Tilmeldt:
9. feb 2005 Følger: 246 Følgere: 240 Katte: 4 Emner: 470 Svar: 2.934
Én af Anubis´ killinger er død... {{forumTopicSubject}}
Og jeg sidder her og er meget ked af det, og tænker hvorfor det mon er sket...
Jeg vågnede for ca. tre kvartér siden, ved at jeg kunne høre en kat knurre. Hvad og hvem er det, tænkte jeg.
Jeg kigger, og ser til min forfærdelse, at Aput er ved at æde Anubis´ røde søn!!! Hun havde ædt ca. halvdelen af ham, så kun hans bryst, forben, nakke og hovede var tilbage!!!!! (Hun knurrede af de andre katte, der kom for tæt på hende.)
- Hvorfor? Hvad kan der være sket?
Killingen så "mast" ud, så tror at Anubis ved et uheld er kommet til at lægge sig på ham. Måske har hun båret ham ud af fødekassen derefter, og så har Aput fundet ham.....
Hver dag har jeg holdt alle killingerne foran de andre katte, netop så de skulle lære lugten af dem at kende, og ingen af dem har vist nogen form for aggresivitet overfor dem, og ikke engang knurret eller hvæst.
Så tror ikke at det er én af kattene der har kravlet ind i fødekassen og snuppet én af killingerne, når specielt Anubis er så beskyttende som hun er. Der er mad og vand derinde, så det er begrænset hvor meget "Nubbe" behøver at forlade killingerne. Der er dog åbent, så hun kan forlade dem når hun vil/behøver.
Kan hun ved et uheld have lagt sig ovenpå killingen, så den er blevet kvalt?
Kan hun have mærket at der var noget galt med ham, så hun selv har dræbt ham - eller båret ham væk fra de andre killinger, til sin egen skæbne?
Hvad kan der være sket?
Jeg har kvalme, og sidder her og tuder over killingen, da det ikke er noget rart syn at vågne op til!
Potetårer herfra.
feb 2005
Følger: 246 Følgere: 240 Katte: 4 Emner: 470 Svar: 2.934
Det er måske én af de ting der er sket, tænker jeg.
Men ved det ikke.
Hovedet på killingen så helt "mast" ud, og tungen var blå. Så tænker at Anubis ved et uheld har lagt sig på den, og at den så har været for lille til at kunne gøre modstand, og er blevet kvalt.
Jeg håber dens død er et uheld, for har ikke lyst til at tænke på kanibalisme, når jeg ser mine dejlige katte.
Jeg ved at den slags sker - specielt nu, da jeg lige har set det - og at katte er rovdyr, og at de også kan finde på at tage andres killinger.
Men Anubis er meget beskyttende overfor dem! Og tror ikke at én af de andre har dræbt den! Eller også VIL jeg ikke tro det om mine små "børn".
Poteknus.
feb 2005
Følger: 246 Følgere: 240 Katte: 4 Emner: 470 Svar: 2.934
Poteknus - Johanna.
feb 2006
Følger: 27 Følgere: 25 Emner: 379 Svar: 4.278
feb 2005
Følger: 246 Følgere: 240 Katte: 4 Emner: 470 Svar: 2.934
Men Aput er jo selv en pige, så hvorfor skulle hun have interesse i deres død?
Og de andre killinger har det fint!
*Græder*
Poteknus.
nov 2005
Følger: 50 Følgere: 49 Katte: 5 Emner: 9 Svar: 143
Årh stakkels dig, det er et grimt syn.
Jeg prøvede det samme, vågnede godt nok ikke op og så det, men der manglede en killing ;(
Min pige var alene, så det kan kun være hende der har gjort det, beskeden fra min dyrlæge var, at killingen har været død, enten pga den ikke var ordentlig udviklet ( lunger) eller at den måske havde slugt fostervædske.
Min dyrlæge sagde at sådan er naturen, både at der er en der falder fra indimellem og at moderen spiser den, for ikke at trække rovdyr til ( det ligger i deres natur)
Mega kram til dig
Judy
feb 2005
Følger: 11 Følgere: 10 Katte: 2 Emner: 67 Svar: 759
min Miv, har gjort det samme.. hun fødte 14 dage fortigligt.. og hun og jeg gjorde hvad vi kunne for de små pus..
De var spraldlevne da jeg gik.. da jeg kom hjem 1½ time efter havde hun også spist den ene. det eneste der var tilbage var forben, hals og hovede..
Jeg tror hun selv har aflivet den, da den var for lille..
7dage senere fødte hun så resten af kuldet som overlevde..
føler med dig, det er hårdt
sanne
apr 2006
Følger: 38 Følgere: 36 Emner: 132 Svar: 1.547
Det har godt nok ikke været en rar vækning... øv altså...
Håber du finder ud af hvad der kan ha sket i nat...
Sender trøstende tanker i din retning...
feb 2005
Følger: 246 Følgere: 240 Katte: 4 Emner: 470 Svar: 2.934
Men Aput, som åd af killingen, er ikke dens mor, men en af mine andre piger.
Og der er ingen rivalisering overhovedet, mellem Anubis og Aput!
Heller ingen aggresion at se, når jeg holder en levende killing hen til de andre.
Poteknus.
okt 2005
Følger: 36 Følgere: 34 Katte: 5 Emner: 146 Svar: 3.220
Det lyder ikke rart. Men din teori om at den kan have været ligget ihjel lyder da ikke usansynlig. Aput hjælper så "bare" med at rydde op. I naturen skal man jo beskytte de andre killinger, og en død unge udenfor reden ville jo afsløre hvor de andre lå....
Men et grimt syn at vågne op til - - sender et stort cyperkram til dig.
feb 2005
Følger: 246 Følgere: 240 Katte: 4 Emner: 470 Svar: 2.934
Ja, den teori vil jeg helst tro på...
- Potesorg.
jan 2006
Følger: 44 Følgere: 43 Katte: 4 Emner: 5 Svar: 353
Jeg tror at hun enten er kommet til at mase den eller også kan det være at den har været syg, og at hun så derfor har båret den ud af kassen... Men ved selvfølgelig ikke.
Jeg håber at det kommer til at gå godt med resten af kuldet. Og at de alle må vokse op og blive nogle små krudtugler.
Jeg tænker på dig, og sender dig en masse trøste krammer og kærlige tanker....snøft snøft.
feb 2005
Følger: 246 Følgere: 240 Katte: 4 Emner: 470 Svar: 2.934
Jeg bor alene i en 4-værelses lejlighed på 84 m2, og kattene har adgang til hele lejligheden, plus en kæmpestor lukket altan.
Poteknus herfra.
feb 2005
Følger: 246 Følgere: 240 Katte: 4 Emner: 470 Svar: 2.934
Jeg har 7 fastboende katte!
Killingerne bliver her jo ikke.
Jeg ved ikke hvordan du fik det til "knap 5 m2 pr. kat", kære Lundkvist.
Poteknus herfra.
feb 2005
Følger: 246 Følgere: 240 Katte: 4 Emner: 470 Svar: 2.934
feb 2005
Følger: 246 Følgere: 240 Katte: 4 Emner: 470 Svar: 2.934
Én af Anubis´ killinger er død...