{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.081 visninger | Oprettet:

jeg vil også sige hej {{forumTopicSubject}}

hej smiley

vi har p.t. 2 sphynxer og en bengal... smiley

en hun fra sverige, helt oppe fra stokholm,
som jeg håber på kan bruges til avl, men jeg er bange for at hun er for lille smiley
derudover har jeg en klippet han som har tage lidt pels på ;( øvøv... så han er en hårløs med hår smiley
(det er nok foderet som er skyd i at han har taget hår på, vi brugte tidligere Hills til kattene, men det gør vi så ikke mere)

og så har vi vores klippet bengal dreng smiley

og jo forresten har vi vores hund....


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af gardinstang 250 kr.
  • Montere en kattelem i en dør 1.000 kr.
  • El løbehjul - skift af bremseklodser - kugoo g2 600 kr.
  • Flytterengøring 2.500 kr.
  • Samling af 2 garderober fra jysk 2.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  jeg vil også sige hej
  • #1   21. feb 2008 Hejsa.

    Det er lidt sent men jeg vil da lige sige velkommen til dig smiley
    Jeg tror måske, at jeg sendte dig et brev i stedet... men skidt.

    Hvilke opdrættere kommer dine sphynxer fra? Jeg er nysgerrig smiley

    Hilsen Henrik


  • #2   21. feb 2008 de 2 af dem kommer fra bengalis på frederiksberg fra anette smiley
    bengalis tintin og bengalis T-rex, men T-rex er desvære ikke mere i blandt os, han stak af og blev kørt over smiley

    den sidste kommer fra sverige,
    vores pige kommer fra S*Chenilleville i stockholm smiley

    og hun har faktisk en XSH som tip tipoldemor fra sverige
    og Kobolds runaway som tipoldefar og O'Toyo'S Bald Fairy tale som olde... men ellers er hun en god mix, fra sverige-norge-belgium- og tjek-

    jeg talte faktisk med sarah inden jeg købte Rexsine, (S*Chnilleville's Adrine) og spurgte om hendes mening...
    jeg var også oppe og kigge på nogen af sarahs misser den gang...


    så du må gerne sige din mening om mit køb smiley
    men som jeg skriver, jeg tror hun er for lille... kommer du til Herlev her i marts???


  • #3   22. feb 2008 Hej smiley

    Nu har jeg jo ikke set hende... men jeg synes, at Chenilleville har nogle rigtig fine katte smiley

    Jeg er sikker på, at hun (Susann) er med på Yahoo-forummet ved navn "Sphynx Breeder" for jeg kan se hun har katte fra nogle folk jeg kender (eller rettere, er "bekendt med") derinde fra.
    Og jeg kan se, at hun tester for HCM. Dejligt at se!
    Der er ikke ret mange opdrættere i Danmark, der er enig med mig i, at det er alle de mange penge værd som det koster, at få ultralydsscannet hjerterne på kattene hvert år.
    Det er en farlig diskussion, at begive sig ind på, men jeg synes i hvert fald, at det er vigtigt.

    Men tilbage til din senest tilkomne sphynx... Jeg gætter på, at hendes far er ham, der hedder Kenzo.
    Der kan man sgu' tale om en maskulin hankat! Det er en god ting smiley

    Hvilken er mor til din?
    Jeg har desværre lidt problemer med, at se stamtavlerne derinde. Jeg sender dig lige et brev med min mail adresse og tlf.nr. Så kan du enten ringe, hvis du har lyst eller sende stamtavlen på mailen, hvis du har den i indscannet form.

    Nej, jeg kommer ikke til Herlev. Jeg har desværre haft nogle utroligt uheldige mdr., siden jeg flyttede tilbage til Danmark i midten af oktober.
    Bl.a. fik jeg, for anden gang på 2 mdr., indbrud i min bil natten til i går!
    Døren blev vredet op, så den var totalt skæv og lakken ridset og flækket flere steder.

    Så den slags ting går jeg og hygger mig med, at bruge mine penge på for tiden smiley

    Men der bliver andre chancer smiley

    Hilsen Henrik


  • #4   7. maj 2008 Tjo, de er lidt dyre... Almindeligvis ligger prisen på omkring 10.000kr for en neutraliseret kælekat og noget mere for en god avlskat.

    I ville falde om, hvis I hørte hvor mange penge de katte jeg har de har kostet... og så har jeg været i Frankrig og Tjekkiet efter dem, hvilket kommer oveni prisen! :oP

    Men det gode ved den høje pris på killingerne er så, at hvis en opdrætter er seriøs og sørger for at tjekke for arvelige sygdomme og bruger kvalitetsfoder, så kan det næsten løbe rundt alligevel, selvom der bliver brugt nogle ekstra penge på, at opdrætte killingerne.

    Jeg synes det er vigtigt at sørge for, at racen udvikler sig i en positiv retning, når man opdrætter.
    Derfor er jeg glad for den høje pris, så jeg selv kan gøre det så godt som jeg formår smiley

    Som det er lige nu med mit udkrydsningskuld, så har jeg simpelthen været nødt til at låne penge i banken for, at kunne gøre det så godt som min opdrættermoral kræver af mig.
    Og nu er jeg ved næsten at give de sidste to killinger væk...

    Men forhåbentlig kan jeg være med til at gøre en lille forskel for racen på denne måde, så det er det værd smiley

    Hilsen Henrik


Kommentér på:
jeg vil også sige hej

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce