Boykot ?! {{forumTopicSubject}}
jeg ved ikke med jer, men her på det sidste har der ikke været andet end alt det med boykot af danske vare, begrund af nogle billeder. jeg ved ikke med jer, men jeg sys bare vi dansker skal være ligeglade med det, det er da vores land og vi har et frit landt til at tegne det vi vil, men kan det være rigtig at indvandrene skal hise sig op over det? de bor jo i danmark? på forsiden af Bt den anden dag stod en flok indvandre og brændte det danske flag af... og i dag stod der at en 11 årige var blevet truet væk fordi hun/han havde taget et billede af muhammed... et det retfærdigt? bor vi i et frit land eller skal vi virkelig leve som dem og lade dem overtage danmark???
nov 2005
Følger: 12 Følgere: 11 Katte: 4 Emner: 99 Svar: 441
maj 2005
Følger: 83 Følgere: 80 Katte: 4 Emner: 162 Svar: 1.567
Der står i Koranen man ikke må vise Mohammed i billeder, og derfor bliver de sure over en har gjort det, men der står i Biblen man ikke må slå ihjel, og det gør de da alligevel.. Så hvad er det lige de vil frem til?
maj 2005
Følger: 83 Følgere: 80 Katte: 4 Emner: 162 Svar: 1.567
dec 2005
Følger: 23 Følgere: 21 Emner: 20 Svar: 1.582
maj 2005
Følger: 83 Følgere: 80 Katte: 4 Emner: 162 Svar: 1.567
aug 2005
Følger: 5 Følgere: 4 Katte: 1 Emner: 18 Svar: 32
jan 2006
Følger: 5 Følgere: 4 Katte: 3 Emner: 8 Svar: 25
altså, der er noget der hedder et liv,
der er okay, vi sagde undskyl hvis de har følt sog krenkede på grundt af tror, men brokker vi os, og brander deres flag af, hvis de siger, eller tegner en tegnein af gud,. næ.-
jan 2006
Følger: 5 Følgere: 4 Katte: 3 Emner: 8 Svar: 25
aug 2005
Følger: 5 Følgere: 4 Katte: 1 Emner: 18 Svar: 32
nov 2005
Følger: 33 Følgere: 32 Katte: 6 Emner: 84 Svar: 1.130
sep 2004
Følger: 9 Følgere: 8 Katte: 1 Emner: 5 Svar: 7
Og os danskere burde sq have respekt over for deres tro !
Og vi fortjener måske de trusler , for hvis det var dem som havde gjort det mod os , altså tegnet tegninger af fogh , så ville vi nok os få et flip !
jul 2005
Følger: 36 Følgere: 35 Katte: 4 Emner: 157 Svar: 765
de kan bare få lov til at brænde korset dernede, så står vi vist lige..
- Kristina
jan 2006
Følger: 1 Katte: 2 Emner: 5 Svar: 24
men på den anden sidehvordan skulle vi have rergeret da jens jørgen thorsen tegnede det berømte maleri af jesus med sstiv pik ?
de må da ku tage det som det gas som det nok er ment som (jeg går da ud fra at det var ment som gas da jp bragte de bileder )
jan 2005
Følger: 4 Følgere: 3 Katte: 1 Emner: 11 Svar: 16
okt 2005
Følger: 8 Følgere: 7 Katte: 2 Emner: 41 Svar: 693
Men jeg giver da gerne mit besyv med i denne diskussion, da jeg da altid er for en god og saglig debat. :0)
Jeg synes at alt det her er skrækkeligt. Det her er endt ud i katastrofal situation, både for Danmark og danskerne, men også for EU. - Og det tror jeg faktisk ikke at der er særlig mange der forstår.
Vi (Danmark) tjener bare på mælken alene på årsbasis omkring 13 milliarder. Hvis de arabiske lande bliver ved med at boykotte Danmark og de danske varer, kan det have katastrofale følger for vores økonomi, og hvad skal der så ske?
EU støtter op omkring Danmark, og der er blevet udtalt at hvis Danmark bliver boykottet, jamen så bliver resten af EU også boykottet, for vi i EU står sammen som den union vi er.
Og ja ja... Det er da godt at vi bliver bakket op, men som jeg ser det, bliver man i denne situation nødt til at være realistiske. EU kan ikke klare sig uden mellemøsten, og hvad skal der ske hvis vi også begynder at boykotte DERES produkter? Olie osv? At EU bakker os op kan i det store hele ikke betale sig..
