1.216 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 25 Svar

Hvilke køn, alder....? Hvilke køn, alder....?

Efter måneders læsning om katte og besøg ved diverse flinke katteejere, har jeg nu fundet min race smiley ....og jeg har faktisk også kontakt til en opdrætter, som jeg har besøgt og kan lide smiley

Men hvad skal jeg vælge? Jeg forestiller mig at jeg kun, skal have to katte. Men hvad hvis jeg nu vil have en eller to mere om et år fx? Gør det så en forskel med mit valg nu? Hvilket køn skal jeg låse mig fast på?

Pt. Kan jeg vælge mellem:

1. En hun, som bliver jagtet af de andre damer og en hunkilling.

2. To voksne hanner. Den ene af dem kan kun med ham, der kan følge med. den ene er lalleglad, legesyg, fræk...den anden var utryg ved mig....men de boede også et andet sted i huset, så han var også overvældet af de andre kattes lugte og gense sit gamle område.




Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Elektriker 1.000 kr.
  • Græsslåning 1.126 kr.
  • Radiatorer på losseplads 1.500 kr.
  • Vandrør og afløb 730 kr.
  • Hjælp til nedrivning af skorsten 205 kr.
  • Flytning af strømstik 1.890 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hvilke køn, alder....?
  • #2   24. apr 2016
    Om det skal være han eller hun er måske lidt efter dit eget temperament smiley
    Hunkatte kan godt være lidt "Hyacint-agtige". Altså de leger ikke så vildt og roder måske heller ikke så meget. Min søsters gamle hunkat smider næsten ingen grus på gulvet!!!
    Mine hankatte - ja alle de hanner jeg har haft har været nogle sande rodehoveder, men har også et lyst og lalleglad sind smiley Har de været på bakken, ja, så ligger der grus over det hele, leget de, så er det bare af banen, ellers bliver man løbet ned smiley

    Så hvis du vil have katte der passer på dine ting, så vælg hunkatte, er du mere til nogle lalleglade rodehoveder, der måske vælter en blomst i ny og næ, så vælg hankatte smiley

    Personligt ville jeg vælge de 2 hanner smiley


  • #4   24. apr 2016 Egentligt er jeg lidt enig med Felis.

    Ud fra de oplysninger du skriver både omkring kattene, men også den overvejelse du har med at du måske om et par år kunne overveje at ville have flere katte, ja så er jeg ikke sikker på at nogle af de 2 muligheder er en god ide.
    De 2 hunkatte ja der vil du kunne risikere at du ikke ville kunne sætte andre katte ind fordi den hunkat der bliver jagtet nemt kan udvikle sig til at blive en hystade overfor andre katte når der kommer ro på og hun er øverst i hierarkiet.
    De 2 hankatte, ja der siger det sig selv at hvis den ene han ikke kan lide andre så vil han ikke kunne acceptere andre katte end den ene han han har accepteret nu..

    Skulle jeg vælge blandt de valg du har så ville jeg vælge hunkattens, fordi de 2 vil kunne trives sammen og sandsynligvis være sociale katte, han kattene ville jeg fravælge pga den sky kat.

    Men jeg ville aldrig vælge en kat udfra udseende eller køn, jeg ville vælge den kat som kom og vi!se på mig når jeg besøgte dem, for det er den kat der vælger mig, sådan har jeg altid valgt mine katte og ja derfor sidder jeg nu med 2 hunkatte og ikke hankatte selvom det egentligt var hankatte jeg troede jeg skulle have hvis jeg skulle have kat igen.
    Den bedste kat man kan få er den der vælger sit menneske og ikke omvendt, det er min overbevisning, om det blot er mig der er naiv at tro det eller ej skal jeg være usagt smiley


  • #5   24. apr 2016 Tusinde tak for jeres kommentarer, som lige nøjagtigt afspejler mine tanker omkring fordele og ulemper....hmm ..

