{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.067 visninger | Oprettet:

Hun vil ikke kendes ved ham mere {{forumTopicSubject}}

Hej

Vi har fået et nyt problem herhjemme. Vi har to katte, en hunkat, Don Ø, og en hankat, Mogens. Mogens var uheldig i lørdags, hvor han kom til skade, og vi måtte køre til vagtdyrlægen med ham.
Vi var væk i maksimum 45 minutter, men da vi kom hjem, hvæste og knurrede vores hunkat af ham. Der gik nogle timer, før at hun igen kunne acceptere ham.
Det er første gang, at hun har reageret sådan, for alle andre gange han har været væk, fx kastration, har der aldrig været problemer, så vi var ret overrasket over hendes reaktion.

Om mandagen skulle vi til vores egen dyrlæge med Mogens, og det viste sig, at han havde brækket sin hæl. Det betød, at han skulle indlægges, og han kom derfor først hjem igår, hvor han nu kun er i ét rum, da det skal hele sammen af sig selv ved ro og hvile.
Efter at vi kom hjem igår har vores hunkat igen reageret med at knurre og hvæse af ham.
Vi går stærkt ud fra, at det blot er en periode, men vi vil gerne vide hvorfor, at hun reagerer, som hun gør.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af gardiner 500 kr.
  • Connect washing machine and dryer to circuit 550 kr.
  • Installering af tørretumbler med lidt for kort ledning 500 kr.
  • Lukket for vand og fjernelse af radiatorer 2.000 kr.
  • Vaskemaskine pumper ikke vand ud 1.350 kr.
  • Samle 2 gaderobeskab. 2 dørs. 700 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hun vil ikke kendes ved ham mere
  • #1   19. okt 2012 Han lugter "forkert" efter sit ophold hos dyrlægen...
    Og måske er han ikke helt sig selv lige nu, det reagerer de også på..

    Så snart han er helt ovenpå igen og "dufter af hjem", så går det helt sikkert i sig selv igen smiley


  • #2   19. okt 2012 Det er fordi han kommer hjem med en fremmede lugt.. Han har ikke den samme lugt som hun er vant til.

  • #3   19. okt 2012 Mit gæt er, at han dels lugter forkert (af dyrlæge), dels opfører sig forkert (anderledes end han plejer/virker svag).

  • #4   19. okt 2012 Der er da hurtigt svar at få her på KG smiley

  • #5   19. okt 2012 Jeg er af den overbevisning at det går hurtigst hvis de får lov at gå sammen (selvfølgelig hvis "patienten" er fysisk i form til at tage lidt klø) smiley

  • #6   19. okt 2012 Tak for de hurtige svar smiley
    Havde slet ikke regnet med så hurtigt svar smiley

    Vi havde tænkt lidt i det samme, at han måske lugtede anderledes, og han sover jo også det meste af tiden. Han er dog blevet mere sig selv i dag smiley
    Han er "indespærret" på sit eget værelse, men hun må komme og gå lige så meget hun vil.

    Vi synes bare, at det var mærkeligt, når hun jo aldrig har reageret sådan på ham før. Det er også synd for ham, for man kan se, at han gerne vil være sammen med hende. De plejer jo at gøre nærmest alt sammen.


  • #7   19. okt 2012 Det skal nok gå over igen du smiley

    Så det endda selv i går da jeg havde haft Fellini i bad pga. udstillingen på søndag.. Så syntes Hector pludselig han var meget spændende igen!


  • #8   19. okt 2012 Det kommer tilbage.
    Han skal bare lige lugte af "sig selv" og så være på benene, så er harmonien med garanti genoprettet:)
    God bedring med ham:)


  • #9   20. okt 2012 Ja for pokker, glemte helt at ønske god bedring!

  • #10   20. okt 2012 Thilde: Hehe, de er lidt tosset en gang imellem de søde missere smiley

    Marianne: Hvor meget på benene. For han skal have ro og hvile de næste fem uger, så der må han jo ikke gå rundt i huset og lege med hende, som han plejer. Faktisk var den eneste grund til, at dyrlægen ville synes, at det var okay, at han kom hjem fordi, at vi har indrettet et lille kammer til ham, hvor han ikke kan springe, hoppe osv, og så det, at han ikke gad at spise derude.

    Og tak smiley

    Heidi: Ja, det var også rigtig hårdt. Især når man vidste, at han var utryg og ikke ville spise. Det er bare hellere ikke det samme, som når han er herhjemme.
    Han er en rigtig uheldig mis, men vi er dog heldige med, at det trods alt kan gro sammen selv, og at der er gode chancer for, at det bliver fint smiley
    Og tak smiley


  • #11   20. okt 2012 Tak Tinka smiley

  • #12   20. okt 2012 Mange tak Heidi, vi gør i hvert fald ALT, hvad vi kan.
    Vi har også købt lidt killingefoder, så han kunne tage på igen. Han er jo blevet en hel tynd mis smiley -Og så er det også nemmere at håndfodre ham med de små end de normale smiley

    Og ja, han har sit eget værelse, hvor vi næsten hele tiden er herinde. Jeg sov også herinde, selvom at det er på en ringe rejsemadras fra jysk. Men jeg er sikker på, at Mogens var glad for det, for han kom flere gange og puttede sig under dynen smiley

    Men det er jo også slemt, hvis han ikke kommer sig. For så kan de opererer, hvilket vil gøre det stift, og ellers skal han have amputeret benet. Så det skal bare hele af sig selv, så han til jul kan vælte kugler af træet og lege med Don Ø, som han plejer smiley


  • #13   20. okt 2012 Pyha :-O. Det er sørme en barsk omgang for både kat og ejer!
    Rigtig MEGET god bedring! Jeg håber virkelig, at han kommer sig, så operation kan undgås.
    Krydsede fingre, tæer og poter herfra!


  • #14   20. okt 2012 Øv for en omgang Mogens der har været igennem, vi krydser hvad der krydses kan for at det gror sammen af sig selv så han ikke skal mee igennem.

    Rigtig god bedring med ham..


  • #15   20. okt 2012 Han er også en lille bandit, hehe smiley

    Mange tak alle sammen smiley


Kommentér på:
Hun vil ikke kendes ved ham mere

Annonce