efter bad efter bad
Ja, jeg vidste ikke helt hvad jeg skulle kalde dette emne, men sagen er den at Basse (vores store) har haft en slem omgang diarre idag, så vi havde gang i den store gulvvask men hver gang basse nærmede sig stank der helt forfærdentligt, og kunne så se at hun havde en hel masse til at sidde i hendes lange pels, så i bad kom hun, for hendes egen, og ikke mindst vores næsers skyld.
Men efter en tur i bad med katteshampoo lugter hun jo helt anderledes ud, og nu er Cherie (vores lille) så blevet 'bange' for hende, hun kigger underligt på basse og tør nærmest ikke nærme sig, og hvis basse går hen til Cherie, så smutter Cherie.
Og så tænker jeg, hvis nu man nusser basse godt og grundigt med en håndklæde fra transportkassen hvor der er en hel masse duftspor på, om det ville hjælpe, eller om det bare er med at vente til basse får 'overdøvet' lugten af katte shampoo?
Håber der er nogen med nogle gode råd, for får helt ondt af Bassen, først ondt i maven, så diarre, så bad, så børstes og nu vil hendes bedste veninde ikke snakke med hende mere.
dec 2007
Følger: 2 Følgere: 5 Katte: 4 Emner: 35 Svar: 532
Da den ene af vores misser havde væretindlagt et døgn ville deandre ikke kendes ved hende et til to dages tid
jun 2010
Følger: 2 Følgere: 1 Katte: 2 Emner: 6 Svar: 229
apr 2011
Følger: 24 Følgere: 21 Katte: 2 Emner: 42 Svar: 2.770
Når jeg vasker vores katte til show, synes de begge hinanden er meget spændende efter.
jan 2012
Følger: 9 Følgere: 109 Katte: 3 Emner: 132 Svar: 11.508
efter bad