Tørfoder til kat.. {{forumTopicSubject}}
Jeg har kigget rundt utallige gange på forskellige typer tørfoder, men jeg synes simpelhent bare det er en jungle uden lige..
Det sidste jag havde kig på var Animonda's tørfoder, men synes ikke det indeholder særlig meget kød.
Anyway. Jeg står i den situation at jeg er igang med at prøve at finde noget andet foder til min killing. - han er fodret med RC.
Udover det leder jeg også efter noget til min veninde som har en killing og dens mor.
Kan i anbefalede noget tørkost, som indeholder de rigtige ting og i de rigtige mængder?
maj 2012
Følger: 2 Følgere: 67 Katte: 4 Emner: 75 Svar: 9.174
Orijen er kornfrit, det går jeg ind for, men husk, at hvis i skifter fra foder med korn til et foder uden og med stort indhold af animalskprotein så skal overgangen ske langsomt, ellers risiker man katten får dårlig mave, mange tror så det er fordi deres kat ikke tåler kornfrit, men det er langt fra sandheden, det er fordi katten enzymer i maven nødvendigvis må ændre sig for, at omsætte det upassende foder med korn, og de normale enzymer skal vækkes/ produkseres i større mængder, så brug en månede eller mere til en overgang.
jul 2008
Følger: 63 Følgere: 746 Katte: 13 Emner: 711 Svar: 8.029
her er priserne i den pæne ende
maj 2015
Følger: 2 Følgere: 8 Katte: 3 Emner: 15 Svar: 60
Men tak for jeres svar
maj 2012
Følger: 2 Følgere: 67 Katte: 4 Emner: 75 Svar: 9.174
maj 2015
Følger: 2 Følgere: 8 Katte: 3 Emner: 15 Svar: 60
Og hvilket af slagsen kan du anbefale?
Der er jo på zooplus 3 forskellige slags.
- cat and kitten
- six fish
- regional red
maj 2012
Følger: 2 Følgere: 67 Katte: 4 Emner: 75 Svar: 9.174
Jeg holder mere øje med hvad fodret indeholder, men blander så også 3-4 forskellige fodermærker, alle kornfri nu, tidligere havde jeg en kat som måtte have andet foder også.
Vigtigst af alt så giver jeg vådfoder 2x dagligt, og afveksler en del, nu og da også med korn, da jeg er overbevist om, at vådmad er vigtigt for urinveje og nyrerne.
apr 2014
Følger: 2 Følgere: 19 Katte: 1 Emner: 52 Svar: 942
http://www.zooplus.dk/shop/kat/kattefoder_toerfoder/orijen/kat/480066
Det vigtigste ved tørfoder, at at kigge efter at de 3 første ingredienser er af kød og at det indeholder minimum 30 % kød .
jul 2008
Følger: 63 Følgere: 746 Katte: 13 Emner: 711 Svar: 8.029
så skal omsætligheden være i orden - jo mere katten skal have i det daglige, jo mere kommer der ud (spildt penge). Man kan dog ikke bare lige finde ud af omsætligheden, men som udgangspunkt bør man se på hvor meget de skal have. fx whikas her skal de have ca 125 g for en 5 kg kat, mens samme kat skal have ca 70 g royal canin.
men prøv at se denne side
http://siamis.com/Helse/foder.html
og kornfri produkter
http://www.zooplus.de/shop/katzen/katzenfutter_ergaenzung/getreidefreies_katzenfutter
Tørfoder til kat..