjælper at se frisk og pæn ud
det er en jungle i matas og på nettet.
så.... hvad siger i til en nybegynder? hvor skal jeg starte?
jeg kan sige at det ikke er noget jeg har tænkt mig at smide i ansigtet hver dag, kun til samtaler, fester og familie tamtam.
jeg har normal hud, ingen store problemer med bumser eller andet. lidt fedtet hud. tager mig meget til ansigtet. har altid enten helt tørre eller røde løber(så meget folk altid er venlige og tilbuder noget creme til dem, som de lige har i tasken eller badeværelset)
bare spørg ind hvis i skal vide mere
på forhånd tak /Mel
maj 2007
Følger: 24 Følgere: 40 Katte: 10 Emner: 141 Svar: 7.112
okt 2011
Følger: 5 Følgere: 6 Katte: 10 Emner: 53 Svar: 1.405
Sørg for at bruge en god creme til ansigtet.
Og til dine læber vil jeg anbefale denne : http://www.matas.dk/elizabeth-arden-eight-hour-nourishing-lip-balm
Den virker LYN hurtig på tørre læber
Det er vigtig at du øver dig en smule... så det ikke er noget du lige skal klaske på 10 min før en samtale
jun 2011
Følger: 3 Følgere: 3 Katte: 2 Emner: 29 Svar: 909
maj 2012
Følger: 2 Følgere: 1 Katte: 2 Emner: 27 Svar: 240
G.H: marcara har jeg et sted, dog klistre mine øjne hele tiden sammen
Creme? hvilken kan du anbefale? jeg kunne jo prøve
ja elizabeth arden er fantastisk
har været til 3 forskellige hudlæger nu og alle sagde "guuud, du har jo ikke hud på dine læber" mit svar efter 7 år med det "no shit sherlock?:D"
maj 2012
Følger: 2 Følgere: 1 Katte: 2 Emner: 27 Svar: 240
og ja jeg skal jo holde mine stolte skovsnegle fra hinanden
jun 2011
Følger: 3 Følgere: 3 Katte: 2 Emner: 29 Svar: 909
maj 2012
Følger: 2 Følgere: 1 Katte: 2 Emner: 27 Svar: 240
apr 2012
Katte: 3 Emner: 19 Svar: 306
For det første sørger jeg for at pleje min hud godt, jeg har købt en vaske og creme serie på apoteket der passer til min hud, der kan det anbefales du får en hudanalyse (Og nej det er ikke noget vildt og voldsomt
Jeg sørger også for at bruge en god øjencreme da jeg har tendens til fakta poser under øjnene, de er ikke pæne -.- Men der er det igen hudtype det kommer an på.
Og når først du får en god rutine i at vaske din hud og påføre creme (Gør det når du alligevel er i bad) så tager det dig maks 5 min ekstra om dagen.
Hvis du vil gå all out med makeup, altså både foundation, pudder, mascara, øjenskygge osv. så kan jeg kun anbefale dig at teste, teste og teste.
Når du skal teste foundation skal du teste på din hals, lad endelig være med at test på håndleddet, din hals er som oftest en tand lysere end dit ansigt og det er derfor bedst at bruge en foundation der er samme tone som halsen, så det nemmere at få et jævnt og naturligt resultat uden at skulle male sig selv til.
Personligt køber jeg altid en foundation der har en matterende effekt da jeg i nogle områder har en olierende hud desværre.
Af pudder bruger jeg altid det der kaldes en nude eller sheer. Dvs. den har ikke nogen reel farve men bruges kun til at mattere med så man ikke får "våde pletter".
Når det kommer til mascara foretrækker jeg en stor børste der ikke applikere særlig meget af gangen da man så ellers risikere at få voldsomt klumpende øjenvipper, men det er igen kun at teste sig frem, og der kan man desværre ikke engang teste i butikken man skal købe.
Hvis du gerne vil have at dine øjne ligesom popper mere frem eller ser mere levende ud kan jeg anbefale dig at bruge en hvid kohl streg på den nederste våde linje, og i den inderste krog af øjet, det gør du automatisk ser mere frisk ud, sort gør øjet mindre og har en mere skarp effekt.
Ellers kan jeg anbefale dig at bruge youtube, der er rigtig mange gode tutorials der viser lige præcis hvordan du gør, hvilke produkter du skal bruge og self. resultatet
Held og lykke i junglen, du skal være velkommen til at smide en besked hvis der skulle være noget
mar 2012
Følger: 5 Følgere: 5 Katte: 5 Emner: 76 Svar: 919
Inden du går i seng, så smider ud lige to teskeer i køleskabet.
Når du så står op næste morgen, så holder du skeerne under øjnene (hvis du har tildens til poser under øjnene).
Når du skriver du har tildens til lidt fedtet hud - så kan jeg varmt anbefale Matas ''de stribede'' Skin tonic (utrolig billig og effektiv). Cremer nytter ikke noget, selvom de lover at man får mindre fedtet hud - det hjælper ikke at tilføje fedt på fedt.
