Lavere priser på vej {{forumTopicSubject}}
<b>Priserne i butikkerne falder formentlig hvis lukketiderne bliver friere.
</b>Selv om weekendvagter og sene åbningstider kan betyde højere lønomkostninger for butikkerne, vil en friere lukkelov i sidste ende føre til lavere priser for forbrugerne. Det siger senioranalytiker ved Fødevareøkonomisk Institut, Henning Otte Hansen, til Politikens forbrugersite tjek.dk.
"Det er de store butikker og discountbutikkerne, der får mest gavn af muligheden for at holde længere åbent. Det vil føre til øget konkurrence, som får priserne til at falde"," siger Henning Otte Hansen.
Generelt vil kiosker og mindre butikker med et lille udbud blive klemt af de store. Henning Otte Hansen peger blandt andet på, at varerne er meget dyrere i kiosker og i SevenEleven.
"For en lille butik betyder lange åbningstider øgede omkostninger. Men en stor butik kommer til at sælge så mange flere varer, at det godt kan betale for personalets overarbejdstimer"," siger han.
/Tv2
Der er endnu ikke skrevet kommentarer
Lavere priser på vej
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside