3.080 visninger
|
Oprettet:
Stepmaskine og fedtprobrænding? {{forumTopicSubject}}
Jeg overvejer kraftigt at købe en stepmaskine, med henblik på at tabe mig en del, da jeg ikke er til motions center..
Så mit spørgsmål er til jer, om der er nogen der ved, hvor meget man i gennemsnit taber om ugen (cirka), og hvor tit man skal benytte den. Har selv tænkt mig at bruge den omkring en time om dagen, hvis ikke mere. Er det for lidt, hvis man vil opnå et seriøst vægttab??
apr 2008
Følger: 105 Følgere: 99 Katte: 8 Emner: 242 Svar: 2.576
jeg har en pro toner maskine og en gym 1000
jeg endte med at smide 10 kilo på en uge
men jeg ku så desværre næsten heller ikk spise
men de maskiner er rigtig gode hvis man oz lægger sin kost grundigt om
jeg begyndte at lave slanke sovser til maden
og hold da op dem laver jeg stadig
sep 2008
Følger: 1 Katte: 2 Emner: 16 Svar: 67
jeg vil ikke mene jeg spiser usundt, da jeg til hverdag spiser enten rugbrød eller frugt, og til aftensmad meget varieret kost, ikke grill mad osv.
apr 2008
Følger: 105 Følgere: 99 Katte: 8 Emner: 242 Svar: 2.576
aftensmad der er det en go ide at lave sovs ud af grøntsager
for eksempel tag
4 rød og grøn peber og put i lidt vand kog det op og blend og put en fedtfattig smøreost i lad det smelte
og guf du har en lækker cremet sovs der ka bruges til alt
der ka bruges andre grøntsager måden er den samme
det er en nem sovs og den er go
okt 2007
Følger: 16 Følgere: 15 Katte: 3 Emner: 135 Svar: 1.762
Jeg synes så du skal veksle mellem step og eksempelvis stavgang eller svømning, da du så belaster forskellige muskler, og derved får en bedre forbrænding, og mindsker muligheden for skader.
styrketræning er også godt til vægttab. da skal træne baller og lår, da det er de største muskler, så de fortsætter med at forbrænde længst efter træning.
spis ikke 1 time før og 2 timer efter træning, da de to timers efterforbræning mindskes ved indtag af mad.
og så en kostomlægning men det ved du jo gost.
Stepmaskine og fedtprobrænding?