{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.053 visninger | Oprettet:

Hvilken dyrehandel bruger I? {{forumTopicSubject}}

Da jeg lige er flyttet hertil, er jeg sådan lidt interesseret i at finde ud af, hvilken dyrehandler her i Odense der er den bedste? (hvis der da overhovedet er så stor forskel på dem).
Jeg har været nede hos 'Alt til hund og Kat' (tror det er sådan noget lignende, den hedder), og han virkede egentlig meget proff. ham manden, der stod dernede. Han forhandler dog ikke hverken det foder, vi bruger (Tecni-Cal) eller de krystaller vi bruger i kattebakken... Så det er kun lir, køber der smiley
Så var vi lige på besøg i den der Bonnies dyrehandel (eller sådan noget), der ligger nede mod Føtex... Og der var altså bare ikke god karma inde i den butik, synes jeg!! hehe... Heldigvis havde de dog nogle krystaller!
Men hvor handler I?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Installation kogeplade 600 kr.
  • Min cykel er punkteret. Jeg har brug for hjælp til at fikse det i dag? 300 kr.
  • Hjælp til at montere fjernsyn på på væggen. 890 kr.
  • Opsætning af reol og billeder 750 kr.
  • Fikse geberit væghængt toilet, der løber 1.000 kr.
  • montering af gardiner 400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hvilken dyrehandel bruger I?
  • #1   22. sep 2007 Hold dig langt langt langt væk fra Bonnies dyrecenter!

    Jeg bruger selv petworld og Plantorama...

    Petworld til foder og grus...man kan få sådan et kort hvos man opspare noget bonus man for på en check 2 gange om året....

    Plantorama når de til tider har nogle gode knald tilbud:-)


  • #2   22. sep 2007 Okay! Langt langt langt væk ligefrem?? Fortæl fortæl...

    Hvor ligger Petworld og Plantorama?


  • #3   22. sep 2007 Man må ikke hænge nogle ud...men de har bare et rigtigt dårligt ry....og så virker deres lille butik beskidt

    Petworld ligger ved rosengårdcentret og planotrama ligger ved bauhaus:-)


  • #4   22. sep 2007 Ja - der virker rigtig beskidt.. Jeg brød mig ikke, om den herre der stod bag disken.. Og synes ikke, der var god stemning derinde.
    Vil du ikke sende mig en PB om det?
    Det er vel heller ikke at 'hænge nogen ud' - mere bare at drøfte 'erfaring' smiley


  • #6   23. sep 2007 Helene: Har faktisk aldrig set damen derinde.. Kun manden. Men det er måske et ægtepar, der har butikken.

    Jeg har så lige fundet ud af, at det foder, mine katte får, slet ikke forhandles i Odense - GREAT :((
    Så jeg må købe kæmpe potioner med hjem fra Kolding, når jeg besøger mine forældre. Håber godt nok, at de begynder at forhandle Tecni-Cal et sted i Odense i fremtiden, så vi ikke skal køre så langt for det.
    Ellers kan man heldigvis også bestille det via mail, men synes bare, det er lidt træls.

    Anja: Tusind tak for PB'en... Jeg vil aldrig mere sætte mine ben hos Bonnies... Han virkede også som en pade, ham der stod i butikken, hehe ;))
    Men det lyder da som nogle knald-gode tilbud, du der har fundet!! Sådan noget er jeg bare mega dårlig til at lægge mærke til... Men det vil jeg prøve.



  • #8   24. sep 2007 Hej hej.

    Jeg handler hos Petworld.

    Det passer altså ikke at der ikke er nogen der ved noget om hvad de sælger. Kristina som jeg plejer at handle hos er hende der har butikken, og hun ved stort set noget om alt. Hun har selv flere papegøjer, undulater, hunde, har haft kat, og mange andre dyr. Hun er virkelig god til at hjælpe.
    Og jeg har også handlet med 2 af de andre derinde, som også kunne hjælpe fint, og hvis der var noget de ikke kunne svare på så undersøgte de det for mig.

    Jeg har også været i Plantorama et par gange. Og det er egentlig okay.


  • #10   24. sep 2007 Jeg snakker også om Petworld... Du kan have ret i at dem i Plantorama ikke virker som nogen der ved ret meget. Jeg er heller ikke så imponeret over deres afdeling med dyr, men det er så en anden sag.

  • #12   24. sep 2007 Nå okay. Det er rigtigt der er nogle meget unge mennesker som ikke rigtigt ved noget, eller måske ikke tør at hjælpe ordenligt, og det kan desværre give et forkert billede. Men jeg handler også helt bevidst kun med de andre.

  • #14   25. sep 2007 Handler du så også foder der? Hvad bruger du?

  • #16   25. sep 2007 okay, det er også det jeg bruger... hvad giver du for det når du handler det på nettet?

  • #18   25. sep 2007 Helene: Hvad for noget kattegrus bruger du?

  • #20   26. sep 2007 Ja det er det samme jeg bruger, det er super godt.

  • #22   26. sep 2007 Extreme Classic. Jeg synes det er rigtigt godt, det klumper godt, og vi kan slet ikke lugte vi har kat. Jeg er i hvert fald tilfreds.

  • #23   5. nov 2007 Jeg har dyrlæge i Højby godt nok i den anden ende af hvor jeg bor men jeg syntes de er rigtig søde og giver mange gode råd. De er der for dyrenes skyld. Og jeg handler lidt over alt. Både i petworld og på dalumvej og lidt i Plantorama.

  • #24   6. nov 2007 Jeg bruger noget kattegrus der hedder Eurolitter som er som EC men bare 50kr billigere:-)

  • #25   30. jan 2008 Er ret sikker på at du kan købe det i Dalum, der ligger en god dyrehandel på Dalumvej. Mener at det er der min veninde køber det krystal kattegrus. De har rigtig meget godt til katte

Kommentér på:
Hvilken dyrehandel bruger I?

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce