{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.610 visninger | Oprettet:

Pottetræning af killinger? {{forumTopicSubject}}

Ja, i søndags var killingerne en månede gammel og der er godt nok gang i dem hele tiden. Puha, det er hårdt at have sådan nogen ballademagere. Dét var heller ikke helt planlagt smiley

Jeg ville nu hører, om hvordan man starter pottetræning af dem? Jeg er begyndt at sætte dem op i kattebakken et par gange om dagen, for at se hvad de gør, men jeg ved ikke om dette er korrekt?
Kan det også passe, at killingerne går i deres mors mad for at spise det? De er jo kun en månede gamle.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af TV fra vægophæng 650 kr.
  • Opsætning af dampspærre 800 kr.
  • Solid dæk sæt på 400 kr.
  • Rengøring 500 kr.
  • Installation af loftslampe 645 kr.
  • Slibning af egetræs trappe 4.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Pottetræning af killinger?
  • #1   22. sep 2009 Har de frit spillerum pladsmæssigt kan det tage en tid før de bliver renlige.

    Meget begrænset plads, i form af en "kravlegård" så snart de begynder at få fast føde (ca 4 uger gamle) plejer at gøre dem hurtigt renlige.

    Ja da, killingerne spiser gerne mors mad.

    Husk gruset skal være ikke klumpende - killinger spiser det i starten.


  • #2   22. sep 2009 Lis
    Så er mine killinger helt normale. De har en nemlig en "kravlegård" som er vores gang plus vores toilet, hvor kattebakken står.

    Gruset er ikke klumpende, da jeg ikke kan lide konsistensen og vi har ikke haft held med det imens det kun har været missemors, så vi kører kun på det ikke klumpende smiley


Kommentér på:
Pottetræning af killinger?

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce