Sammenførsel af maine coon katte {{forumTopicSubject}}
Hej alle..
Vi har lige købt en lille maine coon killing som nr. 2. Den er 12 uger gammel. Vi har i forvejen en maine coon på snart 1år. Den store han er neutraliseret og det vil den lille han også blive når den er gammel nok!
Men vi fik den lille i forgårs og den er selvfølgelig begydnt at lege osv, men tisser IKKE i kattebakke selvom vi viser den til ham. Han er også meget skræmt og løber hurtigt under sofaen. udover det virker det som om de to katte HADER hinanden. Den lille hvæser og sprutter og den store vælter den lille rundt og giver den virkelig tur.
er det normalt de første dage at den lille er lidt sky og bange? (vi havde sket ikke det problem med den første!)
kan de også hade hinanden i starten og alligevel komme ud af det med hinanden? Hvad kan vi gøre for at fremme deres 'venskab'? Vi startede med at lade dem se hinanden an og prøver så vidt mulig ikke og blande os i deres små kontraverser (de riverself ikke hinanden til blods!).
dec 2007
Følger: 25 Følgere: 22 Katte: 18 Emner: 64 Svar: 1.806
Nej, det er ikke normalt at en velsocialiseret killing er sky.
Ja, de kan sagtens være sure på hinanden i starten, det vil gå over. I skal bare lade dem finde ud af det selv, så skal de nok blive gode venner. Sommetider tager det kun 1 dag, sommetider kan det tage måneder før katte bliver gode venner.
I skal kun gå ind og blande jer hvis de, som du skriver begynder at slås alvorligt.
jan 2009
Følger: 5 Følgere: 4 Katte: 1 Emner: 1 Svar: 3
feb 2010
Følger: 2 Følgere: 1 Katte: 1 Emner: 4 Svar: 9
Den store er meget hård ved den lille.. Tror nu bare han vil lege, eller sætte den lille på plads.. Måske vi skal få den nye til at lugte af hjem?
dec 2007
Følger: 25 Følgere: 22 Katte: 18 Emner: 64 Svar: 1.806
Hvordan hård ved ham?
Prøv at tage et viskestykke og gnide hen over jeres gamle kat først og bagefter gnid det hen over den nye. Måske det hjælper hvis den nye lugter bekendt.
feb 2010
Følger: 2 Følgere: 1 Katte: 1 Emner: 4 Svar: 9
Vi har kun én, men den store bruger den ikke, han går udenfor... Den er kun sat op til den lille og vi har sat ham op i den mange gange. Han spæner bare ud af den igen.. vi har også prøvet at flytte ham, den og bruge en anden bakke..
dec 2007
Følger: 25 Følgere: 22 Katte: 18 Emner: 64 Svar: 1.806
Har i mulighed for at høre tidligere ejer hvilken type grus h*n bruger?
sep 2006
Følger: 4 Følgere: 4 Katte: 4 Emner: 84 Svar: 583
sep 2008
Følger: 4 Følgere: 4 Katte: 3 Emner: 34 Svar: 682
Jeg syntes også at i skal høre den forrige ejer, hvilken type grus h*n brugte:-)
Sammenførsel af maine coon katte