  • #6   24. apr 2016 *Husk vildkattene...
    Den der med at hunkatte ikke roder og sviner, er du ikke sød at komme på besøg hos mig og fortælle min Smilla det smiley for det er der altså en eller anden der har glemt at forklare hende, hun sprøjter grus ud over næsten hele køkkenet uanset om kattebakken er lukket eller ej og hun spreder sig legetøj ud over hele stuen, så altså hun roder og sviner, der er intet fint ved hende.
    Og ja hun tager også gerne en tur i huset så det er med at komme af vejen for ellers kommer der 5 kg kat ind i dig med fuld galop, jeg har prøvet både at losse til hende fordi hun strøg lige ind foran mig fra et gemmested og har også prøvet næsten at stå på hovedet for at undgå at sparke til hende, her vil jeg lige tilføje at det selvfølgelig ikke var med vilje jeg missede til hende og at jeg tjekkede om hun var OK, hun ænsede faktisk ikke rigtigt at jeg gav hende et Fur, hun stæsede videre som intet var hændt.

    Men altså pæn pigemis det er hun ikke og hun bliver altså 4 år her om en måned.


  • #7   24. apr 2016 Omkring det med hunkatten og hunkillingen: mon jeg ville kunne sætte to hankillinger ind til dem, hvis jeg fik lyst til at udvide? Eller hvordan er det med det?

  • #8   24. apr 2016 Det er jo svært at spå om hvordan den voksne hunkat vil være når hun kommer væk fra de damer der holder hende nede, hvis hun bliver sådan at hun gerne vil acceptere andre katte, så tror jeg bestemt at 2 hankillinger er bedre end hun killinger, de vil jo også have hinanden at bokse med så det ikke går ud over hende.
    Men du kan faktisk først afgøre det når du har haft hende lidt og set hvordan hun udvikler sig når hun er alene.

    Hvor gammel er hun??


  • #9   24. apr 2016 Hun er godt et år.

  • #10   24. apr 2016 OK så er hun ikke så gammel, så tror jeg nok godt hun vil, efter hun selvfølgelig er faldet til, kunne sættes sammen med et par hankillinger. Men du er nød til at se hvordan hun udvikler sig hos dig.

    Jeg troede hun var ældre.. Er hun neutraliseret??


  • #11   24. apr 2016 Det er ikke sikkert at det vil gå an at sætte flere katte sammen med den hunkat. Det er i det hele taget ikke sikkert, at det går an med "senere udvidelse", uanset hvilke katte du vælger. Så den mulighed kan du ikke holde åben som en selvfølge.

    Lidt svært at vurdere det hele udfra nogle få linjer, så jeg vil da ikke tale dig fra de katte du har kig på, men jeg har lidt samme betænkeligheder som Felis omkring kattenes socialisering.


  • #12   24. apr 2016 Hannerne er kastreret. Killingen og hunnen bliver neutraliseret inden jeg evt. får dem hjem.
    Jeg skal kun have neutraliserede katte. Opdræt overlader jeg til dem med energi og forstand på det smiley


  • #13   24. apr 2016 Hmmm når nu hunkatten ikke er neutraliseret så kan det meget nemt være årsagen til hun bliver jagtet af de andre, så hun kan helt sikkert skifte sind når hun bliver fixet, men om jagten på hende har sat så dybe spor i hende at hun vil være påvirket resten af livet er rigtig svært at sige, og som Tinka nævner så er der ingen garanti for at hun vil kunne finde sig i andre katte senere, det kan kun tiden vise.

    Men sådan vil det jo generelt være uanset hvilken kat du køber, for nogle katte er sociale med artsfæller og andre ikke, jeg har selv en af hver smiley altså en social og en ikke, det er ret problematisk.
    Men hvis det er dig magtpåliggende at du skal kunne anskaffe flere katte inden for det næste år, så bør du nok vælge 2 killinger, for der vil chancen nok være størst, i hvert fald skal du nok holde dig langt væk fra hankattene så for der tror jeg aldrig du vil kunne anskaffe flere katte og sætte sammen med dem.