Dette er ikke en situation (som der også blev sagt i nyhederne i går aftes) der kan blive løst ved at Jyllandsposten undskylder. Det er ikke det muslimerne ønsker. Dette er ikke nok. De ønsker en officiel og reel undskyldning fra Anders Fogh, og et løfte om at intet i samme genre vil gentage sig nogensinde. Derudover så de gerne at redaktøren på Jyllandsposten og de to der har stået for at tegne tegningerne af Muhammed, bliver hårdt straffet.
Dette strider selvfølgelig imod danskernes grundlov om yrtingsfrihed, da man jo i Danmark er i sin fulde ret til at sige stort set hvad der passer os. MEN man glemmer at der OGSÅ i grundloven står at man ikke må være blasfemisk og at man skal respektere hverandre. Og lige præcis dette har jeg meget meget svært ved at få øje på at vi gør.
Ja, vi har da ytringsfrihed i Danmark og det synes jeg da klart at vi skal holde fast i. Det er jo noget af det der kendetegner Danmark. Men hvor bliver respekten af? Hvor bliver empatien af? Hvad i alverden sker der med vores menneskesyn efterhånden?
Jeg tror at vi i Danmark glemmer at den selvironi vi har her i landet, ikke nødvendigvis gælder i andre lande. At vores rå form for humor og vores ligefremme måde at være på, sagtens kan blive misforstået af andre lande der IKKE kender vores samfund og befolkning, og ikke deler vores interesser.
Vi glemmer samtidigt at danskerne ikke er et voldsomt religiøst folkefærd og joker med ALT. Vi kan ikke sætte os i muslimernes sted, da vi ikke kan forestille os at føle os SÅ krænkede pga. religion.
Jeg kan godt forstå muslimernes harme og tildels deres reaktion (selvom jeg måske mener at den er liiige voldsom nok((ja, jeg er vel dansker??))) for hvad har de gjort for at fortjene vores respektløse behandling? - Og det ER jo sådan de ser det. De ser det som et personligt angreb, ja et religiøst og HELLIGT angreb, hvorimod danskerne ser det som den normale selvironi og sarkasme som vores danske samfund er udstyret med. Det er jo blot underholdning, og sådan lidt la-la for os.
Jeg synes stadig at det er en voldsomt svær situation, og jeg kan ærligt ikke se hvad i alverden der kan gøres her, som kan rette det hele op igen, så både muslimerne og danskerne går tilfredse ud af situationen..! For jeg kan ikke se hvordan Fogh skal kunne undskylde uden at gå imod de danske principper, da regeringen jo reelt ikke har en pind at gøre med Jyllandsposten og deres gerninger, og ikke kan hamle op med ytringsfriheden.
- Og hvordan skal vi kunne klare os uden mellemøsten?
Ja en god situation kan man vel næppe kalde den denne gang.. Hold kæft der er nogen der har trådt i spinaten og ØV at hele den danske befolkning skal bøde for det. ( og ja... Glem nu ikke hvilken indflydelse dette også har på Skandinavien og EU)
jan 2006
Følger: 1 Katte: 2 Emner: 5 Svar: 24
tja jeg kan spørger om det samme, når vi ser på hvad vi her i danmark har måtte finde os i fra de yderligtgående muslimer ( ikke alle muslimer vil jeg gerne på pege ), jeg kan da nævne tyranisering af danskerne i voldsmose, gjellerup, kokkedal, at vores italiesnke turist (er) bliver stukket ned, at en pensionist blev kørt ned i odense på grund af uforsvarligt ræs, og sidste eksembel: året før anders fog kom til magten hvor en 12 årig dansk pige blev massevoldtaget af 13 invandre drenge, og de danske piger som bare skal finde sig i at blive kaldt bilige og ludere, så ja hvor bliver respekten af ?
aug 2005
Følger: 5 Følgere: 4 Katte: 1 Emner: 18 Svar: 32
dec 2005
Følger: 8 Følgere: 7 Katte: 1 Emner: 5 Svar: 29
Hilsen Veronica Isabella
nov 2005
Følger: 33 Følgere: 32 Katte: 6 Emner: 84 Svar: 1.130
Boykot ?!