Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Justering af TV der er hængt op for lavt 400 kr.
  • Hovede Rengørring og folde tøj 350 kr.
  • Utæt wc x 2 1.400 kr.
  • Ophængning af gardiner og persienner 1.800 kr.
  • Elektriker 400 kr.
  • Bygge terrasse for spejderhytte 5.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Renracet Hellig Birma
  • #2   19. nov 2009 Hej

    KUN stamtavlen er bevis på om du står med en ægte birma.


  • #3   19. nov 2009 Mange tak!!

    Min veninde er ved at købe en Birma UDEN stamtavle men påstår at begge forældre ER ægte, jeg mener bare (og jeg skal ik gøre mig klog) men at have læst at "ægte" Birmaer har ALTID 4 hvide poter/sokker som skal gå ned i et V bagpå!!!
    Vh
    Mette


  • #4   19. nov 2009 Sig til din veninde hun skal tænke sig godt om. Der er en årsag til killingen ikke har/ikke kan få stamtavle - når nu det påstås forældrene har, hmmmm
    En stamtavle koster 200 - og er bevis for katten er raceren.


  • Betty S
    Betty S Tilmeldt:
    sep 2009

    Følger: 1 Emner: 38 Svar: 122
    #5   19. nov 2009 Uhh jeg ville ikke stole på at en den er ægte - uden tavle!

  • #6   19. nov 2009 uden tavle er den ikke ægte racekat...sådan er det bare desværre. men en ægte birma med stamtavle kan sagtens have farvet poter...så er det bare ikke en avls eller udstillings kat.

  • #7   19. nov 2009 Begge mine har farvede poter, men de er med stamtavle og derfor racerene, så det er ikke afgørende..



  • #9   19. nov 2009 Ingen stamtavle = ingen racekat.

  • #10   19. nov 2009 Nej ikke alle har de 4 hvide poter, rigtig mange bliver født med farve på de hvide handsker, eller helt uden.. Det er jo bare en fejl..

    Og jeg mener ikke man kan sige en kat kan være ægte uden tavle, ingen kan jo garantere 30 generationer tilbage, at katten ikke har lavet et kuld med en anden kat osv. så den holder ikke efter min mening;) det er jo helt urealistisk;) Man kan ikkke garantere for noget , hvis man ikke engang selv var til dengang;)

    Men nogle misser uden tavle, kan efter min mening nogle gange line den ægte race, her mener jeg MCO og NFO smiley


  • #11   19. nov 2009 Men nu ikke en tavle / ikke tavle diskution;) det var ikke det som var meningen med det jeg skrev;)

  • #12   20. nov 2009 Jo den kan sagtens være ægte - jeg anbefaler altid folk, at købe ægte katte med tavler...så har folk en større chance for at vide hvad de køber
    og det er super spændende at sætte sig ned, og finde de forskellige forfædre på div. hjemmesider

    PLUS jeg hører sjældent folk købe uden tavler, hvor de virkelig føler de har fået en "birma".....desværre.....fordi sindet af en eller anden årsag ikke er avlet med, og det er jo super ærgeligt fordi det netop er det som er unik også på en birma

    PS....husk at der for tiden er ægte birmaer fra super gode opdrættere til omkring 3500,-......og så er der garanti på katten og det er der ikke ved køb uden tavler

    www.birma.dk vil jeg anbefale at hun lurer på

    Hilsen Heidi


Kommentér på:
Renracet Hellig Birma

Annonce