En god concealer kan hurtigt friske dig op, under øjnene. (Den skal altid være en lille bitte smule lysere end din normale hudtone).
En lækker mineral pudder, er let og frisk (vil ikke anbefale foundation, da det hurtigt kan blive tungt og kaget at se på, ikke mindst om sommeren!) Jeg bruger Lily Lolo mineral foundation - det er ligesom pudder i konsistensen. Til at påføre det, er en Kabuki brush god.
Blush/kindrødt (ikke nødvendigvis rødt), kan hurtigt få en til at se lækker og frisk ud, en ferskenfarvet, en mild pink, ja der er utallige lækre blushes på markedet. Det handler om at finde de(n) farve(r) du foretrækker til din hudfarve.
OG, hvis du har tildens til at brynene sidder lidt for tæt på øjet, eller at du ser træt ud, så påfør lidt concealer under det kvarte af brynet yderst. Det giver et flot løft.
Hvis du vil hører nærmere, så skriv endelig.
apr 2012
Katte: 3 Emner: 19 Svar: 306
Grunden til man får fedtet hud er simpelthen fordi ens talgkirtler er større og man producere mere end normalt. Hvis du renser din hud med skin tonic etc. og du så stopper med at bruge fugtgivende creme så vil din talgkirtler automatisk danne mere talg (Aka olie som giver fedtet hud).
Hvis du sørger for at rense din hud godt, exfoliere en til to gange om ugen og bruge en god fugtighedscreme (Ikke olie da det ikke er olie huden mangler men vand) så vil din talgproduktion også falde og du vil have mindre tendens til fedtet hud.
Man skal bare sørge for at anskaffe sig en olie fri creme der beskytter i daglig dagen.
mar 2012
Følger: 5 Følgere: 5 Katte: 5 Emner: 76 Svar: 919
Jeg vil nu ikke kalde egen personlig erfaring for en skrøne.
apr 2012
Katte: 3 Emner: 19 Svar: 306
Når ens talg produktion stiger er det ensbetydende med at huden føler den skal have ekstra beskyttelse, så at fjerne det fedtlag er skadende for din hud da den så derved ikke længere er beskyttet.
Jeg har selv været acne barn og også haft voksen acne og der var min hud samtidig voldsomt fedtet, jeg har den dag idag ingen acne, milde bumser fra tid til anden hvis jeg får lidt for fed mad, men det er også det. Og jeg har ikke på noget tidspunkt købt dyre produkter, jeg har holdt mig til en billig ansigts creme til 20 kr, uden parfume og uden olier.
Jeg syntes bare det er en smule, ja undskyld ordet kunne ikke lige finde andre, dumt at anbefale folk at fjerne deres hudbeskyttelse
mar 2012
Følger: 5 Følgere: 5 Katte: 5 Emner: 76 Svar: 919
MIN personlige erfaring.. Selvom din ''hverdags trunte'' er uddannet hudlæge, betyder det vel ikke at det ikke virker for mig??
Apropos skrøner, - den der med fed mad og bumser er en af dem.
Desuden vil jeg lige påpege, at øget produktion (OG tilføringen) af hudfedt (talg) medvirker til at give bumser. Så jeg vil stadig ikke anbefale en creme.
Jeg lader den ligge her, og så må det være op til TS hvilke råd hun vil følge. Tror ikke vi bliver enige her.
apr 2012
Katte: 3 Emner: 19 Svar: 306
Og nej fed mad og bumser er bestemt ikke en skrøne, fed mad, navnligt med meget sukker (Altså glukose) har en forværrende effekt på huden, hvidt brød er især en af de store syndere, og det er hvad jeg ser som fed mad, eller sodavand for den sags skyld.
Og ja en høj talg produktion er netop også med til at forværre huden, og det er netop derfor man skal have nedsat sin talg produktion ved at tilføre sin hud ordentlig fugt som findes i fugtgivende cremer der indeholder vand og ikke olie. Så der modsiger du dig selv eftersom en ordentlig creme er med til at nedsætte talgproduktionen
Og om vi bliver enige eller ej er ikke så vigtigt for mig
mar 2012
Følger: 5 Følgere: 5 Katte: 5 Emner: 76 Svar: 919
Der er ingen beviser for at fed mad giver bumser, derimod er det hormon styret.
Men igen, jeg har sagt jeg lader den ligge, tror ikke det gavner ts noget, at der sidder to unge mennesker og kører i den samme plade.
