{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
813 visninger | Oprettet:

Tricks! {{forumTopicSubject}}

Jeg vil gerne høre lidt tips og idéer til tricks man kan lære sine katte, og jeres erfaringer med det smiley


Jeg har fået lært Oliver at high-five, vel og mærke med den rigtige pote, alt efter hvilken hånd jeg high-fiver med.. Det har nu resulteret i at hver gang han bare vil have godbidder, ex. når jeg vil lære ham noget andet, så laver han ikke andet end at vimse rundt med poterne smiley
Jeg prøver også at lære ham et klassisk hundetrick, med at ligge en godbid foran ham, som han skal lade ligge indtil han får lov til at tage den... Meeeen han er ikke så god til det smiley
Og det til trods for jeg har en klikker til hjælps..

Nåja, og så sitte og komme når man kalder, men han er lidt rusten...

Nogen idéer til andre tricks?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af gardiner 500 kr.
  • Connect washing machine and dryer to circuit 550 kr.
  • Installering af tørretumbler med lidt for kort ledning 500 kr.
  • Lukket for vand og fjernelse af radiatorer 2.000 kr.
  • Vaskemaskine pumper ikke vand ud 1.350 kr.
  • Samle 2 gaderobeskab. 2 dørs. 700 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Tricks!
  • #1   22. mar 2010 Hehe hvor sødt! Fortæl mig lige, hvordan du lærte din kat det? smiley

    Min ene hunkat er meget glad for sådan nogen skumbolde hun har. Så kommer hun op med dem i sengen, ligger den foran sig selv.. Så skal man så kaste den, så henter hun den igen, og kommer tilbage med den. Hehe. Skal dog ikke kunne sige hvordan vi har lært hende det! Desværre smiley


  • #2   23. mar 2010 Det gælder bare om at være meget meget meget meget tålmodig og bare blive ved.. Og så skal man selvfølgelig bruge noget mad som holder katten interesseret i et godt stykke tid.

  • #3   23. mar 2010 Jannie - Jeg udnyttede at han i forvejen altid famlede med poterne, når han ville have noget, nu er det bare blevet mere ekstremt smiley

    Så hvis jeg løftede hånden op, klar til en high-five, prøver han altid at fumle med poterne, fordi han tror den hånd har godbiden. Med tiden lærer jeg ham så, at det ikke er ligegyldigt hvilken pote han bruger, til hvilken hånd. Det er ganske enkelt bare learn by doing, hvis det ene ikke dur, prøver vi det andet smiley Er jeg stadig lidt for langsom med at give ham godbiden, eller ikke synes han "klasker" poten godt nok, prøver han altid med den anden, fordi han tror det er den forkerte pote.

    Ulla - Den bog har stået på min ønskeseddel i mange år smiley

    Majbritt - Jeg ved skam godt der skal masser af tålmodighed til, men jeg lavede nu debatten for at idéer til andre tricks smiley

    Eller, jeg kan omformulere, og spørge; Hvad har I lært jeres katte, og eventuelt hvordan?


  • #4   24. mar 2010 Nå, jeg gætter på der ikke er nogen som gider aktivere deres katte?

  • #5   25. mar 2010 Jeg må ærligt indrømme , at j eg tit mister tålmodigheden med det med trick , men ikk desto mindre har jeg lært min kat nogle ting , hun kan give pote , hun kan sætte sig , og hun lægger poten i min hånd når hun skal ha mad , hun kommer når man kalder, og hun kan stille sig på bagbenene på kommando smiley .

    Men lige præcis det trick med en godbid , sys jeg måske er lidt svært smiley men det kan uden tvivl lade sig gøre


  • #7   26. mar 2010 jeg har klikker trænnet min den store kat, men kun til at sidde pænt, følge en target stik og derved hoppe op og ned fra ting.. Jeg brugte det som en motion..

  • #8   10. apr 2010 Hej!

    Jeg har lært min Raja at 'give pote'. Det er ret sødt og ikke så svært smiley

    Vh. Amalie


  • #9   11. maj 2010 Hehe Min Bacardi har lært sig selv at lege apport med tynde plastik ringe (selvfølgelig for store til at han kan sluge dem) . Han syns det er utroligt sjovt og jeg aner hvor han har fået ideen fra. Han kommer også når man fløjter eller pifter og så kalder hans navn, og sitter og kigger på en når han kommer hen.. Utroligt sjovt for jeg har overhovedet ikk forsøgt at træne ham til det.. =)

Kommentér på:
Tricks!

Annonce