7.486 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
7 Svar
Mor vil ikke have killingerne ? Mor vil ikke have killingerne ?
En af mine venner's venner (langt ude) har fået killinger i går eller i forgårs, men moderen vil ikke vide af dem
Hvad gør man og hvor meget skal de have at spise?
0 synes godt om
dec 2007
Følger: 19 Følgere: 19 Katte: 3 Emner: 5 Svar: 500
Hvor gammel er hunkatten, er I sikker på at hun er helt færdig med at føde? Har hun et roligt varmt sted, hvor hun kan ligge i fred med killingerne? Virker hun til at være sløj, rastløs eller giver hun på andre måder tegn på ikke at have det godt?
jul 2004
Følger: 1 Emner: 3 Svar: 9
dec 2007
Følger: 19 Følgere: 19 Katte: 3 Emner: 5 Svar: 500
jun 2009
Følger: 4 Følgere: 2 Katte: 1 Emner: 16 Svar: 130
Jeg fatter simpelthen bare ikke , hvorfor du HVER eneste gang nogen beder om hjælp, kun kan anbefale aflivning.
jun 2009
Følger: 4 Følgere: 2 Katte: 1 Emner: 16 Svar: 130
Du har fuldstændig ret, en hunkat ved bedre end vi om der er noget galt med hendes killinger og en kat splder ikke tid og energi på killinger som fejler noget.
Dette bør altid overvejes hvis hunkatten ellers er sund og rask.
Og hvis den har fået lov at føde i fred og ro, en kat som er blevet stresset af for meget indblanding i fødslen kan menlig også sagtens finde på at afvise sine killinger.
feb 2010
Følger: 2 Følgere: 1 Emner: 23 Svar: 92
Man skal ikke blande sig for meget i dyrenes natur, selvom det til tider ende med en trist slutning.
HVIS de omtalte killinger ikke på noget tidspunkt siden fødslen har fået mad fra deres mor, så overlever de højst sndsynligt ikke
jul 2004
Følger: 1 Emner: 3 Svar: 9
Kattemor kom ind til dem igår og begyndte at passe dem, de troede det gik godt, men i morges var de begge døde, desværre.. Der har nok været noget galt med dem :o(
Mor vil ikke have killingerne ?