Kan du nu have en forsat god dag.
apr 2012
Katte: 3 Emner: 19 Svar: 306
Og god dag til dig også
maj 2012
Følger: 2 Følgere: 1 Katte: 2 Emner: 27 Svar: 240
mig og kæresten vil nu (snart) drage ind til århus og prøve at finde nogen af de ting der blev nævnt, og måske tage mod til mig og spørger en ansat i matas.
jeg har fugtig og fedtet hud og jeg tror det er sådan den skal være
jeg har ingen problemer med bumser og den fedtede hud bliver lige vasket med en våd klud og så er det løst
tjaa det kan vist diskuteres i evigeheder om hvad der er rigtigt at gøre for at mindske bumser og fedtet hud eller hvad der er skyld i det.
vi er heldigvis alle forskellige
mar 2012
Følger: 5 Følgere: 5 Katte: 5 Emner: 76 Svar: 919
Det er en rigtig god idé at spørge de ansatte til råds, hvis man føler sig på bar bund. Det er jo også en af grundene til de er der, det er for at hjælpe.
Pøj pøj med det.
maj 2012
Følger: 2 Følgere: 1 Katte: 2 Emner: 27 Svar: 240
og ca de samme råd som jeg har fået her inde
så nu øver jeg mig for spejlet og kattene er selvfølgelig med så de kan vurdere resultatet ^^
maj 2012
Følger: 2 Følgere: 1 Katte: 2 Emner: 27 Svar: 240
jeg har brunt hår og øjenvipper så damen i matas sagde at jeg godt kunne klare det sorte. og jeg er helt enig efter at have prøvet det på.
problemet med min læber er at jeg enten har død hud eller ingen hud på mine læber.
creme kan godt blødgøre det døde hud når det er slemt men dagen efter falder huden af og så langsomt danner mine læber ny hud som tørre, dør og falder af igen. og om igen.
hudlægerne ved ikke hvad de skal gøre så jeg har lært at leve med det
apr 2012
Katte: 3 Emner: 19 Svar: 306
Men jeg har også døjet rigtig meget med tør og sprukken hud på læberne, jeg har vandeksem og det går udover mine hænder, fødder og læber desværre.
Jeg er begyndt på at eksfoliere dem med en tandbørste når der er rigtig meget død hud, jeg kører tandbørsten på mine læber i en cirkulær bevægelse meget blidt med en smule lunken vand på børsten (Kan med fordel gøres i badet), når jeg er færdig tager jeg en god læpepomade der ikke indeholder vand og giver mine læber et ordentligt lag.
Det hjælper virkelig i hverdagene og kan mærke en klar forbedring
maj 2012
Følger: 2 Følgere: 1 Katte: 2 Emner: 27 Svar: 240
Maria: har desværre prøvet det. det virker rigtigt godt men efter en halv time tørre det bare ind igen og blev følelsesløst. jeg bruger til hverdag logobase's repair creme, det bløder det op(men kan stadig ikke mærke noget) så jeg ikke får ond pga det.
jeg har engang prøvet at blødgøre det med creme og ikke pile det tørre af men bare blive ved med at blødgøre det i ca en uge. men hver morgen havde mine læber lavet et nyt lag hud uden på døde hud og SÅ efter en uge, så sprækkede de helt ned til købet, av for satan, gør det aldrig igen.
efter jeg har fået min bøjle af er min overlæbe lavet normal sådan cirka da ^^ det er jeg rigtig glad for.
apr 2012
Katte: 3 Emner: 19 Svar: 306
Håber at de måske med tiden bliver bedre
maj 2012
Følger: 2 Følgere: 1 Katte: 2 Emner: 27 Svar: 240
jeg fandt lige en hvid kohl som er gaaaammle og kunne sgu finde ud af det
apr 2012
Katte: 3 Emner: 19 Svar: 306
Så syntes jeg næsten vi har fortjent lidt billeder *GG* (Joke
maj 2012
Følger: 2 Følgere: 1 Katte: 2 Emner: 27 Svar: 240
apr 2012
Katte: 3 Emner: 19 Svar: 306
maj 2012
Følger: 2 Følgere: 1 Katte: 2 Emner: 27 Svar: 240
apr 2012
Katte: 3 Emner: 19 Svar: 306
Sort bruges kun som flydende streg langs vippekanten øverst
maj 2012
Følger: 2 Følgere: 1 Katte: 2 Emner: 27 Svar: 240
maj 2012
Følger: 2 Følgere: 1 Katte: 2 Emner: 27 Svar: 240
maj 2012
Følger: 2 Følgere: 1 Katte: 2 Emner: 27 Svar: 240
maj 2012
Følger: 2 Følgere: 1 Katte: 2 Emner: 27 Svar: 240
maj 2012
Følger: 2 Følgere: 1 Katte: 2 Emner: 27 Svar: 240
jeg vidste at på et eller andet tidspunkt måtte de tynde øjenbrun gå af mode, så nu kan jeg vise dem frem uden problemer
af en eller anden grund gør der herre nas hvis jeg selv gør det, kan kun lige klar det lige i midten men hvis andre gør det, er det helt cool.
vi kigger lidt på sådan en brush, (kæresten kigger lidt med og nikker til jeres svar ^^)
apr 2012
Katte: 3 Emner: 19 Svar: 306
Det ser rigtig fint ud Mel, du er ved at have det
Råd omkring make-up