3.596 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 4 Svar

Kattehegn Kattehegn

Jeg har et spørgsmål vedr. kattehegn.

Vi har sådan et rionet på den ene side af haven, til vores hunde, det er 180cm højt og felterne er godt nok 15x15cm og selv vores lille tykke hanhund kan komme igennem, så vi har ekstra grønt hegn på med små masker.

Men mit spørgsmål er, hvis jeg fik hele haven hegnet ind i rionet der er 180cm højt, og sat ekstra hegn på med mindre masker - hele vejen op vel, 90cm forneden er vel næppe nok?
- Og så lavet noget som går ind foroven?

Er det så hegn nok, til at holde katte inde? Er det højt nok? Og hvor langt et stykke "ind" skal man lave foroven?


 
Politi stopper motorcyklist med hund spændt fast på brystet
Politi stopper motorcyklist med hund spændt fast på brystet
00:00
/
00:33
LIVE

Politi stopper motorcyklist med hund spændt fast på brystet

NOW PLAYING

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Udskiftning af tagplade 1.200 kr.
  • Udskiftning afdørhåndtag til altandør 1.200 kr.
  • Altandør 1.150 kr.
  • Tætning af ovenlys vinduer 1.000 kr.
  • Ophæng af stort spejl i opgang 500 kr.
  • Hænge TV op, hænge hylde op og hænge gardiner op 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Kattehegn
  • #2   8. aug 2011 Ved godt det måske virker lidt dyrt at lave dobbelthegn, tanken var bare - et stærkt hegn yderst så hvis fremmede hunde f.eks. vil hoppe op af vores hegn så sker der ikke så meget ved det smiley

    Men jo, ellers ville alm. hegn være fint med nogle kraftige pæle - havde håbet på at rionet ville være nok til hundene men åbenbart kan selv vores største hund gå i igennem, øvbøv.

    Så var det jo bare jeg blev lidt lusket og tænkte at hvis vi alligevel skal lave stort og godt hegn, så kan vi jo ligeså godt lave en top på også og så kunne jeg få mit ønske om at få kat opfyldt!
    - Har ikke lyst til at ha' indekatte, og da vi har 4 hunde har vi døren åben til baghaven rimelig meget her i det gode vejr jo.

    Men hvis 180cm er højt nok, så vil det jo være kanon! smiley


  • #4   8. aug 2011 Hvad er bedst? Det vigtigste for mig er sådan set bare at hegnet fungerer og kattene blir inde! smiley

  • #5   8. aug 2011 Vi har rigtig go erfaring med el-hegn, det ka købes billigt på nettet i tyskland

  • #7   9. aug 2011 vi har prøvet med 2 meter højt hegn med 60 cm udhæng, og det kunne Dollar og Kazandra komme over...., så vi var mere eller mindre nødtvungen til at invistere i et el-hegn, og efter 1 rap over poterne bliver de pænt hjemme, og det gør også så der ikke kommer fremmede katte ind i gården..., så el-hegn får STORT 5-tal herfra

Kommentér på:
Kattehegn

Annonce