HyggeHjørnet

HyggeHjørnet

Medlemmer: 770
Forside Forum Medlemmer Annoncer Katte
845 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 4 Svar

8. marts – International kvindedag !! 8. marts – International kvindedag !!

8. marts – International kvindedag
Den internationale kvindedag eller kvindekampdagen, som den også kaldes, blev grundlagt på et internationalt socialistisk kvindemøde i København 1910. Bag forslaget stod den tyske feminist Clara Zetkin, der bl.a ville bruge den internationale kvindedag til at agitere for kvinders stemmeret og arbejderkvindernes rettigheder.

I de første mange år blev dagen primært markeret af den socialistiske kvindebevægelse. I det kommunistiske Østeuropa og Sovjetunionen blev den udnævnt til national helligdag.

Den nye kvindebevægelse i 1970’erne gav nyt liv og bredde til kvindedagen, og i dag fejres 8. marts af de fleste kvindeorganisationer, uanset politisk ståsted, med arrangementer om ligestilling og feminisme.

Clara Zetkin var en af de mest fremtrædende kvinder i den tyske og internationale socialistiske kvindebevægelse. Hun mente, at den internationale kvindedag bl.a. skulle bruges til at agitere for kvinders stemmeret og arbejderkvindernes rettigheder.

8. marts er en international festdag i stort format. Arrangementer i 52 lande er foreløbig på listen hos International Women’s Day, som også viser webcasts med kvinder, der har noget at både fejre og kæmpe for.

http://dryicons.com/files/graphics_previews/international_womens_day.jpg

http://www.theage.com.au/ffximage/2005/12/21/opin_femin_2212_wideweb__470x373,0.jpg

http://mnvalleynow.files.wordpress.com/2007/03/womens_history.gif

http://www.abc.net.au/reslib/200803/r230799_921580.jpg

(link fjernet)

http://wel.anu.edu.au/WEL_MARCH02.jpg


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Afmontering og rens af ventilationskanal, vådrum. Lejlighed øverst. 390 kr.
  • Hængsler på køleskab klikker/låser 700 kr.
  • Montering af væghængt skænk 700 kr.
  • Ophægning af maleri i beton væg 1.000 kr.
  • Fjernelse af buske incl rødder 1.000 kr.
  • Tilstoppet afløb i bad. 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  8. marts – International kvindedag !!
  • #1   11. feb 2009 Selvfølgelig skal vi da markere det. Nogle kvinder går op i det. Derfor har jeg postet det. At du ikke synes det er nødvendigt er din mening.

  • #2   11. feb 2009 Jeg synes det fint at markere at vi kvinder også er her og vil have nogle rettigheder.. der behøver jo ikke at være noget dårligt ved det...

  • #3   11. feb 2009 Hvis det ikke var for rødstrømperne, så havde vi kvinder ikke alt det vi har idag, det samme gælder kvindebevægelsen. Jeg er langt fra rødstrømpe, men jeg er kvinde. Jeg går ikke ind for at kvinder skal være ligesom mænd, for det er fysisk umuligt, men derfor kan man da godt markere dagen. Vi har en kærlighedsdag, en mors dag, en fars dag, børnenes dag, pandekagens dag, så hvorfor ikke også kvindernes dag?!

  • #4   11. feb 2009 Jeg har heller aldrig påstået at vi skal være utilfredse - men at vi skal være glade for at kvinderne før os, satte sig for at ændre vores forhold. Ellers gik vi nok stadig i køkkenet med forklæde på og ventede på vores mand kom hjem fra arbejde. Så selvom man ikke er rødstrømpe eller feminist, kan man godt glæde sig over, at nogle valgte at tage kampen op, da vi behøvede det mest.

    Jeg, personligt, ser helst at min mand slår græsset, ordner bilen, skovler sand osv og så skal jeg nok ligge tøj sammen, vaske op og støve af....det har jeg det ganske fint med. Men det er et valg jeg har og ikke noget jeg SKAL.


Kommentér på:
8. marts – International kvindedag !!

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce