Væghopperi og kælebidning Væghopperi og kælebidning
hejza
Lige til en start. Det går super godt her.
Men der er dog nogle få problemer jeg håber nogle kloge mennesker kan hjælpe mig lidt med.
Det første er. Min skønne lille Chaos er jo som en killing skal være. og det er efterhånden begyndt og kunne ses på mine vægge. hun er helt vild med at hoppe op af væggen hvor der måske har været et lille sømhul og det er resulteret i at hun er begyndt og rykke tapetet af. hvad kan jeg gøre for og få hende til og stoppe?
Det andet er. Hun er blevet rigtig vild med og ligge på mine ben og det er bare såååå dejligt. Men når jeg så vil kæle og ae hende når hun ligger der resultere det i at hun bider mig. det er ikke hårdt eller ondskabsfuldt. Det virker som om hun måske bliver overstimuleret af det.
Hvad kan jeg gøre ved det?
jan 2010
Følger: 13 Følgere: 35 Katte: 4 Emner: 27 Svar: 1.082
Når hun bider dig så giv et højt skrig/piv og puf hende ned.
nov 2013
Følger: 4 Følgere: 27 Katte: 4 Emner: 81 Svar: 486
aug 2013
Følger: 1 Følgere: 142 Katte: 1 Emner: 101 Svar: 616
Jeg har ikke leget med hende med hænderne. Og fortæller også gæster at de IKKE må lege med hende med deres hænder
Netop også fordi hun var så bange for mig da jeg fik hende. hun må ikke forbinde menneskehænder med andet end noget godt og roligt
nov 2013
Følger: 4 Følgere: 27 Katte: 4 Emner: 81 Svar: 486
aug 2013
Følger: 1 Følgere: 142 Katte: 1 Emner: 101 Svar: 616
Måske det kan lade sig gøre at reparerer de steder så det ikke kan ses?
Tror godt det kan lade sig gøre. men det er også hvis der er et lille mærke eller prik. men vil bestemt give det et forsøg
Ved ikke rigtig hvad det er. kan prøve og forklare forløbet.
Hun kommer hen til mig og jeg aer hende. Hun begynder og spinde og gnider sig op af mig. Så hopper hun normaltvis op på mine ben. sidder altid i skræderstilling. Hun lægger sig til rette mens jeg aer hende. hun "vrider sig rundt mens hun spinder og ender gerne med at ligge på ryggen. Jeg ved at ikke alle katte kan lide at blive aet på maven og jeg holder øje med signaler fra hende. som fx hvis hun skubber min hånd væk med hendes bagben. eller giver mig et dask med forpoten. så fjerner jeg min hånd og nusser hende på siden i stedet for. men så er det gerne at hun tager fat om min hånd med hendes forben (uden klør) og giver mig en mildt "nap". når hun gør det siger jeg nej og fjerner min hånd og lader hende være. Skal lige siges at hun spinder under hele forløbet. også når hun napper mig.
jan 2012
Følger: 9 Følgere: 109 Katte: 3 Emner: 132 Svar: 11.508
jan 2012
Følger: 9 Følgere: 109 Katte: 3 Emner: 132 Svar: 11.508
sep 2012
Følger: 3 Følgere: 3 Katte: 1 Emner: 13 Svar: 1.078
Det er det samme signal killinger bruger imellem hinanden for at sige "nu er du gået for vidt". Hun bliver nok lidt forskrækket første gange.
Jeg fik Panda i maj og han er 4 år men har åben bart haft dårlig vane med at bide når han ikke længere gad at blive nusset eller redt. Så jeg har mindet mig selv om at hvis han bed skulle jeg skrige højlydt. Det har virket, det er sjældent han bider og nu "nipper" han egentlig også kun hvor før bed han tit hårdt.
okt 2011
Følger: 11 Følgere: 10 Katte: 6 Emner: 32 Svar: 869
Jeg følger selv lige med i det med bideriet, det gør min killing på 6 måneder nemlig også
Jeg har prøvet, at pive når han går det, men det hjælper altså kun få sekunder
okt 2011
Følger: 11 Følgere: 10 Katte: 6 Emner: 32 Svar: 869
Kan det være fordi han er hittekilling, at han gør det? Mangler han aktivering? Eller kan det være andet?
Jeg har et mellem stor kradsetræ, og et stort et + en chaiselong. Har tonsvis af legetøj og 2 aktiverings bræt til foder (som han ikke vil bruge, kun hvis der er godbidder). Han bliver lukket ud hvis han vil ud, men han er meget sart overfor nye lyde, regn og blæst, så ude er han ikke så meget.
Væghopperi og kælebidning