515 visninger
|
Oprettet:
den "nye" killing og "gamle" kat {{forumTopicSubject}}
Ja så blev vi heldige ejere, for en uge siden, af en lille sød killing på 12 uger, vi har i forvejen en kat på 1½ år, de er begge hunkatte. De første par dage ville den "gamle" slet ikke snakke med den lille eller noget, nej hvor fik hun mange høvl, så begyndte de stille og roligt og lege og jagte hinanden, og nu, ja nu har den lille anset den store til at være hendes mor og prøver på at få mælk fra hende og den "gamle" tillader det til og med, som var det hendes egen killing. Hun har aldrig haft et kuld killinger selv. Det er så sødt at se. :o)
okt 2009
Følger: 62 Følgere: 58 Katte: 7 Emner: 8 Svar: 37
Den gang vi havde killinger prøvede de at få mælk fra vores hankat..xD....SKØRT..!!!
mar 2008
Følger: 184 Følgere: 181 Katte: 9 Emner: 19 Svar: 4.991
apr 2007
Følger: 70 Følgere: 62 Katte: 9 Emner: 27 Svar: 1.456
Dengang vi fik Bimse for 13 år siden, gik bamse i falsk graviditet og fik mælk i patterne og Bimse lå og patte ved hende.. Hun gik ind og var mor for hende....... Her er et billede i skal se ;o)
(link fjernet) 16:55:11
maj 2009
Følger: 4 Følgere: 3 Katte: 1 Emner: 2 Svar: 20
Den 30. Maj i år var jeg verdens ulykkeligste kvinde, eftersom mit allerkæreste eje valgte at sige farvel (pga alderdom) efter 14 dejlige år, hvilket rent faktisk er halvdelen af mit eget liv.
- Jeg har ikke været mig selv siden, men den 3. December følte jeg, at det var på tide, at komme ud af busken, og stå ansigt til ansigt med de her skønne væsener. - Det var ved denne lejlighed jeg forelskede mig i en anden nuttet, dejlig og charmerende lille mis på 5 mdr., og jeg nænnede ikke at gå før jeg havde takket ja og taget hende med mig hjem.
- Navnet kan jeg ikke komme bort fra, selvom nogen mener, at man ikk bør kalde 2 katte op efter hinanden, men Minnie er et nuser navn til en nuser kat, og et navn, der ligger mig så stærkt på sinde, men der er ingen tvivl om, at de er 2 forskellige misser, og dermed også skal behandles således.
Nu føler jeg en masse glæde i hverdagen igen, og positiviteten er begyndt at komme tilbage, og så glæder jeg mig usigeligt til at holde hendes første jul/nytår, og se hvordan hun reagerer på begge events
Smut endelig forbi min profil og se billeder af lillemissen. Kommentarer, breve, og hvad Jeres store hjerter ellers begærer, er meget velkomne
den "nye" killing og "gamle" kat
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside