{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
566 visninger | Oprettet:

ca 4 uger gammel og forældreløs {{forumTopicSubject}}

Hej derude
Jeg har fundet en killing i stalden hos mine forældre og har valgt at tage den til mig... Jeg vil skyde på at den er ca 4 uger gammel, og så er den temmelig afmagret.. Jeg har taget den med ind og givet den en lille smugle af sådan noget killinge vådfoder (var lige det eneste jeg havde på lager), turde ikke give den ret meget af frygt for at slå maven i stykker på den, selv om den godt nok virkelig var sulten fik den kun ganske lidt.
Nu er så mit spørgsmål, hvordan får jeg den bedst på fode igen?
Hvordan skal jeg starte med at fodre den, så jeg ikke overbelaster systemet, og hvad skal jeg fodre den med?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Vaskemaskine med vand problemer 490 kr.
  • Ophænging af 80’ tv og væg reol 1.299 kr.
  • 2x Radiator der skal genstartes 1.200 kr.
  • Hjælp til at samle skab 490 kr.
  • Reparation fuge i bruser mellem flise og afløbsrist. 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  ca 4 uger gammel og forældreløs
  • #1   13. okt 2012 Du skal finde en ammekat til den, da det ifølge den eksisterende lovgivning ikke er tilladt bare at tage katte ind og fodre op.

    Men indtil da kan du give den modermælkserstatning og killingefoder som supplement.


  • #2   13. okt 2012 hvor er du fra?? jeg har en hunkat der har killinger på 6 uger, hun har før taget killingerne til sig uden problemer...!!

Kommentér på:
ca 4 uger gammel og forældreløs

Annonce