  • #14   24. apr 2016 Jeg kan se, at den ene hankat kun kan med sin buddy. Så det vil være ret tvivlsomt om han vil acceptere flere katte senere.
    Så ingen af de to "sæt katte", du har kig på, er det ideelle udganspunkt, hvis du har tanker om at anskaffe flere katte senere.

    Hvordan kan det være, at du ønsker at holde muligheden for flere katte åben?
    Jeg tænker, at hvis du allerede nu hælder til at have en hel flok, så ville det måske være bedre at anskaffe dem allerede nu - fx 3-4 søskende fra samme kuld.


  • #15   24. apr 2016 Tinka: jeg tænkte, det kunne være smart at have med i mine overvejelser allerede nu. smiley
    Jeg havde en hel liste af spørgsmål, jeg stillede mig selv for mange måneder siden omkring katte: rolig/legesyg, pelspleje, en der vil op i højden/klatre-springeivrighed, reaktion på gæster, klæbe-ikkeklæbe, kræver artsfæller....
    Jeg vil gøre mit til at de forhold, jeg kan give...er optimale for mine kommende dyr.....men sikker det er vi aldrig før de er flyttet ind, og har en hverdag smiley .
    Racen er glad for artsfæller og jeg kan lide at kigge på katte der leger/agerer sammen. Derfor tænker jeg to katte, ikke en ..muligvis flere engang. Jeg har slet ikke nævnt racen: Abby.


  • #16   24. apr 2016 smiley smiley Heidi!
    Er du sikker på at hun ikke er en "outsider"?
    I den ene lomme af bebyggelsen bor der udelukkende neut. "damer" og jeg siger dig, ens for dem alle er at de er meget "nydelige" uanset alder smiley

    Men..... der er selvf. undtagelser smiley


  • #17   24. apr 2016 Ja. nu har du jo forelsket dig i en bestemt race, men jeg får en hel anden idé:
    Hvis du allerede nu ønsker flere katte, hvorfor så ikke besøge nogle internater? De vil med glæde gerne af med en Missemor med eks. 3 killinger smiley
    Hvis hele banden så er neut. ved afrejse, så får du ingen problemer smiley
    Så kan det være at du får en skøn blanding af hanner og hunner.
    Samtidigt kan du glæde dig over, at du har givet nogle hjemløse katte et godt hjem.
    Og på forhånd undskyld til alle opdrættere og racekatteejere:
    For hver en racekat man køber, fratager man muligheden for at en internatkat får et hjem smiley

    Men jeg fik faktisk også en grum tanke ligesom Felis:
    Mon det er den rigtige opdrætter???


  • #18   24. apr 2016 For en gangs skyld har jeg ikke læst alle indlæg endnu, men her er min umiddelbare mening.
    Jeg vil tro at den hunkat som bliver jaget af de andre, er blevet neutraliseret og der ved har mistet sin plads i flokken, og hun trænger bare til at komme væk fra de fertile madammer, og det er helt fint hun kommer af sted med en lille hunkilling hun kender, jeg ville ikkebetænke mig et øje blik.
    Min datter har haft sådan en pige, og hun kom hjem til en lidt ældre kastrat og havde det rigtigt godt, og havde ingen problemer da hun først var faldet til, og det gik hurtigt og hun var gode venner med kastraten.

    En voksen kat som er Mega tilbageholdende, vil nok også være det i et nyt hjem, så du skal beslutte om du vil den, også selvom den er langsom til at varme op til dig, så det ikke ender med at du har en kat som har en ven, istedet for dig som har 2 katte.
    Jeg har haft en kat som ikke var glad for gæster, specielt børn, men jeg havde ham fra killing, og idag ville jeg ikke have valgt netop ham, fordi han blev kanøflet af sin bror og vist også mor, men han var en sød og kælen kat, bare med nogle særheder.


