Kattegrus/fyldt skraldespand {{forumTopicSubject}}
Der må være andre end mig som har en fyldt skraldespand hver 14 dag. Jeg har jo 6 katte og efter jeg har fået så mange, er vores 240 liters spand total fyldt og meget tung hver 14 dag. Jeg har sådan lidt ondt af skraldemænd og jeg har da også hørt en sige ordet arbejdsskade og idag, kunne jeg også godt se der blev rystet lidt på hovedet. Det er jo endni sværre nu med alt det sne at køre med den. Jeg køre den selvfølgelig selv helt ned til vejen og jeg havde skrabet sne omkring.
Jeg kan godt forstå de syntes den er tung, men så vidt jeg lige kan se på den bruchure jeg har fået med skraldetømsel og hvad ved jeg, så står der at man skal kunne lukke låget. Det kan jeg også. Ved sække må de veje 20 kg. Sådan nogen har jeg ikke.
Jeg prøver at tænke over hvad jeg komer i skraldespand, og jeg bruger klumpende kattegrus, så det er jo kun det der skal smides ud der bliver smidt ud, men derfor er den stadig meget tung jo.
Så tænkte jeg at der jo er mange andre med lige så mange katte som jeg eller flere. Hvad gør i?
Levere i også sådan en tung skraldespand hver 14 dag. Eller køber i ekstra sække for at skraldespand ikke skal være så tung?
Mvh
en med 6 katte :o)
apr 2007
Følger: 37 Følgere: 36 Katte: 9 Emner: 19 Svar: 474
apr 2007
Følger: 7 Følgere: 6 Katte: 7 Emner: 43 Svar: 311
I en sort sæk? På vores losseplads vil de ikke have sorte sække. Der strå rekalme skilte med de skal være klare :o) Men du siger det skal i container til isolering okay. Også en mulighed, men nok i en klar sæk så. :o)
Men de skal vel tage min skraldespand så længe jeg kan lukke låget. Der står jo bare at låget skal kunne lukkes. Men går da sådan og tænker lidt på om de på et tidspunkt vil klage fordi den er så tung. Men jeg kan nu altså godt selv køre den også i sne, med besvær altså. SÅ kan en mand vel også :o) Jeg køre den også længere end de gør, men alligevel, de køre jo dagligt. Jeg køre den jo kun een gang hver 14 dag.
dec 2006
Følgere: 102 Katte: 2 Emner: 68 Svar: 9.943
Eftersom du bor ude på landet, burde der være mulighed for kompostering - i hvert fald delvis. Prøv med Cats Best Øko Plus eller træpiller i nogle af bakkerne. Det kan komposteres
apr 2007
Følger: 70 Følgere: 62 Katte: 9 Emner: 27 Svar: 1.456
apr 2007
Følger: 37 Følgere: 36 Katte: 9 Emner: 19 Svar: 474
apr 2007
Følger: 37 Følgere: 36 Katte: 9 Emner: 19 Svar: 474
apr 2007
Følger: 7 Følgere: 6 Katte: 7 Emner: 43 Svar: 311
Ja Lotte. Jeg køre den jo også selv de 10 meter eller mere, ned for enden af indkørsel, normalt uden problemer, men det var da godt bøvlet dennne gang med al den sne. Nej jeg kan helelr ikek se det vilde problem når de har maskinen til det, men det var bare fordi jeg har set de ryster på hovedet og kommnentere den er så tung. De er nok vant til at kunne tage dem med een hånd og at de ikke vejer noget, for han startede da med at trække med en hånd, men blevg da nødt til at bruge begge hænder og lægge kræfter i. Jeg tænker også at det må da være nogenlunde de samme mænd som kommer, så de kan jo bare parkere tættest på min, for de må da kunne huske efterhånden, at det er den tunde spand :o)
Ja der går meget grus til med så mange katte.
apr 2007
Følger: 7 Følgere: 6 Katte: 7 Emner: 43 Svar: 311
feb 2009
Følger: 35 Følgere: 33 Katte: 2 Emner: 23 Svar: 1.389
apr 2007
Følger: 7 Følgere: 6 Katte: 7 Emner: 43 Svar: 311
dec 2006
Følger: 230 Følgere: 199 Katte: 6 Emner: 227 Svar: 3.947
Kattegrus/fyldt skraldespand