Filt-kager i pelsen - what to do?!? Filt-kager i pelsen - what to do?!?
Hej.
Vi har altid puslet og plejet meget omkring vores katte og været meget obs på at de er blevet børstet... Men alligevel har den ene (arne) fået nogle "filt-kager" hist og er.. Der er faktisk nogle stykker.. Vi har måske ikke været gode nok til at få ham børstet ordentlig :S
MEn hvordan får vi dem fjernet? Han er 9½kg mis, der IKKE bryder sig spor om børsten, så hver børstning er en kamp, der ender ud i mange rifter. Vi har taget lidt filtkugler om dagen ved at børste dem ud, men det lader til at gøre ondt.. Jeg tør simpelthen ikke klippe dem af ham, da mange af dem er tæt ind mod huden. Det er lidt håbløst arbejde at rede dem ud for hver gang vi endelig har fået nogle stykker ud sidder der dobbelt så mange dagen efter!
Det er ikke fordi de er overalt i pelsen, men der er nogle stykker i "samlingerne" ved benene og lidt bagpå..
Hvad kan jeg gøre? Skal han til dyrlægen og have dem ordnet eller? Han virker ikke generet af dem overhovedet (kun når vi børster dem ud!), men selvfølgelig skal de ikke være der!
mar 2007
Følger: 31 Følgere: 26 Emner: 24 Svar: 1.698
Det kan godt være de ikke genere lige nu, men katte er gode til at skujle deres smerter og det kan gøre meget om på dem når de går, måske ikke nu.... Men inden i når at se jer om, er det blevet rigtigt slemt.
feb 2010
Følger: 2 Følgere: 1 Katte: 1 Emner: 4 Svar: 9
mar 2007
Følger: 31 Følgere: 26 Emner: 24 Svar: 1.698
Og det samme vil jo ske ved en dyrlæge.
feb 2010
Følger: 2 Følgere: 1 Katte: 1 Emner: 4 Svar: 9
mar 2007
Følger: 31 Følgere: 26 Emner: 24 Svar: 1.698
aug 2005
Følger: 5 Følgere: 4 Katte: 4 Emner: 11 Svar: 50
Hvad hvis i er to personer om at klippe? Nogen gange er det helt umuligt hvis man er alene om sådanne ting og et par ekstra hænder til at holde katten kan gøre underværker
Filt-kager i pelsen - what to do?!?
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside