{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.434 visninger | Oprettet:

Alive {{forumTopicSubject}}

<b>Fredag d. 13. oktober 1972, om eftermiddagen, tog en af de mest kontroversielle og inspirerende overlevelsesberetninger sin begyndelse, da et fly med et hold unge rugbyspillere fra Uruguay om bord styrtede ned i Andesbjergene.

Flere af passagererne døde med det samme, men de fleste overlevede. I otte dage sad de og ventede på at blive reddet. Men hjælpen kom aldrig, og de hørte i radioen at eftersøgningen var blevet indstillet. Snart havde de ikke mere at spise og drikke.

De overlevende, der var tvunget til at leve i minus 40 grader i ti uger, udholdt lidelser, der overgår den vildeste fantasi, ved at gøre det utænkelige, indtil tre af drengene, Nando Parrado, Antonio Balbi og Roberto Canessa forlod deres lejr i et heroisk forsøg på at forcere bjergene til fods for at hente hjælp.</b>

Har nogen af jer set den? Den er fantastisk!

Den viser hvor stærkt mennesket´s sjæl er for at overleve, næsten uanset under hvilke forhold de lever under!

<b>Og så er den naturligvis autentisk!</b>


Poteklem.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af TV fra vægophæng 650 kr.
  • Opsætning af dampspærre 800 kr.
  • Solid dæk sæt på 400 kr.
  • Rengøring 500 kr.
  • Installation af loftslampe 645 kr.
  • Slibning af egetræs trappe 4.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Alive
Kommentér på:
Alive

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce