kan I huske for 15 år siden i dag? {{forumTopicSubject}}
a klokker er kun lige landet lidt over 24 natten imellem lørdag og søndag.
har lige siddet og tjekket nyhederne på tv2. og hvad springer lige i øjene?
at det nu er 15 år siden nogle fjolser mente at man bare måtte flyve ind i to tårne i New york
de viser nogle indslag fra den dag. Og lige så hurtigt er den dag bare tilbage.
kan huske at vi sad og så en serie på tv2 - den med greengras (navnet er bare væk). Pludselig kommer der en linie med sidste nyt : " 1 flyv er fløjet ind i det ene tårn på world trade center"
man sidder bare og glor. for man fatter ikke at der bare flyver et fly ind i sådan et stort tårn - man må da være halv blind
imens det hele er live så kommer fly nr 2. Og så er det bare alvorligt. her sidder hele verden og ser live tv, og så sker det som bare ikke må ske.
tårnene brænder - folk springer ud af vinduerne - springer fordi de vil hellere tage et spring for en change, fremfor at brænde ihjel. Tænk at folk må tænke sådan
alt imens er Petagon også blevet ramt, og det forlyder at endnu et fly har problemer.
og så sker det værste bare. og jeg sidder virkelig næsten med en klump i halsen nu. tårnene falder sammen. Og man sidder bare og ved at nu er det bare slut for en masse mennesker. ingen kan jo overleve sådan noget.
og her sidder man bare og følger det live lige før spisetid.
tænk næsten 3000 mennesker omkom - mega mange kom til skade. Helt almindelig mennesker som "bare" stod op og gik på arbejde......
ja selv den dag i dag kan man bare ikke undgå at få tåre i øjene når man "mindes" den dag for nu 15 år siden.
jeg gør -sidder med en klump i halsen lige nu..... håber aldrig at man skal opleve sådan noget igen
hvad med Jer?
dec 2006
Følgere: 102 Katte: 2 Emner: 68 Svar: 9.943
Næste morgen, da jeg mødte ind på et kursus, stod alle og talte om et eller andet helt vildt, der var sket. Jeg anede intet om det på det tidspunkt. "Jamen har du ikke HØRT det?!
Nu har jeg lige set en 9-11-udsendelse på DR. Vildt at se. Uanset hvor helt forfærdeligt det er, er det ikke noget jeg har nogen særlig følelsesmæssig reaktion på.
Tilmeldt:
aug 2016
Følger: 5 Følgere: 508 Katte: 5 Emner: 5 Svar: 501
terrorisme er så afgjort noget af det mest afskyelige,og kujonagtige handlinger,og det uhyggelige er,at man ikke ved hvor og hvornår det kan slå ned igen.
nej det var så afgjort forfærdeligt,og håber aldrig at det sker igen,men der er man jo nok lidt i tvivl,for terror handlinger ser desværre ud til at eskalere rundt omkring i verden
maj 2012
Følger: 2 Følgere: 67 Katte: 4 Emner: 75 Svar: 9.174
Det værste er, at ud over, at mange mennesker mistede livet, så opnåede de hvad de ville, de skabte angst i hele verdenen, og konflikter mellem udlændinge/muslimer og os andre
aug 2013
Følger: 1 Følgere: 142 Katte: 1 Emner: 101 Svar: 616
Men jeg husker det så tydeligt, som var det i går.
Jeg forstod ikke så meget af det dengang. (selvom jeg sad og så det hele dagen)
Men i årene efter, hvor der ligesom er gået op for mig hvad det var der skete den dag, kan jeg ikke rigtig tænke eller høre/læse om det uden og få en klump i halsen og en tåre i øjenkrogen.
aug 2010
Følger: 49 Følgere: 392 Katte: 4 Emner: 195 Svar: 7.313
Ændrede den fra at vi levede side by side med forskellige trosretninger.
Her 15 år senere og flere terrorangreb er der desværre nogle der ser terrorister over alt!
Politisk har Europa taget en højredrejning, nye partier der kun har én mærkesag, nemlig at alle flygtninge / migranter skal sendes hjem, ja selv Inger Støjberg er imponeret af den "Australske model" som er så grufuld. Jeg så en dokumentar i sidste uge og måtte slå fra, den var for hård.
Jeg husker billederne, råbene osv. men det er ikke noget der får mig til at græde - men gyse.
jan 2012
Følger: 9 Følgere: 109 Katte: 3 Emner: 132 Svar: 11.508
Jeg tænker ikke tilbage på den dag og får tårer i øjnene ( det skal der i øvrigt også rigtigt meget til) nej jeg tænker til bage på den dag med foragt, jeg forbander terrorister og snæversynet mennesker, jeg er totalt ligeglad med deres tro, for sådan en gerning har i tet med tro at gøre, det er blot noget de bilder sig selv ind.
Jeg har ondt af alle de familier som blev berørt af tragedien og som har mistet deres kære ved dette angreb, selvfølgelig føler jeg også en vis sorg for disse mennesker men mest vrede mod terroristerne. Jeg føler også med alle dem som overlevede angrebet, både dem der var på arbejde i går den og de brandmænd og politifolk som skulle redde overlegne, mange af de mennesker er jo også siden døde af forskellige sygdomme som er evt eftervirkninger af den luft med betonstøv som de uundgåeligt har indåndet.
Jeg skal alligevel i drømme at mens jeg skriver nu så bliver jeg trist, på vegne af efterladte og på vegne af den forandring som verden kom i efterfølgende. Og lige præcis den ændring i verden styrker mig i at min beslutning om ikke at få børn var den helt rigtige, for jeg kan ikke lide den verden vi lever i i dag.
jul 2015
Følger: 30 Følgere: 310 Katte: 5 Emner: 88 Svar: 995
Jeg har set udsendelser - men det rammer mig bare ikke rigtigt.
Minder er mærkelige.
Men det er godt vi bliver mindet om det, for det ændrede jo verden - så mange ting er sikrere idag... Og så alligevel ikke, for de fortsætter bare ;(
feb 2016
Følger: 10 Følgere: 2 Emner: 6 Svar: 24
Ja jeg husker tydeligt den dag. Jeg var på travbanen og træne hest, da der kommer en af vores venner forbi og fortæller hvad der er sket. det lød fuldstændig vanvittigt.
Gid der dog kunne blive fred i denne verden!
dec 2012
Følger: 21 Følgere: 228 Katte: 2 Emner: 77 Svar: 2.871
Grusomt!
nov 2013
Følger: 14 Følgere: 819 Katte: 17 Annoncer: 1 Emner: 119 Svar: 7.446
kan I huske for 15 år siden i dag?