752 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 3 Svar

Forberedelse nogen råd ? Forberedelse nogen råd ?

Vi får jo den lækreste lille langhåret killing hjem på søndag når han er fyldt 12 uger. Vi havde besøg af ham går for at se hvad vores hund og datter sagde til ham og omvendt. og det gik rigtig godt mellem hund og kat. Hunden er super forsigtig overfor den og killingen opsøger den selv men den er også vant til en meget større hund end vores.

Nu til det egentlige spørgsmål hvordan gør vi det bedst for ham når han kommer ?

Vi køber alt ind i ugen som killinge foder, kradsebræt og lidt legetøj.

Han skal kasterereres sidst januar samtidig med vores hund skal steraliseres. Så det skulle være det bedste for dyerne smiley

Den er næsten renlig da deres mor forlod den ganske små og derfor opvokset i menneskehænder. er de ved at toilet træne dem og det går rigtig godt med det. Hvordan forsætter vi bedst med det ?

og andre generelle gode råd i måske har på ærmet ?

vi har selvfølgelig læst rundt omkring men det nu altid rart at høre det fra jer der har kat i det daglige


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Skifte ballofix 1.500 kr.
  • Montering af vaskemaskine og tørretumbler 500 kr.
  • 3 sal, stort bord til kældren 1.150 kr.
  • Punkteret cykel dæk 300 kr.
  • montering af induktionskogeplade 1.000 kr.
  • Elektriker 760 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Forberedelse nogen råd ?
  • #2   12. dec 2011 susan: de har gjort det et stykke tid kunne jeg forstå på dem.

    den er lige kommet ind i 11 uge smiley


  • #6   12. dec 2011 Jeg ville hellere aldrig købe et dyr til mig der var alt for tidlig.

    De har trænet dem over en længere periode og den skulle også mere eller mindre være renlig med få uheld da de har en del katte.

    Jeg tænkte når den var så ung så kunne det være man skulle gøre noget for at lette toiletbesøgene.


  • #7   12. dec 2011 Lotte: tak. nu bor i på 1 sal hvor alt er i et og toilettet er rimelig centralt men måske vi også skulle have en i stuen

Kommentér på:
Forberedelse nogen råd ?

Annonce