2.295 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 6 Svar

Forkølet Maine Coon Forkølet Maine Coon

Hej!

Jeg skriver da jeg snart ikke ved mine gode råd mere.Har haft en Maine Coon-hankat i snart 2 måneder nu (1 år gammel og kastreret), som lige siden jeg har fået ham, har været møgforkølet for at sige det lige ud..

Han spiser godt, leger og virker bestemt ved godt mod, men han er bare konstant helt tæt i næsen og nyser flere gange om dagen. Og her snakker vi ikke et enkelt lille nys, men måske 20-25 kraftige nys, hvor han nærmest er ved at ryge bagover - og ud af næsen kommer der noget gul/brunligt snot..Desuden har han flere gange haft næseblod, formodentligt af alt nyseriet.

Jeg HAR haft ham til dyrlægen med det, hvor ham fik en 10-dags antibiotika-behandling - hvilket I nok kan fornemme ikke hjalp det store..Faktisk vil jeg vovo den påstand, at det slet ikke hjalp.

Har læst at nogle katte ikke kan tåle visse slags tørfoder, som indeholder hvede el. andre kornsorter - kan det være det som giver ham allergi?
Desuden ynder han at ligge i vinduet hvor det evt kunne trække ind på ham - men burde en kat ikke kunne tåle det?

På forhånd tak for svar/gode råd

mvh Thomas


Play video
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Sæt TV op med stativ og 3 rammer på væggen 500 kr.
  • Lægge sten i indkørsel 4 kvm 800 kr.
  • Diverse ophængninger 4.500 kr.
  • hæk klipning 1.950 kr.
  • Stoppet håndvask i badeværelset 1.400 kr.
  • Hækkeklipning 2.400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Forkølet Maine Coon
  • #1   14. maj 2010 jeg havde en maine coone som lød som din og han havde en luftvejsinfektion( mener ikke katte bliver forkølet som vi gør) så jeg ville bestemt ta ham til dyrlægen igen, hvordan lyder det når han trækker vejret?

  • #2   14. maj 2010 Jeg har en veninde som havde en kat der havde kronisk calisi,han havde i stressede perioder også nyse anfald med gul/brun snot.. Prøv at få den til dyrlæge. de kan jo teste for om den har noget eller om det lige kan klares med en pincillinkur..
    Calisi kan også i rigtig mange tilfælde give sår i munden,så jeg siger IKKE at din har det.
    Og jo en kat kan ikke tåle træk hvis den ikke er vant til det.. Mine 2 hankatte har lige haft noget forkølelse/lunge halløj,og de er vant til at være både inde og ude..


  • #3   14. maj 2010 Lyder træls. Havde en kat, der havde en meget meget lille stykke græs siddende i det ene næsebor. Det gav samme forløb som hos dig. Det tog et stykke tid inden vi (dr Dyr og jeg) fandt ud af det. Det foregik under narkose. Men det kan osse være allergi. Men det kræver nok en gennemgribende undersøgelse. Held og lykke og god bedring med ham

  • #4   14. maj 2010 Katte bliver ikke forkølede som vi mennesker.
    Din kat har mest sansynligt Calici eller herpes.
    Han´s "forkølelse" er sikkert vågnet pga. flytningen, som stresser.
    Disse sygdomme ligger latent i katten, og vågner ved stressede perioder i kattens liv.
    Prøv at google de 2 sygdomme.
    Jeg ville runde dyrlægen, fordi der kan opstå følgesygdomme, og de skal behandles ( fx. Lungebetændelse)


  • #5   14. maj 2010 Men sygdommen skal kattens imunforsvar selv bekæmpe.
    Hvis det var foderet han ikke kunne tåle, ville han sikkert klø sig istedet for at nyse, og da katte ikke kan blive forkølede, kan træk ikke gøre ham noget, så lad ham beholde vinduet smiley

    God bedring til missen


  • #6   15. maj 2010 Okay tak for jeres svar..Tror jeg prøver at tage ham til dyrlægen så vi kan finde ud af hvad det er ham fejler..

Kommentér på:
Forkølet Maine Coon

Annonce