  • #19   24. apr 2016 Jeg vil egentlig ikke kommentere så meget på selve dit spørgsmål. Håber det er ok! Er nok meget enig her med Felis og Heidi N.
    Men når det nu er abbyssiner, du vil have, så vil jeg anbefale dig at kontakte Lis Dahlstrøm, som også er at finde herinde.
    Hun har opdrættet abby'er i mange mange år, og hun ved bare alt om katte. Hun opdrætter ikke selv mere, men hun kan helt sikkert sætte dig i kontakt med den rigtige opdrætter for lige det du søger!


  • #20   24. apr 2016 *Husk vildkattene
    Jeg ved ikke hvad Smilla er, men nogle gange er jeg i tvivl om hun ved at hun er en hankat, for i rigtig mange karaktertræk så opfører hun sig mere som en hankat, den måde jeg selv beskriver hunkatte - temperament, sind, sociale tendenser, der falder hun helt ved siden af og minder mere om den måde jeg selv beskriver en hankat på. smiley smiley


  • #21   24. apr 2016 Jeg ville så aldrig vælge kat fra et storkatteri hvor ALLE og MANGE katte går stammen. Det er og bliver stressende og grobund for virus og andet mindre heldigt.

    Jeg har altid haft grupper - primært af sundhedshensyn - og der har da været nogen der ikke kunne lide hinanden.

    Skal du have to - køb samme sted = delt samme bakterieflora


  • #22   24. apr 2016 Lis: når jeg har kigget efter katte ved de forskellige opdrætteres hjemmesider...så skriver mange at de har en voksen, der kun egner sig til at komme ud til én anden kat eller opdrætter foreslår en pakke: den voksne og en killing fra stedet....så i mine øjne, er der mange katte, der ikke kan med mange...?
    Lis: de to muligheder jeg har skitseret med enten de to hunner eller hanner. Hvad tænker du der? smiley


  • #23   24. apr 2016 Jeg er til hanner - men ville nok vælge hunkat og killing - medmindre du mener den utrygge han kan vendes. Det ses jo - ofte endda

  • #24   24. apr 2016 jeg har mulighed for at afprøve i 14 dage. han virker afhængig af sin ven. Opdrætter tror han vil tø op. De tre andre katte havde jeg god forbindelse med....hmmmm....tak for din respons:)


  • #25   25. apr 2016 Hmm, med dine tanker omkring evt. senere tilføjelser, så ville jeg nok ikke vælge nogen af dem. Det kan være svært at spå om hvordan katte udvikler sig, men det mest sikre er jo da at starte med de bedste forudsætninger ifht at kunne med andre katte smiley
    For en ting er hende der bliver jagtet, men ham der kun kan med ham han går med - er det f.eks. fordi han er tidligere avlshan der ikke accepterer andre på sit territorie? For det ændrer sig muligvis aldrig smiley

    Mht om du skal vælge hanner eller hunner så er de to køn noget forskellige og tiltaler på forskellige måder. Jeg foretrækker selv tøser, og min kæreste drengene smiley


  • #26   25. apr 2016 # 24 - De 14 dage kan vise, om han tør op over for dig (det gør han nok), men de kan jo ikke vise om, det vil gå an med flere katte senere.
    Så hvis du er meget forliebt i de to hanner (eller de to hunkatte for den sags skyld), så tag dem da, hvis du er indstillet på at "nøjes" med dem til deres dages ende. Det "risikerer" du at kunne blive nødt til, uanset hvilke katte du vælger.

    Hvis det er et meget stort ønske senere at få flere katte, så er de to aby-par her nok ikke det bedste udgangspunkt.

    Jeg forestiller mig, at du måske ikke er helt klar over, hvor meget to katte egentlig kan fylde.
    To katte kan give aldeles tilstrækkeligt med både kærlighed, glæder og bøvl. Og når man først er kommet til at elske de katte, man har, vil det føles naturligt og selvfølgeligt ikke at udsætte dem for en tvivlsom sammenføring med nye katte.


  • #27   25. apr 2016 Åh, hvor er det bare god respons! Tak smiley skønt forum!

Kommentér på:
Hvilke køn, alder....?

Annonce